Yürüyüş

Yeni Başlayanlar İçin Trekking

12 Haziran 2018

Trekking yapmanın en güzel yanı, istediğiniz bir zaman diliminde yapabilmenizdir. Doğada olmak, her zaman insana huzur verir. Bu yüzden iyi planlama yaparak, doğa yürüyüşünüzü güzel bir şekilde sonlandırmalısınız ve bir sonraki trekking etkinliği için gün saymalısınız. Bir sonraki trekking etkinliği için gün saymanız, bir öncede trekking etkinliğinde aldığınız keyifle doğru orantılıdır. Doğa yürüyüşüne çıkarken ekipmanlarınızın ve gıdalarınızın doğru ve eksiksiz olması o yürüyüşün kalitesini belirler.
İlk çıkacağınız doğa yürüyüşünüzün uzunluğu 12 km ve 15 km arasında olabilir. Bu süreçte sizi zorlayan ve size keyif veren detayları anlayabilirsiniz ve bir sonraki etkinlikte bu detaylara önem verebilirsiniz.
Doğaya alışma sürecindeki rotalarınız daha düz ve manzaralı olabilir. Bu sizi doğaya daha çok bağlar. İlk aşamalarda engebeli yolları bırakın profesyoneller yapsın 🙂 Rotanızı izlerken kendinizi göre bir ritim oluşturun ve ona göre adımlarını atın, kimseyle bir yarışa girmeyin, anı yaşayın.
Doğa yürüyüşünde yollar zorluk derecesine göre ayrılmaktadır. Başlandıçta sizin için uygun olan hafif zorluk derecesindeki rotalardır. Başlangıçta doğada neler ile karşılaşacağınızı bilmediğiniz için bu rotaları tercih etmeye özen gösterin fakat zor rotalarda kararlıysanız bir profesyonel ile yola çıkmayı kesinlikle ihmal etmeyin.
Çocuklarınız ile trekking
Çocuklar, yetişkinlere göre daha yavaş yürürler. Çocuklarınızla katılacağınız doğa yürüyüşlerinize daha fazla vakit ayırabilirsiniz. Yürüyüş sırasında sık sık ara verip piknik yapabilir, onlarla oyun oynayabilirsiniz. Bu tür detayları ön planda tutun.
Doğada yürürken bazı fırsatlardan yararlanmayı unutmayın, çocuklarınıza doğada eğitim verebilir, onlara doğayı tanıtabilirsiniz. Dağlık alanlarda güvenlik ve emniyet ön planda olmalı. Düşme tehlikesi bulunan bölgelerde çocuğunuzu asla bırakmayın.
Köpeğiniz ile trekking
Köpeğinizin kondisyonu çok önemlidir. Yola çıkarken bunu dikkate almalısınız. Bu konuda bilginiz yoksa veterinerlerden yardım alabilirsiniz. Yola çıkmadan önce aşılarının tam olduğundan emin olun. Yenilenmesi gereken aşıları varsa ihmal etmeyin. Onun için yeterince su ve gıda almayı unutmayın. Tasması olmadan çok çıkmayın, bazı alanlarda tasma zorunluluğu bulunmaktadır.

Doğa yürüyüşü için en uygun ekipmanlar Kutupayısı‘nda!

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla