Kampçılık

Yaz kampında ne giyilir ? | Yaz kampları için tavsiyeler

17 Haziran 2020

Havaların ısınmasıyla birlikte kampa gitmek için hazırlıklar da başladı. Sıcak havanın keyfini rahatlıkla çıkarabilmek için yaz kamplarında tercih edeceğiniz kıyafetlerin önemi oldukça büyük. Güneşin yakıcı etkisinden korunurken aynı zamanda terden sırılsıklam olmayı önlemek için yaz kamplarında giyeceğiniz kıyafetleri doğru seçmeniz gerekiyor. Kamp çadırı, uyku tulumu, kamp ocağı, kafa feneri ve benzeri kamp ekipmanlarınızı yanınıza aldınız peki hangi kıyafetleri seçeceksiniz? Yaz kampında ne giyilir sizin için detaylarıyla anlatıyoruz.

Kampta doğru kıyafet neden önemli?

Uygun kamp kıyafetleri sizi dış etkenlerden korur ve etkinliğinizin verimli geçmesini sağlar. Doğru kıyafetleri seçerek yeterince sıcak ya da serin kalabilirsiniz. Mesela, bir yaz kampı gezisinde nem oranı gün boyunca oldukça yüksek olabilir. Uygun şekilde giyinmezseniz, nemden ıslanabilir ve rahatsız olabilirsiniz. Geceleriyse genellikle kamp alanlarında sıcaklık düşer ve bu sefer de soğuk ya da serin bir gece havasına hazırlıklı olmanız gerekir. Geceyi bir çadırda üşüyerek geçirmek, şüphesiz yolculuğunuzun geri kalanı için sizi tatsız bir ruh haline sokacaktır.

Peki yaz kampı için en iyi kıyafetler hangileridir? Deneyimlerimizden en iyi şekilde faydalanarak bir sonraki yaz kampı gezisinde neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Yaz Kampında Ne Giyilir : Sırt çantanızda olması gereken kıyafetler

Yaz aylarında kamp yaptığınızda, kısa süreli bir kamp planınız olsa bile yanınıza birkaç farklı kıyafet almanız gerekecektir. Bu nedenle sırt çantanızı günün farklı saatlerinde giyeceğiniz kıyafetlere göre bölmek isteyebilirsiniz.

 1. Sıcak günler için kamp giysileri

Yazın kamp yaparken büyük ihtimalle güneş doğar doğmaz sıcaklığı teninizde hissetmeye başlayacaksınız. Çadırınızın içi günün ilk saatlerinde oldukça sıcak olacak ve bir an önce dışarıya çıkma ihtiyacı hissedeceksiniz. Gün boyu dışarıda kalacağınız için yanınıza cildinizi çok fazla açığa çıkarmadan sizi serin tutacak kıyafetler getirmelisiniz. Bu kıyafetleri seçerken özellikle nefes alabilir olmaları ve ultraviyole olmalarına dikkat etmenizde fayda vardır.

  • Nefes alabilen iç çamaşırı ve çoraplar,
  • Nefes alabilen tişört ve pantolonlar,
  • Ağır olmayan şapkalar,
  • Ultraviyole Buff bandana.

Uzun kollu gömlekler ve pantolonlar sıcak havada sizi sıkıntıya sokacakmış gibi görünebilir, ancak yürüyüş ve kamp gibi aktivitelerde sivrisineklere, kenelere, tahriş edici bitkilere ve güneşe karşı ek koruma sağlar. Özellike küçük çocuklarınız, güneşli günlerde SPF korumalı uzun kollu gömleklerden yararlanabilirler. Bu şekilde, gün boyunca güneş kremi sürmeniz konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Ancak elbette güneş kremi etkinlik sonrası konforunuz için olmazsa olmazdır.

Yazın yağmurlu zamanlarda, havalandırmalı hafif ceketler gibi fermuarlı giysileri de tercih edebilirsiniz. Bunlar, hava koşullarına ve sıcaklığa göre, kıyafetlerinizi kendinizi iyi hissettiğiniz şekilde ayarlamanıza izin verir. Çoğu ürünün sıcak havalarda ya da aktivite sırasında terlemeye karşı sizi rahatlatmak üzere koltuk altı fermuarı ya da benzer havalandırma sistemleri bulunur.

2. Serin gecelerde uyku zamanı için giysiler

Kamplarda, geleneksel pijamalar yerine sizi uyku tulumunda sıcak tutacak ve aynı zamanda terletmeyecek kıyafetler giymeniz gerekir. Kamplarda en ideal uyuma şekli iç çamaşırlarla ya da hava sıcaklığına göre termal içlikle uyumaktır.

3. Kamp yerinizin hava sıcaklığını öğrenin

Doğru sıcaklık için doğru kıyafetlere sahip olmak önemlidir, ancak aynı zamanda diğer hava şartlarını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Yazın kamp yapacağınız için havanın devamlı sıcak olacağını düşünebilirsiniz. Ama özellikle yaylalarda ve ormanlık bölgelerde sabahları hava oldukça sıcakken akşamları üşümenize neden olacak kadar soğuk olabilir. O nedenle kamp yapacağınız günlerdeki hava tahminlerini dinlemeyi ihmal etmeyin. Yağmur, rüzgar varsa bunları da mutlaka dikkate alarak yanınıza ekstradan bir yağmurluk veya rüzgarlık alın.

4. Yanınıza hava alabilen kıyafetler alın

Su geçirmez kıyafetleri seçerken dikkatli olun. Tam su geçirmez özellikte olan malzemeler nefes almaz ve sizi rahatsız edecek kadar terletebilir. Bunun yerine Gore-Tex teknolojisine yatırım yapın ve böylece su geçirmez, nefes alabilen ve  her türlü mevsim koşullarında kullanabileceğiniz ürünler edinin. Gore-Tex özellikteki ürünler diğer ürünlere göre pahalı olabilir ancak bu malzemeleri uzun yıllar boyu rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tüm bunlar ayakkabılarınız için de geçerlidir. Su geçirmez ve nefes alabilir ayakkabılar seçmeniz özellikle yürüyüş gibi aktiviteler yapacağınız zamanlarda son derece önemlidir. Gore-Tex ayakkabılar su geçirmedikleri gibi nefes alarak içeride oluşan terlemeyi dışarı aktarırlar. Bu sayede ayaklarınız terleme nedeniyle ıslanarak sizi rahatsız etmez.

Yaz kampında ne giyilir

Yaz kampı için unutmamanız gereken diğer kıyafetler

Yaz kampınızda denize, göle girme şansınız varsa, mayonuzu yanınıza almayı unutmayın. Ayrıca taşlık olan deniz kenarlarında rahatça yürüyebilmek ya da deniz kestanesinin yoğun olduğu bölgelerde denize rahatça girebilmek için yanınıza deniz ayakkabılarınızı da almayı unutmayın. Ekstra yeriniz varsa hem duş yaparken kullanmak için hem de uzun yürüyüşler sonrası ayaklarınızı rahat ettirmek için Flip flop, parmak arası terkliklerinizi de yanınıza alabilirsiniz.

Kamp gezilerinde birçok kişi bandanayı çok amaçlı bir parça olarak kullanır. Bandanalar kolay taşınabilir ve hızlı kuruyabilir yapıda üretilmiştir. Bir bandana ile terleyen alnınızı kurulayabilir, boynunuzu korumak için sarabilir, güneşten korunmak için başınıza bağlayabilirsiniz.

Yazın yapacağınız kamp aktiviteleri için doğru kıyafetleri seçin ve  hava koşulları değişse bile sizin keyfiniz değişmesin. Şimdiden iyi kamplar!

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla