Dağcılık

Yaz Dağcılığı Nedir?

11 Mayıs 2018

Dağcılık, akla geldiği gibi harika manzaralar ve doğa tecrübelerinden oluşmamaktadır. Tırmanma, zorluk, risk ve mücadele gerektirir. Dağların uzaktan gördüğünüz manzarası, sizde bu tutkuyu yaratabilir fakat tırmanma seviyesine geldiğinizde sizi bekleyen zorluklar ile mücadele etmek kolay bir iş değildir. Dağın zirvesine çıkmak istiyorsanız bazı zorlukları göze almalısınız.
Dağda olmanın zevkini; ilk başta kendimize daha sonra çevremizdeki herkese ve çevreye zarar vermeksizin, gerekli malzemeler ile güç kullanarak hareket edilen bir kavramdır.
Dağcılığı; kampçılık, tırmanış, yürüyüş olarak tanımlayabiliriz. Dağcılık iyi bir bilgi birikimi gerektirir. Yön bulma, emniyet, iple iniş, kaya tırmanışı, kar ve buza tırmanma, ilk yardım ve arama – kurtarma gibi konularında teknik ve araç – gereçlerini öğrenmelisiniz.
Dağcılık, ruhsal hazırlığın yanı sıra, fiziksel beceri de isteyen bir spordur. Fiziğinizin iyi olması, dağcılık etkinliği sırasında sizin ve ekibinizin güvenliğini önemli ölçüde etkilemektedir. Profesyonel bir dağcıysanız, zinde kalmanız için günlük 1, 2 saat antrenman yapmalısınız. dağcılıkta kondisyonun çok önemli olduğunu unutmayın. Sadece fiziksel kondisyon değil, ruhsal olarak da kondisyonunuz önemlidir. Zirveye tırmanma konusunda size başarıyı da başarısızlığı da getirebilir.
Dağcılık yaparken karar verme ve sorunlarla nasıl başa çıkabileceğinizi bilmek oldukça önemli bir durum. Doğru karar vermek, ruhsal bir beceridir. Bu karar verme işlemini bilgi ve birikimleriniz ile sağlarsınız. Bu sorun çözme becerisi; uzun ve yoran yürüyüşler, kötü hava koşulları, dikenli çalılar, boşluk hissş, dağcılık kazaları gibi istenmeyen kazalar ile uğraşmayı gerektirir.

İlginizi çekebilir: Marmot PreCip Su Geçirmez Bayan Ceket İncelemesi
Yaz dağcılığı havaların ılık ve sıcak olduğu dönemlerde yapılır. Bu tarihler 21 Mart – 21 Aralık arasında süreçtir.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla