Tırmanış

Tırmanış ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

27 Nisan 2018

Outdoor sporları denince aklımıza dağcılık, kampçılık, koşu, yürüyüş, bisikletpaten sürmek ve tırmanış gelmektedir. Sağlıklı bir yaşam istiyorsanız, spor yapmak en iyi yoldur. Özellikle açık havada yapılan sporlar, spor salonlarında yapılan sporlara göre daha faydalıdır. Açık havada yapılan sporlarda vücudunuza daha çok oksijen girmektedir. Bu da sizin için daha faydalıdır. Adrenalini sevenler için yeri ayrı olan branş tırmanıştır. Tırmanış genelde hobi olarak değil profesyonel bir şekilde tercih edilmektedir. Tırmanışta en ufak bir hata can kaybına neden olabilir. Bu yüzden en ince ayrıntılarına kadar bilmek ve eğitimini almış olmak gereklidir. Tek başına değil de gruplar halinde yapıldığında çok daha güvenlidir. Gruplar halinde yapıldığında kampçılık da değer kazanır.
Dağcılık, kampçılık ve trekking gibi sporlar ile ilgileniyorsanız tırmanış kesinlikle denemeniz gereken bir spordur.
Tırmanış sağlığınız için çok faydalı bir spordur. Vücudunuza esneklik kazandırır ve beynin gelişmesine katkıda bulunur. Karın kaslarınıza faydası vardır çünkü; kol ve bacak kaslarınızı vücudunuzu yukarı çektiğinizde kullanırsınız. Tırmanış sırasında uyumlu hareket etmek zorundasınızdır. Kutupayısı‘nda birçok tırmanış ayakkabısı modeli bulunmaktadır. Sizin için en rahat olacak ürünü seçebilirsiniz.

Tırmanış Eğitimi
Tırmanmaya başlamadan önce mutlaka profesyonel bir biçimde eğitimini almalısınız. Eğitiminiz teorik ve uygulamalı olmalıdır. Öncelikle tırmanış malzemelerinin ne olduğunu ve nasıl kullanılması gerektiğini bilmelisiniz. Daha sonra uygulamalı derslere geçebilirsiniz. Bu uygulamalı dersleri önce salonda sonrasında ise doğada alabilirsiniz. Tırmanışı tek başınıza yapmamalısınız.

Tırmanış Teknikleri
Tırmanışa yeni başlayanlara sportif tırmanış uygundur. Yapay bir duvar üzerinde ya da doğada kayanın üstünde yapılan bu tırmanışlar beş gruba ayrılmaktadır. Bunlar; bouldering, top-rope, free-rope, serbest stil ve yapay duvar tırmanışıdır.

Bouldering: Ellerin kaymaması için magnezyum tozu ve toz torbası ile yapılan bir tırmanış şeklidir.
Top-rope: İp yardımı ile yapılan tırmanış şeklidir.
Free-rope: Emniyetsiz olarak sadece profesyonellerin yapabildiği tırmanış şeklidir.
Serbest stil: İpin sadece güvenlik amacıyla kullanıldığı tırmanış şeklidir.
Yapay duvar: Yarışmalarda kullanılan bir tırmanış şeklidir.

Tırmanış malzemeleri oldukça önemlidir. Daha önce bu konu hakkında bir yaz yayımlamıştık. Linke tıklayarak okuyabilirsiniz. Hazır havalarda ısınmışken eğitimini alıp kayalara tırmanmamak için sebep yok! ☺ sebeplerini de yazdık. Linke tıklayarak okuyabilirsiniz ☺

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla