Teknoloji

Stanley Termosa Ne Konmaz?

22 Aralık 2021

İçecekleri uzun saatler, hatta günler boyu soğuk ve sıcak tutabilen Stanley marka termoslar gerek göz alıcı tasarımlarıyla gerekse ömür boyu garantili oluşları ve dayanlıklı yapılarıyla birçok kullanıcı tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Birçoğumuz Stanley termosları kahve, çay, su gibi içeceklerimizi saklamak için kullanıyoruz. Peki acaba termoslarımıza koymamamız gereken bir içecek olabilir mi? Bu yazıda sizler için Stanley termosa ne konmaz konusunu açıklığa kavuşturuyoruz.

Stanley termoslarınıza koyduğunuzda sağlığınız için tehdit oluşturabilecek ya da malzeme kalitesini etkileyerek termosunuzdan aldığınız performansın kullanıcı kaynaklı düşmesine sebep olabilecek birkaç ürün var. Bu ürünlere dikkat ederek termoslarınızı herhangi bir sorun olmadan uzun yıllar boyu sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz. Gelin Stanley termosa ne konmaz hemen açıklayalım.

Stanley Termos

Hayvansal süt ve süt ürünleri

Stanley termosa ne konmaz sorusuna ilk cevabımız hayvansal süt ve süt ürünleri. Belirli sıcaklıklarda bakteri üremesi meydana gelebileceğinden Stanley termosların ya da diğer Stanley ürünlerinin içine hayvansal süt ve süt ürünlerinin uzun süre konması önerilmiyor. Bakteri üremesinin yanı sıra fermantasyon, basınç oluşumuna neden olabilir ve kapak contasına zarar verebilir.

Kuru buz

Stanley ürünlerinin içine konması önerilmeyen bir diğer şey de kuru buz. CO2’nin katıdan gaza hızlı buharlaşması, ürünün içinde istenmeyen bir basınç oluşturabileceğinden, kapalı bir kapta kuru buz kullanılması kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Gazlı içecekler

Aslında pratikte Stanley termosunuzun içine gazlı içecekler koymanızda bir sakınca yok. Paslanmaz çelik termosunuza gazoz, maden suyu veya diğer gazlı içecekleri koyabilirsiniz. Bu içecekler termosunuzun paslanmaz çelik yapısına hiçbir şekilde zarar veremez. Ancak zarar verebilecekleri şey vakum sağlayan kapağın conta bölümüdür. Zaman içinde bu kısımda asitli içecekler nedeniyle bozulma meydana gelebileceğinden termos içinde asitli içeceklerin saklanması önerilmiyor. Öte yandan bu içecekler de basınç oluşturabileceğinden kapağın açılması sırasında istenmeyen kazalar yaşanabilir.


Stanley termosa ne konmaz sorusuna verdiğimiz cevabı hayvansal süt ve süt ürünleri, kuru buz ve gazlı içecekler olarak toparlayabiliriz. Elbette bunlar gibi, belli sıcaklıklarda hızla bakteri oluşturabilen ve kap içinde basınç oluşturma ihtimali olan diğer içecekleri de termoslara koymanızı önermiyoruz. Bu sayede Stanley termoslarınızı sağlıklı ve yüksek performanslı bir şekilde uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Termos bakım önerilerimizi de okumanızı tavsiye ederiz: Stanley Termos Kullanımı ve Bakımı

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla