Sağlık

Spordan Önce ve Sonra Ne Yemeliyiz?

23 Mayıs 2018

Yaptığınız spordan fayda görmek istiyorsanız mutlaka düzenli beslenmelisiniz. Sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz için yağ yakmalısınız. Yağ yağmak, düzenli beslenmeyle doğru orantılıdır. Aç karnına yapılan sporda, vücut tüm enerjinizi kaslardan kullanır. Çok fazla tok karnına yaptığınız sporda da bazı sıkıntılar yaşabilirsiniz.
Spor öncesindeki beslenmeniz, süre ile önemli ölçüde ilgilidir. Çok yağlı, lif oranı yüksek, ve proteinli besinlerden uzak durmalısınız. Bu besinler sindirim sistemini yavaşlatır ve spor sırasında performansınızı düşürür. Spordan 1 saat önce, yoğurt, muz, elma gibi besinler tüketebilirsiniz. Kan şekerinizi yükselten meyveler olmasına özen gösterebilirsiniz. Spordan 2, 3 saat kadar önce karbonhidrat ağırlıklı beslenebilirsiniz.
Spordan sonra ise; vücunumuz katbettiği enerjisi karşılayabileceği besinlere ihtyiaç duymaktadır. Spordan sonra 1 saat sonra besin tüketin. Kan akış hızınız yüksek olduğu için hemen besin tüketmek size zarar verebilir. 1 Saat sonra yemeğinizi yediğinizde kanınız hızlı pompalanırken, hücreler de hızlıca yenilemeye devam eder ve kaslar için gerekli enerji üretilir. Koşudan sonra protein ve lif ağırlıklı beslenebilirsiniz. Spordan sonra vücut her besine ihtiyaç duyar ve bu sürelerde az miktarda karbonhidrat ve yağ tüketebilirsiniz.
Her insanın biyolojik yapısı farklıdır ve bu yüzden ihtiyaç duydukları besinler farklıdır. Bu sebepten beslenmenizi mutlaka bir uzman tarafından alınan bilgiler doğrultusunda uygulayın.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla