Seyahat

Sörf Nedir? Sörf Malzemeleri Nelerdir?

18 Haziran 2018

Açık denizden kıyıya vurun dalgalar üzerinde veya rüzgarların olduğu alanlarda, sörf tahtası ve ona ilave olarak yelken ile yapılan bir su sporudur. Dalga sörfü ve yelkenli sörf olarak da bilinen rüzgar sörfü en çok tercih edilen sörf çeşitleri arasındadır.
Dalga sörfü malibu adı verilen sörf tahtası üzerinde yapılır. Tahtanın üzerinde kıyıdan yeterince uzaklaştıktan sonra, kıyıya yaklaşan dalgaya sörf tahtası ile girip, tahtanın üzerinde kalacak kıyıya ya da belirli başka bir yere ulaşmak asıl amaçtır. Söft yapmak, oldukça adrenalin içerin bir spordur. Son zamanlarda bu sporla uğraşan kitle hızla büyümektedir.
Sörf konusunda profesyonelseniz, dalga sörfünün olduğu yerler; Pasifik Adaları, Avustralya, Batı Amerika Sahilleri gibi okyanus kıyılarıdır. Bu bölgelerde şiddetli dalgalar sayesinde en iyi şekilde sporunuzu yapabilirsiniz. Peru, Uluslararası Sörf Federasyonu‘nun kurulduğu ülkedir. Ülkemizde oldukça büyük okyanus dalgalarını görmemiz imkansız olduğu için çok fazla dalga sörfü yapma imkanınız olmayabilir. Nadir de olsa; Kerpe, Anzak Koyu, Şile, Samandağ ve Arsuz‘da dalga sörfü yapma olanağınız olabilir.
Rüzgar sörfünün, dalga sörfünden farkı, yelkenli ile yapılıyor olmasıdır. En uygun rüzgarı yakalayıp, tahta üzerinde mümkün olduğunca çok ilerlemek gerekmektedir. Yelkenli tekneler arasında dünya hız rekorunu elinde tutan rüzgar sörfünde zıplama, ters takla, kendi etrafında hızla dönme gibi serbest stil hareketler yapabilirsiniz. Rüzgar sörfünün dalga, etap yarışı, hız, serbest stil, slalom, süperx gibi farklı türleri var.
Rüzgar sörfü, dalga gibi değil, rüzgarın olduğu her yerde yapılabilir. Ülkemizde; Alaçatı, Akyaka, Gökçeada, Samandağ ve Side gibi yerler oldukça uygundur. Türkiye’de rüzgar sörfü, dalga sörfünden çok daha yaygındır. Yelken kaldırabilecek her yaştan insan bu spora başlayabilir. Çok güçlü kollara ihtiyacınız olacağını da söyleyelim 🙂

Sörf hakkında Bilmeniz Gerekenler
İyi bir kondisyona sahip değilseniz, çabuk ve çok yorulursunuz.
Mutlaka bir profesyonel eşliğinde öğrenin, kendi kendinize öğrenmeye kalkışmayın.
Sörf yapacağınız alanı iyi tanıyın.
Rüzgarın değişiklik gösterdiği zamanlarda, kendinizi korumasını öğrenin.
Malzemelerin hasarlı ve yıpranmış olmadığından emin olun.
Mutlaka can yeleği giyin.
Sörf eğitim fiyatları sanılanın aksine oldukça uygun. Herkes bütçesine göre ekipman bulabilir veya uygun fiyatlara kiralayabilir.

Sörf Malzemeleri
Sörf tahtası: Sörf yaparken sizi suyun üzerinde tutan araç.
Yelken: Rüzgarı kullanarak ilerlemeyi sağlar.
Direk: Yelkenin dik durmasını sağlar.
Mafsal: Yelken ile tahtayı birleştirir.
Trapez: Vücut ağırlığı ile yelkeni tutmayı sağlar.
Çatal: Yelkeni elimizle tutup yönlendirmemizi sağlar.
Uzatma: Direk boyunu ayarlamaya yarar.
Yüzgeç: Tahtanın rotasında gitmesini sağlar.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla