Sağlık

Spor Yaparken Sakatlanmayı Önlemek için Öneriler

25 Temmuz 2022

Hareketsiz yaşam tarzınızdan uzaklaşmak için mutlaka spor yapmanın son derece önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Spor yapmak, sağlığımız için oldukça faydalı bir aktivite. İster yürüyüş yapmak, bisiklete binmek gibi doğa aktiviteleri olsun ister spor salonunda çalışmak olsun spor yaparken dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta var: Sakatlanmayı önlemek. Peki spor yaparken sakatlanmayı nasıl önleyebiliriz?

Hazırlık yapın

Sağlıklı olmak için spor yaparken hesapta olmayan fiziksel bir hasar görmeyi kimse istemez. Spor yaparken sakatlanma riskini azaltmak için en önemli şey spor öncesi hazırlıktır. Spor öncesi esnemek, ısınma hareketleri yaparak vücudu ısıtmak sakatlanma riskinizi azaltır. Aynı şekilde spor sonrasında da çalışan kaslarınızı esneterek rahatlatmanız son derece önemlidir.

Kendiniz için uygun sporları seçin

Yapacağınız sporun fiziksel özelliklerinize, yaşınıza ve kas gücünüze göre uygun olması gerekir. Eğer vücudunuz için doğru sporu bulursanız sakatlanma riskinizi azaltabilirsiniz. Spor sakatlanmaları genelde; diz, kasık, ayak bileği bölgelerinde görülür. Kolun yoğun kullanıldığı sporlarda omuz ve dirsek yaralanmaları daha sık ortaya çıkmaktadır. Sadece bunlar değil, kas zayıflığı, aşırı yüklenme, yorgunluk ve fiziksel eksikliği olan bireylerde de sakatlanmalar sık olarak görülmektedir. O nedenle yapacağınız sporun sizin için uygun olduğundan emin olun.

Bedeninize zaman verin

Eğer düzenli spor yapan biri değilseniz bedeninize spora adapte olmak için zaman verin. Eğer koşuya başlıyorsanız ilk koşuda 15 km koşmayı beklemeyin ya da ilk defa ağırlık kaldıracaksanız ik seferinizde 40 kg kaldırmayı denemeyin. Bedeninizi zorlamak hem fiziksel yorgunluğa hem de çeşitli sakatlanmalara yol açabilir. Bunun yerine kaslarınızı yavaş yavaş güçlendirmeye ve kondisyon kazanmaya odaklanın.

Bunları unutmayın

  • Uygun zeminde spor yapın.
  • Spor sırasında vücudunuzu susuz bırakmayın.
  • Spor öncesinde ve sonrasında esneme ve germe hareketlerini yapmalısınız.
  • Sakatlanma durumlarında kendi başınızın çaresine bakabilmek için ilk yardım öğrenin.
  • Ciddi sakatlanmalar yaşanması durumunda kalıcı bir hasat ya da cerrahi bir tedavi gerekebileceği için mutlaka sağlık kuruluşuna başvurun.
  • Doktorunuzun önerilerini dikkate alın ve bu önerilere uyun. Bu tür istenmeyen sakatlamaların sonucunda başka bir spora yönelmeniz tavsiye edilebilir ya da sporu tamamen bırakmanız gerekebilir.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla