Sağlık

Yaz Geliyor: Yüzme Teknikleri

30 Mart 2018

Baharın gelmesiyle ısınan havalar, bizi yaz için tatil planları yapmaya yönlendiriyor. Hepimiz ofisimizde; deniz, kum, güneş üçlüsünün hayallerini kurmaya başladık bile. Denizde ya da havuzda yüzerken hepimiz biraz da olsa şov yapmak istiyoruz! Kabul edelim. Bunun için iyi bir şekilde ve tüm teknikleriyle yüzme bilmemiz gerekiyor. Bu yazımızda sizler için yüzme tekniklerini belirttik.

Sertbest Stil Yüzme
Serbest stil yüzme en hızlı yüzme tekniklerinden biridir, nefesinizi iyi kontrol etmeniz gerekmektedir. Yüzmeyi hızlı öğrenmek istiyorsanız eğer sertbet stil yüzme, ilk öğrnemeniz gereken yüzme stilidir. Sağ ve sol kollarınızı öne atarken aynı anda ayaklarınızı çırparak bu stili uygulayabilirsiniz. Kolunuzu öner atarken kafasınıza aynı anda sağa ve sola çevirebilirsiniz. Bu serbest stil yüzme tekniği en kolay öğrenilebilen yüzme tekniğidir.
Sırtüstü Yüzme
Sırtüstü yüzme stilinde en eğlenceli yüzme tekniği olarak bilinir. En keyifli ve konforlu yüzme teknikleri arasındadır, oldukça rahattır. Sırt ve bel ağrısı olanlar için çok iyi bir egzersiz yöntemidir. Yüzerken dinlenmek istediğiniz uygulayacağınız bir yöntem olabilir. Bu teknik suyun üstündeyken sırtüstü biçimde kolları ve ayakları senkronize hareket ettirerek yapılır. En rahat nasıl yüzülür diyorsanız, bu yüzme tekniği size göre olabilir. Nefes yetmezliği çekenler için en çok tavsiye edilen yüzme biçimidir.


Kelebek Yüzme
Yüzme stilleri arasında en zorlu yüzme biçimi olarak bilinir. Fakat inceliklerini öğrendikten sonra oldukça keyif alacağınız bir stil olacaktır. Kelebek stili doğru bir şekilde yapabilmeniz için öncesinde serbest ve sırtüstü stili iyi bilmeniz gerekmektedir. Bu teknikteki en önemli hareket suyu iki kolunuzla da itmeniz ve ayaklarınızın aynı anda birleşik biçimde kıvrılmasıdır.


Kurbağalama Yüzme
Bu yüzme stili adını, kurbağa hareketlerine benzemesinden alır. Kulaç ve ayakların tamamen suyun içinde olması ve ayakların kulaçlar ile birlikte suyun altında hareket etmesi gerekir. Yanlış yapmanız durumunda vücudunuza zarar verebilir, alışma sırasında dikkatli olmalısınız. Bu yüzme stilinde nefes ve oryantasyon sorunu yaşamazsınız.
Yüzme tekniklerini kolayca öğrenmek istiyorsanız yüzme kursuna gidebilirsiniz. Yüzmek, sağlık açısından oldukça faydalıdır.

İlginizi çekebilir: Yüzmek için soğuk havaları bahane etmeyin

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla