Sağlık

Spor Yapmanın Faydaları

29 Mart 2018

Spor yapmak sağlık açısından oldukça önemlidir. Spor yapmanın faydaları söz konusu olduğunda birbirinden farklı onlarca fayda sayılabilir. Bunlar arasında en sık duyacağımız faydalardan biri ise spor yapmanın zayıflama üzerindeki etkisi olacaktır. Günümüzde spor yapmak ne yazık ki doğrudan zayıflamak olarak algılanıyor. Halbuki zayıflama, spor yapmanın onlarca sonucundan sadece bir tanesidir. Spora başlarken tek amacınız zayıflamak olmamalıdır. Spor yapmak kişiye zayıflamaktan çok daha fazlasını sağlar. Spor, yaşam kalitenizi yükseltir, stres seviyenizi ve kolesterol seviyenizi düşürür, mutluluk hormonu salgılamanıza yardımcı olur, zihinsel gelişiminizi destekler, kendinize olan güveninizi arttırır ve kalp ve damar dolaşımınıza fayda sağlar. Yani spor yapmak hem fiziken hem de ruhen size son derece önemli bir dinçlik sağlayacaktır. Sporun zayıflatma etkisine gelecek olursak da sporunuzu düzenli bir şekilde yaptığınızda sonuç olarak fit bir vücuda da sahip olursunuz.

Spor Yapmanın Önemi
Düzenli spor yapan bireyler, spor yapmayan bireylere göre daha zor hastalanmaktadır. Spor yapan kişiler stresle daha kolay başa çıkabilmektedir. İnsanların büyük bir çoğunluğu iş yaşantılarının neredeyse tamamında, günü yerlerinden kalkmadan geçirmektedir. Hatta birçoğunun yemeği dahi masasına kadar gelmektedir. Bu durum sürekli hareketsiz kalmaya neden olmaktadır. Bu hareketsizlik insanları zaman içinde fiziksel ve ruhsal olarak olumsuz etkiler. Modern dünyada depresyon gibi rahatsızlıkların bu denli yaygın olarak görülmesinin en büyük sebeplerinden biri de budur. Hareketsiz geçen bu yaşam tarzına düzenli yapılacak olan egzersizlerin eklenmesi, kişilerin yaşam kalitelerinin artmasında doğrudan etkilidir.

Sporun yukarıda sayılan faydalarını deneyimleyebilmeniz için, yapacağınız egzersizlerin yaşam biçiminize uygun olması gerekir. Spor yapmak istiyorsanız fakat aşırı kiloluysanız işe ağır hareketler yerine basit egzersizler ile başlayabilirsiniz. Aksi halde çeşitli sakatlanmalar yaşayabilir, vücudunuzda kalıcı hasarlar oluşmasına sebep olabilirsiniz. En güzel ve kolay sporlardan birisi olan yürüyüş başlangıç için oldukça idealdir. Bir süre yürüdükten ve temponuza alıştıktan sonra kendinizi hazır hissettiğinizde yürüyüşünüzü biraz daha yoğunlaştırabilirsiniz. Bu süreçte önemli olan bir diğer şeyin beslenme olduğunu da hemen hatırlatalım. Spor yaptığınız süre boyunca beslenmenize dikkat etmezseniz, sporun faydalarından bazılarını göremeyebilirsiniz.  Aynı şekilde sağlığa zararlı madde kullanımları da sporun olumlu etkisini görmenizi engelleyecek faktörler olarak sayılabilir. Yaşamınızı daha kaliteli hale getirmek için sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklarınızı mutlaka bırakmalısınız.

İlginizi çekebilir: Spor yaparken sakatlanmayı nasıl önlersiniz?

Kaliteli Spor İçin Kaliteli Ekipmanlar
Spor yaparken önemli olan bir diğer şey de şüphesiz kullandığınız ekipmanlardır. Kullandığınız ekipmanların yaptığınız spora uygun olması gerekmektedir. Ekipman dediğimizde aklınıza sadece spor aletleri gelmesin. Spor yaparken seçeceğiniz giyim ürünleriniz de iyi bir spor deneyimi için son derece önemlidir. Nefes alabilen ürünler tercih etmeniz spor yapma sürenizi arttıracağı gibi deneyiminizi de iyileştirecektir. Spor yaparken Kutupayısı‘nda bulunan nefes alabilen antibakteriyel özelliğe sahip kumaşlarıyla rahat bir spor yapmanıza imkan sağlayacak Puhu Termal İçlik modellerini tercih edebilirsiniz.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla