Yürüyüş

Koşu Bandı mı, Açık Hava Yürüyüşü mü?

2 Nisan 2018

Spor yapmak, sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası. Yürüyüş, spor aktivitelerinin en başında akla gelen spordur ve herkes tarafından tercih edilebilir. Havaların ısınmasıyla yürüyüş yapanların sayısı da artacaktır. Yürüyüş yapmak sağlık açısında oldukça faydalı bir spordur.
Her gün düzenli olarak 1 saat tempolu yürüyüş hem kalori hem de fiziğiniz açısından çok önemlidir. Yürüyüş, sağlıklı yaşam için yapılması gereken en ideal spordur. Yürüyüş yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Böylelikle daha çok faydasını görebilirsiniz. Vücut dengenizin doğru ayarlandığı yürüyüşler ile yürüyüşünüzün kas yapısı için olan faydasını daha da artırabilirsiniz. Dik ve ileriye doğru bakarak yürümek, omuriliğinize olan baskıyı önleyecek ve daha iyi performans göstermenize fayda sağlayacaktır.

Yürüyüş yaparken ortalama kalori hesabı yapabilirsiniz. 1 saatlik yürüyüş size 400 kalori harcatır. Düzenli olarak yaparsanız zamanla daha fit olduğunuzu fark edeceksiniz. Sık sık yürüyüş yapmak vücudunuzu toparlar. Yürüyüş yaparak gün içinde aldığınız kalorileri dengeleyebilirsiniz. Yürürken vücudunuzda yağ yakımı hızlanır ve bu da sıvı kaybı oluşturur. Vücudunuzda daha çok sıvı kaybı oluştuğu için daha çok oksijene ihtiyacınız olmaktadır. Yürüyüşe başlamadan önce tükettiğiniz besinlere dikkat etmelisiniz, bu besinler yakacağınız kaloride doğrudan etkilidir.

İlginizi çekebilir: Doğa yürüyüşünde güvenlik

Yürüyüşünüzü açık hava da mı ya da koşu bandı da mı yaparsınız daha faydalı olur sorusuna gelince, soğuk havalarda koşu bandı avantajlı bir tercihtir. Sürekli değişen hava şartları ya da zamanınızın kısıtlı olması açık havada yürüyüş yapmanızı engelleyebilir. Düzenli olarak spor yapmak ve vücut şeklinizi korumak için yürüyüşünüzü aksatmamalısınız. Bu sebepten hava durumu ve şartlara göre koşu bandı her zaman elinizin altında olacak bir yürüyüş şeklidir. Havaların güzel olduğu zamanlarda ve şartların uygun olduğu zamanlarda doğada yürüyüşler yapabilirsiniz. Eğilimli yollar size daha çok kalori yaktıracak. Tabi bu durumu koşu bandında da ayarlayabilirsiniz. Koşu bandı da yürürken kaç kalori yaktığınızı görebilirsiniz fakat hiçbiri doğada yürüyüş yaparken size vereceği huzuru vermez. Bu konudaki seçim sizin. 😊

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla