Kampçılık

Uyku Tulumu Nasıl Yıkanır? Uyku Tulumu Bakımı

24 Aralık 2021
Uyku Tulumu Bakımı

Kamp ekipmanlarını uzun yıllar boyu yüksek performansla kullanabilmenin yolu kamp malzemesi bakımlarını doğru şekilde yapmaktan geçer. Uyku tulumu bakımı da seyahat etme ya da kamp yapma sıklığınız dikkate alınarak belli zaman aralıklarında doğru şekilde gerçekleştirilmelidir. Etkinlik sonrası genel bakımları uyku tulumunu sadece havalandırarak yapabileceğiniz gibi bazı durumlarda uyku tulumunuzu yıkamanız da gerekebilir. Peki uyku tulumu nasıl yıkanır? Uyku tulumu bakımı nasıl yapılır?

Uyku tulumu yıkama önerilerimizi ve doğru uyku tulumu bakımı için neler yapmanız gerektiğini bu yazımızda derledik.

Uyku tulumu nasıl yıkanır?

Uyku tulumu yıkamak kuşkusuz derinlemesine temizlik için en ideal yöntemdir. Ancak her etkinlik sonrasında uyku tulumunuzu yıkamanız gerekmez. Aynı şekilde eğer kirlenmediyse, koku yapmadıysa ya da size rahatsızlık veren bir başka bir durum söz konusu değilse uyku tulumunuzu yıkamanız zorunlu değildir. Çok yoğun kullanmadığınız zamanlarda uyku tulumunuzu bir bez ve su yardımıyla silerek ve havalandırarak temizleyebilirsiniz.

Uyku tulumu nasıl yıkanır sorusunu elde yıkama ve makinede yıkama olarak iki başlıkta inceleyeceğiz. Her iki durumda da, yıkama işlemine geçmeden önce uyku tulumunuzun kullanma kılavuzunu dikkatlice okuduğunuzdan ve verilen yönergelere uyduğunuzdan emin olun.

Uyku tulumunu elde yıkama

Uyku tulumunu elde yıkama ile temizlemeden önce tüm fermuarlarını açıp, rahatça yıkayabileceğiniz şekilde hazırlayın.

Daha sonra küvet ya da büyük bir leğen içine soğuk ya da ılık su doldurun. (Su kesinlikle sıcak olmamalıdır.)

Uyku tulumunu yıkarken uyku tulumu temizliği için özel olarak üretilmiş temizleyici ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu ürünler malzemenizin yapısına zarar vermeden derinlemesine temizlik yapmanızı sağlar. Deterjan kullanmanız gerekiyorsa sadece toz deterjan kullanmaya özen gösterin. Yumuşatıcı veya ağartıcı kesinlikle kullanmayın.

Yıkama işlemi bittikten sonra ürünü fazla sıkıştırmadan, suyunu nazikçe sıkmaya özen gösterin. Kesinlikle burgu yaparak sıkmayın.

Uyku tulumunu yıkama işlemi sonlandıktan sonra ürünü kaldırırken ağırlaşacağı için dikkat etmeniz gerekebilir. Hem kollarınızın hem de ürünün dikiş kısımlarının ve kumaşının zarar görmemesi için dikkatli kaldırın.

Uyku tulumunu makinede yıkama

Uyku tulumunu makinede yıkamak mümkündür. Ancak elde yıkamada olduğu gibi burada da bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekir.

Uyku tulumunu çamaşır makinesinde yıkarken, kendi yıkama talimatlarını da göz önünde bulundurarak, en fazla 30 veya 40 derecelik programları kullanmanız gerekir. Tulumunuzu makinenizin elde yıkama programı veya hassas ürünler için kullanılan programında da yıkayabilirsiniz.

Uyku tulumunu makinede yıkarken sıkma devrini en düşükte tutmaya dikkat edin.

Uyku Tulumu Bakımı

Kaz tüyü uyku tulumu makinede yıkanır mı?

Evet. Kaz tüyü uyku tulumunu makinede yıkamak mümkündür. Ancak Kaz tüyü uyku tulumunu tek yıkamanızı ve yıkarken tamburun içine birkaç adet tenis topu atmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede kaz tüyleri birbirine yapışmaz ve uyku tulumunuz hacmini yitirmez.

Uyku tulumunu kurutma

Uyku tulumu nasıl yıkanır konusu kadar önemli olan bir diğer konu da uyku tulumunun nasıl kurutulacağıdır.

Islak uyku tulumunu kurutmak için, tek bir noktadan asmak yerine boylu boyunca bir askılığın üzerine bırakabilirsiniz ya da daha geniş yüzeyi askıya denk gelecek şekilde ters olarak asabilirsiniz. (Uyku tulumu yıkama sonrasında ağırlaşacağı için tek bir noktadan asmak tavsiye edilmez.)

Eğer uyku tulumunuzu kurutma makinesine atacaksanız, en düşük devirde kurutmanız gerekir. Aksi durumda tulumunuz zarar görebilir; kullanılamayacak hale gelebilir. Uyku tulumunuz kuruduktan hemen sonra makineden ürünü çıkararak saklayabilirsiniz.

Uyku tulumu nerede saklanır?

Uyku tulumunuz kuruduktan sonra kullanmayıp kaldıracaksanız çok sıkıştırmadan gevşek bir pamuk veya file torbanın içine koyarak saklayabilirsiniz. Uyku tulumunu saklamak için pamuk yastık kılıfı da iyi bir alternatiftir. Uygun bir yeriniz varsa, uyku tulumunuzu giyim askılarına asarak da saklayabilirsiniz.

Tulumunuzu 50 dereceyi aşan sıcaklıklarda saklamayınız. Yanlış saklama şekillerinde uyku tulumunuz hasar görebilir. Gözle görülür bir hasar olmasa bile malzeme kalitesi olumsuz etkilenebilir.

Uyku tulumu kuru temizlemeye verilir mi?

Uyku tulumunuzu kesinlikle kuru temizlemeye vermeyiniz. Kuru temizlemede deterjan ve su yerine petrol türevi çözeltiler kullanıldığından bu uyku tulumunuza zarar verebilir.


Uyku tulumunu yıkamak için doğru adımları takip etmek, doğru şekilde kurutmak ve saklamak malzemenizi uzun yıllar boyu aynı performansla kullanmanızı sağlar.

Sitemizdeki tüm uyku tulumlarına buraya tıklayarak göz atabilir; sizin için en doğru ürünü bulabilirsiniz.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla