Sağlık

Termal Giysilerin Faydaları

29 Ocak 2018

Dağcılık, kampçılık, kayak, snowboard, trekking gibi outdoor sporlar ile ilgilenen biriyseniz termal içlikler sizin için oldukça önemlidir. Termal içlikler
Soğuk kış şartlarında vücudunuzun oluşturduğu ısıyı vücutta tutar. Böylelikle soğuk havalarda üşümezsiniz.
Termal içlik sayesinde, oluşam ter vücudunuzda kalmaz bir üst katmana aktarılmaktadır. Bu termal içlikler hızlı kurumaktadırlar ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olurlar.
Termal giyim ürünleri; polyproplen, polyamid, polyester ve elastanın belirli oranlarda karışımından oluşturulmuştur.
Termal giysiler, nefes alan yapıya sahiptirler. Çok hafif ve elastik bir yapıları vardır. Rahatça kontrol sağlanabilir. Terleyen vücudun kuru kalmasını sağlar ve kokuyu engeller. Çok rahat bir hareket özgürlüğü sağlar.
Termal giysiler; tayt, uzun yada yarım kollu t-shirtler, atletlerden oluşmaktadır. Termal giysilerin en önemli özellikleri arasında teri tutmaları vardır. Hasta olmanızı engeller. Çok terleyenler için oldukça sağlıklı ürünlerdir.

Puhu Termal İçlik hakkında Erdi Yılmaz şöyle diyor;

”Puhu içlikler %54 poliamid, %37 polipropilen ve %9 elastan içermekte. Bu hammadde oranları ile ısı yalıtımı konusunda piyasadaki en iyi içlik olduğunu söyleyebilirim. Puhu içlikleri, Ankara Karagöl civarında 1600mt – 2000mt rakımda, değişen sıcaklıklarda gündüz ve gece test ettim. Dikişsiz yapısı ve insan vücuduna uygun ergonomisi ile beğendiğimi söyleyebilirim. Elastan olduğu için vücudumun ısı kaybetmesi muhtemel hemen her yerini en iyi şekilde izole edebiliyordu. İnce streç görünümü, rahat ve hareket özgürlüğü sağlayan yapısı ile oldukça memnun etti. %100 antibakteriyel olması, nem tutmaması, ıslansa bile anında kuruması benim için artı özelliklerinden bazısı oldu.
Geceleyin, kamp yerinde, uyku tulumu içindeki performansını görmek adına, -5 derece soğukta, yarı-fırtınalı bir günde, -18 derecelik uyku tulumu içerisinde performansını test ettim. Uyku tulumu içerisinde; alt ve üst Puhu içlik dışında, boyunluk, çorap, atkı, patik vb. herhangi bir ekstra koruyucu giymedim. Bu haliyle çift tenteli bir çadır içerisinde oldukça iyi performans sağladı. Üşümeden, rahat bir biçimde sadece içlikle geceyi geçirebildim. Tabi ki bu durum, kişiden kişiye, cinsiyete, yaş, kilo, vücut yağ oranı, hemoglobin oranı, sıvı alım durumu vb. mutlaka farklılık gösterecektir. Ancak yine de kan değerleri orta seviye bir insan olarak beni üşütmeden geceyi geçirmemi sağladığı için memnun kaldım.” Erdi Yılmaz

Türkiye’deki en iyi termal içlik ürünü olan Puhu Termal İçlik modellerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla