Kampçılık

Yazlık Kamp Ekipmanlarında Dikkat Edilecekler

24 Ağustos 2021

Sıcak havalarda, bir ağacın gölgesi ve engin maviliklerin serinliği size harika bir tatil deneyimi yaşatmaya yetebilir. Denizin tam kenarında, ultra lüks oteller yerine milyarlarca yıldızlı bir çadır konaklaması düşünüyorsanız, ekipmanlarınızı hazırlayıp yola koyulmanın tam zamanı. Peki yazlık kamp ekipmanı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Yaz kamplarının en keyifli yanı gün boyu yapılan uzun sohbetler. Ancak gündüz saatlerinde güneş tam tepede olduğunda doğru ekipmanlara sahip değilseniz bir anda çadırınız doğal bir saunaya dönüşebilir. Özellikle öğle saatlerinde dayanılmaz hale gelen sıcaklık tüm keyfinizi kaçırabilir. İşte bu tatsız sürprizlere yer vermemek için yazlık kamp ekipmanlarında dikkat edilecekler konusunda biraz bilgi edinmeniz önemli.

Kamp Ekipmanı Seçerken Mevsim Özelliklerinin Farkında Olun

Yaz aylarında gündüz saatleri genel olarak yüksek sıcaklıklara gebedir. Akşam saatlerinde ve gece yarısında ise hava sıcaklığı ancak birkaç derece kadar düşer ve genel olarak sizi üşütmez. Çok rüzgarlı alanlarda olmadığınız sürece bazı ekipmanlara hiç ihtiyaç duymadan da konaklamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Konforunuzdan ödün vermeden, keyifli bir konaklama için ise ekipmanlarınızın özelliklerini mutlaka iyi belirlemelisiniz.

Yazlık uyku tulumu

Özellikle çok sıcak havalarda yazlık uyku tulumları tercih edebilir ya da tam boy fermuarlı uyku tulumunuzu, tamamen içine girmeden adeta bir örtü gibi kullanabilirsiniz.

Yazlık mat

Yaz aylarında sünger matlar yerden gelen soğuğu kesmek için yeterli olacaktır. Ancak konforu elden bırakmak istemiyorsanız bir şişme mat kullanmayı düşünebilirsiniz. Şişme mat kullananlar için yaz aylarında ince çarşaf kullanımı da ek serinlik anlamında kurtarıcı olabilir.

Yazlık çadır

Çadırınızın özelliği her ne olursa olsun bazı temel kurallara dikkat ederek kolaylıkla bir yaz kampı planlayabilirsiniz. Ancak özellikle iç hacmi geniş olan, güneşi yansıtması için açık renkli, havalandırmalı yazlık çadırları tercih etmeniz işinizi kolaylaştırabilir.

Çadırınızın Konumuna Dikkat Edin

Özellikle yaz kamplarında, çadırınızı mümkün olduğunca ağaçlık alanlarda gölge bölümlere kurmalısınız. Çadırınızın havalandırma deliklerini karşılıklı olarak açarak serin havanın gece boyunca içeride dolaşmasını sağlayabilirsiniz.

Sahil boyunca yapacağınız kamplarda, güneşin doğuş ve batış yönüne dikkat ederek en uygun çadır konumunu tespit edebilirsiniz. Kum alan üzerinde çadır kuracaksanız zemini mümkün olduğunca düz hale getirmelisiniz. Yazlık kamp ekipmanlarında dikkat edilecekler konusuna özen göstererek keyifli bir yaz kampı geçirebilirsiniz.


Son olarak; okumayı sevdiğiniz kitabınızı ve hamağınızı yanınıza almayı unutmayın! Şimdiden harika bir yaz kampı diliyoruz!

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla