Yürüyüş

Yürüyüş Yapmanın Vücuda ve Zihne Faydaları

4 Temmuz 2018

Yürüyüş, çok basit fakat sağlığımız için oldukça faydalı olan bir aktivitedir. Bazen spor yapmak için bazen de canımız sıkıldığı için yürüyüşler yapabiliriz. Her ikisinde de vücudumuzun ve zihnimize sağladığı faydalar çoktur.

1. Kilo Kontrolü
Zayıflamak isteyen ilk başvurduğu faaliyet diyebiliriz. Yarım saat yürüyüşünüzde ortalama 200 kalori yakarsınız. Bunu düzenli olarak yaptığınız ne kadar fayda göreceğinizi söylememize gerek yok 🙂

2. Kemikleri Güçlendirir
Yürüyüşler, kemiklerinizi güçlendirir. Kemik erimesi ve osteoporoz gibi çeşitli kemik hastalıklarının ortaya çıkma riskini de önemli ölçüde en aza indirir.

3. Kalbin Dostu
Kan dolaşımını düzene sokmaya fayda sağlayan yürüyüş, kan basıncınızı düşürür, kalbinizi kuvvetlendirir ve kalp hastalıkları riskinizi azaltır.

4. Mutluluk İçin Yürüyün!
Yürümek, vücut için doğal bir ağrı kesicidir. Yürüyüş yaparken vücudunuz endorfin hormonu salgılar, bu da sizin güne daha huzurla devam etmenizi sağlar.

5. Deliksiz Uyku
Sadece endorfin değil, aynı zamanda melatonin hormonu da salgılanmasını sağlar, böylelikle rahat ve kaliteli bir uyku yaşarsınız.

6. Beyniniz Spor Yapsın
Yürüyüş sadece fiziksel değil, ruhsal olarak da yapılır. Beyine giden oksijen miktarını arttırır ve daha yaratıcı ve sakin düşünmenizi sağlar.

7. Kaslar Kuvvetlensin!
Kasları kuvvetlendirmek söz konusu olduğunda yapılacak birçok spor faaliyeti var. Bunu basite indirmek isterseniz, günlük yürüyüşlerinizle kas yapabilirsiniz.

8. Çağımızın Sorunu: Stres
Belli bir yaş grubunda dahil, çalışan insanlar için çok büyük bir problemdir. Bu problemler ile baş edebilmek için sık sık yürüyüş yapabilirsiniz. Düzenli yürüyüşler ile sinirden ve stresten uzaklaştığınızı göreceksiniz.

9. İştah Kontrolü
Yürüyüş yapmak, iştahınızı kontrol etmenizi sağlar. Bu da fazla kilo alımını önlemektedir.

10. Kolesterol Tehlikesi
Düzenli yürüyüşün, kolesterolu ortalama %7 civarında düşürdüğü söylenmektedir. Sağlığınız için yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla