Sağlık

Spor Yaparken Su İçmenin Önemi

12 Şubat 2018

İnsan vücudunun büyük bir kısmı sudan oluşur. Su, insan için hayati bir önem taşımaktadır. İnsan vücudu susuzluğa dayanamaz. Susuz kalmak, spor yaparken performansınızı düşürmektedir. Hal böyle olunca sakın birdenbire içebileceğiniz kadar su içmeyin. Sık sık fakat az miktarda su içmeye özen gösterin. Günde sekiz bardak su içmeniz oldukça sağlıklıdır. Yoğun bir spor programınız varsa bunu arttırabilirsiniz. Fakat bu su tüketimini çok fazla arttırmayın. Çok fazla su tüketmek çok da faydalı bir durum değildir.

Spor yaparken oldukça enerji harcarsınız. Vücudunuzu zorladığınızda çok daha fazla sıvı tüketirsiniz. Su oranının vücutta %60 ile %70 arasında olması gerekmektedir. Yazın, sıcak günlerde çok fazla su tüketmenizin gerekliliği olarak vücudunuzdaki su miktarının azalması halinde kanınızın kalınlaşmaktadır.

Sporunuzu akşamları iş çıkışında yapıyorsanız, ofisten çıkmadan önce suyunuzu tüketmeye başlayın ve aktivite sırasında da su içmeye devam edin.
Terleme ile birlikte vücudunuzdan atılan sıvıyı hemen dengelemeniz gerekmekte, bu yüzden sık sık az miktarda su içmeniz gerekmektedir. Su tüketmek için susamayı kesinlikle beklemeyin.
Tüketeceğiniz içecek spordaki hedeflerinize bağlıdır. Amacınız sıkı bir şekilde spor yapmak mı, yoksa zayıflamak mı? Egzersiz sırasında, sporcuların karbonhidrata ihtiyacı vardır.
Organik ürünlere yönelmenizi, hazır gıdalardan uzak durmanızı öneririz. Sodanızı ve meyve suyunuzu karıştırıp tüketebilirsiniz. Vücut geliştirmek isteyenler, protein shakelerini tercih edebilir. Bu tür içecekler, yüksek performanslı sporcular için geliştirildi; ancak eğer zayıflamak istiyorsanız, bu içeceklerden uzak durmalısınız çünkü kilo aldırabilir. Sularınızı sağlıklı termoslarda bulundurmanız sağlığınız açısından çok önemli. Kutupayısı.com‘da bulunan Aladdin ürünleri BPA’sız ürünlerdir. Gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla