Teknoloji

Türkiye’de Yeni Bir Outdoor Markası: RAB

20 Eylül 2017
RAB Türkiye'de!

Stanley, Buff, Marmot, Lowe Alpine gibi çeşitli markaların Türkiye distribütörü olan Kutupayısı, ürün yelpazesini genişletiyor ve RAB outdoor markasını da bünyesine ekliyor. Outdoor giyim ürünleri üreten RAB markasını anlamak ve ürünlerini tanımak için yazının devamını okumaya devam edin.

RAB Markasını Tanıyalım:

Yetmişli yılların sonlarında, İngiltere’nin sanayi merkezinde bir devrim meydana geldi. Grevlerle, elektrik kesintileriyle ve haftada üç iş günüyle, halk bu devrime, karakteristik yaratıcılık tepki verdi – fabrikayı terk ederek, çevresindeki Peak Bölgesinin mükemmel manzarasına doğru kaçtılar. İngiltere’nin en ünlü tırmanma rotalarının bazı bölgeleri; macera, ortak çaba ve yetenekle birlikte tırmanma yeteneği olanlar için adeta bir yuva oldu. Stanage Edge kayalarından, Scottish Highlands’ın sürekli değişen koşullarına kadar kendini deneme şansını arayan bir dağcı topluluğuna, Alpler’de ve Greater Ranges’de daha sert zorluklarla mücadele etmeden önce kanıtlayıcı bir zemin oldu. Yeni nesil tırmanışçılar işte böyle doğdu.

1981’de, ünlü tırmanıcı ve macera şefi RAB Carrington, bugün adını taşıyan ekipman şirketini kurdu. Amacı basitti: En üst düzeyde performans gösterebilen sağlam tırmanma malzemeleri yapmak. Her bir RAB parçası elle yapılmıştır ve en zor koşullarla karşılaşan kendisi, arkadaşları ve diğer dağcılar tarafından titizlikle test edilmiştir.

Bugün Rab’in titiz standartlarına, yaratıcılığına ve öncü ruhuna tereddütsüz bir biçimde bağlıyız. Tepede veya zirveye mutlak koruma, konfor ve özgürlük sağlayan, yüksek performanslı dağ kıyafetleri ve ekipmanları üretiyoruz. Üstün kaliteli Avrupa kaz tüyü gibi zamanla test edilmiş olanların yanı sıra, üstün teknolojili malzemeleri de kullanıyoruz. Hiçbir şey çok süs ya da aşırı mühendislik içermiyor – sadece değiştirmek yerine onarılabilecek dürüst, çalışkan parçalar. Dağcılar tarafından, dağcılar için outdoor malzemeleri üretiyoruz.

Kuruluşumuz 30 yılı aştı, tırmandığımız dağlarda ilham bulmaya, çıktığımızda tepelerde dostluklar kurmaya ve amacımızı yanımızda taşımaya devam ediyoruz; herkesin içindeki tırmanışçıyı uyandırmak ve onları tırmanış için donatmak.

Biz dostluk ruhuna sahibiz. Biz kardeşliğiz, granit ve çakıl taşlarından oluşma. Yorulmayız. Israrcıyız, oldukça da inatçı… Mükemmel olmaya çalışanız… Hayaletleri mağlup edeniz. Rüyaları oluşturanız… Konfor zanaatkarlarıyız. Biz dağ insanlarıyız.

1970’ler
Rab Carrington

Rab Carrington, tırmanma ve dağcılık dünyasında önemli bir insandı. İskoçya’daki kış tırmanışından Alplere kadar, Andes ve Himalayalar’daki ilk tırmanışlara kadar, Rab, 70 li yıllarda vaktinin büyük bir kısmını dünyada çığır açan seferlerde geçirdi.

1973 yılında Patagonya’ya bir maceraya giderken, RAB kendisini Buenos Aires’te buldu. Birleşik Krallık’taki rıhtım grevi, ekipmanının gelmesini geciktirdi ve RAB’ın paraya ihtiyacı oldu. Rab arkadaşı Hector Vieytes’e döndü ve ona teknik yastıkların geleceğini yeniden tanımlayacak becerileri öğretmeye başladı.

1968 – FA – The Pin (E2), Cairngorms, İskoçya; 1972 – FA – Cramming (5.10d), Yosemite, Kaliforniya, ABD; 1976 – FA – Travesía Cresta Sur, Patagonya; 1978 – FA, Alp Tarzı – Jannu (c7710m), Nepal.

RAB Türkiye'de!

1980’ler
Markanın başlangıcı

1980’de RAB, ailesiyle birlikte Sheffield’a taşındı, uyku tulumlarını ve outdoor giyim ürünlerini kendi evinde üretmeye başladı. Birbirine bağlı bir tırmanış topluluğunun bir parçası olduğu için, ürün talepleri hızla arttı ve RAB, kısa sürede tavan arasından daha büyük bir üretim sahasına geçti.

Üretimini Sheffield’daki bir fabrikaya taşıyarak dürüst, dayanıklı giysiler üretmek için itibarını inşa etmeye başladı. Zamana karşı koyan Andes Jacket gibi ürünler bugün hala popüler. Bütün bu gelişmeler ve kızının doğuşuyla birlikte RAB, ünlü Peak Tepesine ilk etkileyici çıkışlarına başladı.

Önemli atılımları: 1980 – FFA – Çift Top (E4 6a), Beeston Tor, Peak Bölgesi, İngiltere.

1990’lar
Menzili genişletmek

Teknik açıdan mümkün olanın sınırlarını zorlamak ve büyümek için istekli olan Rab, bu ilerlemeye, Vapor-rise ™ sistemini geliştirmek için Pertex® ile ortaklık kurup kapsamlı tecrübesini ortaya koyarak başlamıştır. Bugüne kadar Vapor-rise ™ sistemi birçok üründe hala kullanılmaktadır ve Rab softshell serisinin temel taşıdır.

1990’larda ayrıca, Kinder Smock, Peak Smock ve Down Pour Ceket gibi klasik parçaların oluşturulması ve Premier Uyku Tulumu ile başlayarak uyku tulumlarının yelpazesinin genişletilmesine de başlandı.

RAB Türkiye'de!

2000’ler
Öncü Ürünler

2000’li yılların başlarında Rab, mevcut hafif ağırlıklı malzemelerin birçoğunu kullanarak, onları devrim niteliğindeki yalıtım teknolojileri ile birleştirerek yeni ve en yeni ürünleri ön plana çıkarmaya devam etti. Bunun bir örneği 2001 yılında gerçekleşen, bugün marka için çok önemli olan Polartec® materyalleri ile olan uzun ilişkisidir.

Bunu takiben, 2007 yılında Rab emekli oldu ve şirketin sahipliğini Equip Outdoor Technologies Ltd’ye devretti.
Önemli atılımları: 2007 – Redpoint – New Age Traveller (8a), Mallam Cove, Yorkshire, İngiltere. Rab, ilk 8a’sını 60 yaşında tırmandı.

2010’lar
Ve ilerisi

Rab markası, yeni ve çığır açan kumaşların yanı sıra Microlight Alpine Ceket gibi ikonik parçaların piyasaya sunulmasıyla hem İngiltere’de hem de ötesinde büyük bir büyüme gösterdi. Uzak donmuş zirvelerdem, Peak Bölgesinin tepelerine kadar tüm dünyada RAB ürünlerini bulabilirsiniz.

Günümüzde Rab, uzun süreli çalışanları ve yeni başlayan heyecanlı yüzleriyle, yeni ve benzersiz bir uluslararası büyüme aşamasındadır.

BİZ RAB’İZ

“Tırmanıştan en büyük kazancım, dostluklar oldu”
Rab Carrington

Hikayemiz, 1981 yılında Sheffield’daki küçük, teraslı bir evin çatısında başladı. Burada Rab Carrington, adını taşıyan ilk uyku tulumunu yaptı. Kendi yaratıcı gözüyle, elle dikilmiş ve tasarlanmış Rab tasarımlarında, dağlarda geçirdiği yılların deneyimi vardı ve kısa sürede ,Rab’in arkadaşlarından ve büyüyen yerel tırmanma topluluğundan yoğun talepler gelmeye başladı. Ancak işler burada bitmedi. Kısa sürede yeni haberler yayıldı ve Sheffield tavanı ,müşteriler için çok geniş bir yelpazeye sahip uyku tulumları ve ceketler üreten bir fabrika zemini haline geldi. Bundan yıllar sonra, maceracı bireylerin ögelere yüz yüze geldiği her yerde bu dürüst, sert tasarımlar bulunabilir. Himalaya zirvelerinden, kamp ateşinin etrafındaki soğuk, canlı akşamlara kadar. Bu bizim hikayemiz olarak başladı, ancak bu hikaye aynı zamanda ürünlerimizin her birini sevenlere ve ilgilenenlere de ait. Onları uzun yolculuklar ve seferlerde arkadaşı haline getiren insanların. Yolculuğumuz devam ediyor ve davetiyemiz her zaman geçerli, bize katılın ve tecrübelerinizi paylaşın.

GÖREVİMİZ:

Herkesin içindeki tırmanışçıyı uyandırmak ve onları tırmanış için donatmak.

Kayaklık eteklerinden Himalaya zirvelerine kadar, bizi birleştiren ve ilham veren şey aynı; dağların saf, dokulunmamış aşkı. #WeAreRab hashtagini kullanın ve dağ insanlarına katılın.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla