Teknoloji

Stanley: Sıcak ve Soğuk Standartları

17 Nisan 2018

18/8 paslanmaz çelikten üretilen ve BPA içermeyen Stanley ürünlerinin şirket merkezi ABD‘dedir. Ürünlerin etiketinde yazan sıcak ve soğuk saklama süreleri için referans alınan değerler, uluslararası alanda bir otorite olan ABD Sağlık Bakanlığı Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından ortaya koyulan sıcaklık standartlarına göre belirlenmiştir. Bu standartlara göre sıvılar için 60 derece üstü ısılar sıcak olarak değerlendirilmektedir. Sıvılardaki soğuk standardına göre ise 10 derece altında ısıya sahip olan sıvılar soğuk olarak değerlendirilmektedir.
Stanley ürünlerinin fabrika testlerinde ürünlerin içine 95 derecedeki sıvı tamamen doldurulduktan sonra kapağı sıkıca kapatılmakta ve içerideki sıvının 60 dereceye indiği süre sıcak saklama süresi olarak belirlenmektedir. Soğuk saklama testlerinde ise ürünün içine 1.67 derecedeki sıvı doldurulmakta ve sıvının ısısı 10 dereceye kadar yükseldiği süre soğuk saklama süresi olarak belirlenmektedir. Testler süresince ürünün kapağı açılmamaktadır. Bu testler 23 derecelik ortam sıcaklığında gerçekleşmektedir.

Ortam sıcaklığı, ürünün iç bölümünün önceden sıcak/soğuk bir sıvı ile ısıtılması veya soğutulması, ürünün içine koyulan sıvının miktarı ve yoğunluğu sıcak ve soğuk tutma sürelerini belli oranlarda etkileyebilmektedir.

Süreleri etkileyen en önemli faktör ise ürünlerin içine koyulan sıvının ısısıdır. Yukarıda belirtilen sıcaklıklardan daha farklı ısıda sıvı kullanılması sıcak ve soğuk saklama sürelerini kısaltacaktır. Örneğin; bir kahve zincirinden ürününüze doldurttuğunuz 62 – 65 derecedeki (kahvecilerdeki yaklaşık standart kahve sıcaklığıdır) kahveniz, kapağının hiç açılmamış olması durumunda bile ürünün etiketinde yazan süreden çok daha kısa bir süre içinde sıcaklık alt sınırı olan standart 60 dereceye inecektir. Tabiat kanunları gereği ek bir ısı kaynağı olmadığı sürece hiçbir ürün ısısını sonsuza dek koruyamamaktadır. Bundan dolayı izolasyonlu kaplar içine koyulan sıvılarda belli sürelerde gerçekleşen ısı kayıpları doğal bir olaydır. Stanley hakkında merak edilenlere linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla