Sağlık

Yaz Geliyor: Yüzme Teknikleri Hakkında Neler Biliyoruz?

4 Ağustos 2022

Yazın gelmesiyle havalar iyiden iyiye ısındı. Birçoğumuz sıcak havanın yarattığı durgunluğu serin sulara atlamanın hayaliyle dengelemeye çalışıyoruz. Ofisimizde ya da evimizde deniz, kum, güneş üçlüsünün hayallerini kurmaya başladık bile. Denizde ya da havuzda yüzerken hepimiz biraz da olsa şov yapmak istiyoruz, kabul edelim. Yüzmeyi öğrenmek ise bunun için başlıca koşul. Hem serin suların tadını çıkarmak hem de kendi güvenliğimiz için yüzmeyi öğrenmekte fayda var. Bir yazıyla nasıl yüzüleceğini öğretemeyiz ama yüzme teknikleri hakkında bilgi verebiliriz! En kolay yüzme stillerinden en zorlarına kadar hepsini sizin için derledik!

Sertbest Stil Yüzme

Serbest stil yüzme en hızlı öğrenilen yüzme teknikleri arasında yer alır. Bu yüzme stilinde nefesinizi iyi kontrol etmeniz önemlidir. Yüzmeyi hızlı öğrenmek istiyorsanız sertbet stil yüzme, ilk öğrnemeniz gereken yüzme stilidir. Bu aynı zamanda sık sık gördüğümüz, Ssğ ve sol kolların sırasıyla öne atılarak yüzüldüğü yüzme tekniğidir.

yüzme teknikleri

Sırt üstü Yüzme

Sırt üstü yüzme stili birçok insan için en eğlenceli yüzme teknikleri arasındadır. Özellikle sırt ve bel ağrısı olanlar için çok iyi bir egzersiz yöntemidir. Aynı zamanda yüzerken dinlenmek istediğinizde uygulayacağınız bir yöntemdir. Bu teknik suyun üstündeyken sırt üstü biçimde kolları ve ayakları senkronize hareket ettirerek yapılır. En rahat nasıl yüzülür diyorsanız, bu yüzme tekniği size göre olabilir. Öte yandan nefes yetmezliği çekenler için en çok tavsiye edilen yüzme biçimidir.

yüzme teknikleri

Kelebek Yüzme

Yüzme teknikleri arasında en zorlu yüzme stillerinden biri olarak bilinir. Fakat inceliklerini öğrendikten sonra oldukça keyif alacağınız bir stil olacaktır. Kelebek stili doğru bir şekilde yapabilmeniz için öncesinde serbest ve sırtüstü stili iyi bilmeniz gerekmektedir. Bu teknikteki en önemli hareket suyu iki kolunuzla da itmeniz ve ayaklarınızın aynı anda birleşik biçimde kıvrılmasıdır.

yüzme teknikleri

Kurbağalama Yüzme

Bu yüzme stili adını, bir kurbağanın yüzerkenki hareketlerine benzemesinden alır. Kolların ve ayakların tamamen suyun içinde olması ve ayakların kulaçlar ile birlikte suyun altında hareket etmesi gerekir. Yanlış yapmanız durumunda vücudunuza zarar verebileceği için, alışma sırasında dikkatli olmalısınız. Bu yüzme stilinde nefes ve oryantasyon sorunu yaşamazsınız ancak ciddi bir şekilde kol kaslarınızı çalıştıracağınız kesindir.

yüzme teknikleri

Yüzme teknikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve yüzmeyi öğrenmek için bulunduğunuz bölgedeki yüzme kurslarına katılabilirsiniz. Eğer deniz olmayan bir yerde yaşıyorsanız üzülmeyin! Bölgenizdeki yüzme eğitmenleri belediyelerin havuzlarında ders veriyor olabilir.

Yüzmek, birçok insan için sağlık açısından oldukça faydalıdır ve yazın en keyifli aktivitelerinden biridir. Bu yaz hayatınızda bir değişiklik yapmak isterseniz yüzme eğitimini programınıza mutlaka ekleyin!

Yazın ihtiyacınız olabilecek yüzme ekipmanları ve yüzücü mayoları için sitemize göz atmayı unutmayın: Yüzme ve Dalış Ekipmanları

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla