Sağlık

Spor Yaparken Çabuk Yorulmanın Sebepleri

16 Nisan 2018

Spor ya da spor sonrası çöken yorgunluk spor yapma şevkimizi kırmaktadır. Gün içinde çabuk yorulmaya ve enerji düşüklüğüne sebep olabilir. Spor yapmaya karar verip, onu devam ettirmenin kolay olduğu söylenemez. Vücudunuz için sporun ne kadar faydalı olduğunu bilseniz de bazen bir bahane bularak erteleyebilirsiniz. Spor yapmak sağlığınız için çok faydalı bir aktivitedir. Spor yaparak yaşlanmayı geciktirebilirsiniz. Aslında sizin sporu ertelemenizde bazı etkenler var. Bu etkenleri sizler için belirttik.
Uyku Düzensizliği: Genel olarak gün içindeki motivasyonunuzu da etkiler. Uykusuzluk hemen arkasından stresi getirir. Yeteri kadar uyumuyorsanız, kilo alımı, enerji düşüklüğü gibi istenmeyen durumlar ile karşılayabilirsiniz.
Anemi ve Demir Eksikliği: Çabuk yorulmanızın sebepleri arasında demir eksikliği ve anemi olabilir. Böyle bir şüpheniz var ise doktorunuza danışmalısınız.
Bahar Alerjisi ve Astım: Yaz aylarının yaklaşmasıyla meydana gelen alerjik rahatsızlıklar olabilir. bu sorunlar temelde, vücudun oksijen eksikliğini tamamlayamamasından kaynaklanır.
Susuzluk: Su ihtiyacı karşılanmazsa birçok hastalık ile karşı karşıya kalınabilir. Gün içinde en az 8 bardak su tüketmelisiniz.
Hipoglisemi: Kan şekerinizi kontrol altında tutmalısınız. Kan şekeri düşüklüğü birçok hastalığın sebebi olabilir.
Stresli Olma Hali: Stresli olduğunuz zamanlarda vücudunuzun daha çok uyku ihtiyacı olabilir. Uyumak yerine spor yapmaya başlarsanız kısa sürede kendinizi dinç hissetmeye başlayabilirsiniz.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla