Kampçılık

Sonbahar ve Kış Mevsiminde Çadır Tercihinde Nelere Dikkat Edilir?

11 Kasım 2019

Kamp yapmak, doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin en keyif aldığı aktivitelerden biridir. Çadır seçerken; mevsim, bölge, çadırda kalacak kişi sayısı gibi birçok unsuru aynı anda değerlendirmeniz gerekir. Farklı kamp çadırı modelleri, yılın her dönemi kamp yapabilmenize ve doğa ile haşır neşir olmanıza olanak tanıyor. Doğru kamp çadırı seçerek yaz aylarının sıcağından, kış aylarının soğuğundan, yağmurdan ya da kardan korunabilirsiniz.

Çadırlarının Katmanları
Kamp çadırları temelde taban, iç katman ve dış katman olmak üzere üç ana bölümden oluşuyor. Taban kısmı, yalıtım için de kullanılan, delinme ve yırtılmalara karşı dayanıklı ve su geçirmez materyalden oluşur. Hava sirkülasyonuna izin veren kumaştan üretilen iç katman, dış katmanın iç kısmında yoğuşma nedeniyle oluşan nemin çadırın içine girmesini engelleyen bir havalandırma boşluğu yaratıyor. Askı aparatı, cep, eşya bölmeleri gibi kısımlar da iç katmanda yer alıyor. Dış katman, güneş, yağmur, kar, rüzgar gibi dış etkenlere karşı koruma sunuyor. Üzerinde havalandırma pencereleri bulunan dış katman su geçirmez özellikli ve dayanıklı malzemeden üretiliyor.
Taban, iç katman ve dış katmanı bir araya getiren ve kullanışlılığı artıran ise diğer parçalar oluyor. Çadırın iskeleti olan ve dayanıklılığın en belirleyici unsuru kabul edilen poller, alüminyum, karbon ya da fiber malzemeden üretiliyor. Çadırı yere sabitlemek için kullanılan çadır kazıkları ve rüzgarlı havalarda kazıklara eklenen gerdirme ipleri diğer parçalar arasında yer alıyor. Havalandırma pencereleri, sırt çantası, ayakkabı ya da mutfak gereçleri gibi eşyaların çadırın yaşam alanı dışında depolanmasını sağlayan garaj bölümü ve kar etekleri ise kullanışlılığı artıran parçalar oluyor.

Mevsime Göre Kamp Çadırı Nasıl Seçmelisiniz?
Ortalama 3000 mm’ye kadar su geçirmezlik özelliği bulunan 3 mevsim kamp çadırı modelleri genellikle ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında kullanılıyor. 3 mevsim çadırı dilerseniz sonbaharda hava sıcaklığına uygun uyku tulumları ile destekleyebilirsiniz. Her mevsim kullanıma uygun olarak tasarlanan; kazıkları, polleri ve kumaşı rüzgara ve kara dayanıklı 4 mevsim çadır modelleri, genel olarak 8000 mm’ye kadar suya dayanıklı oluyor. 5 mevsim çadırlar ise en zorlu hava koşullarında bile kullanılabiliyor. Dağcılar tarafından tercih edilen 5 mevsim çadırları diğer çadır türlerinden ayıran en temel özellikler arasında kar eteklerinin olması ve aerodinamik yapıları yer alıyor.


3 mevsim çadırlar kısa süreli hafif yağmurlarda sizi ıslanmaktan ve üşümekten koruyor. Bu nedenle bölgenin özelliğine ve hava durumuna göre sonbahar kampı için 3 mevsim çadır modelleri tercih edilebiliyor. 3 mevsim çadırlarda genel olarak alüminyum ve karbon pollere göre daha dayanıksız olan fiber poller kullanılıyor. Hem fiber poller kullanılması hem de uzun süreli yoğun yağışa karşı etkili koruma sağlamaması nedeniyle üç dört günden fazla sürecek sonbahar kamplarında 3 mevsim çadır yeterli olmayabiliyor. Daha sert hava koşulları ve uzun süreli sonbahar kampları için 3 mevsim çadırlara göre daha dayanıklı olan 4 mevsim çadır modellerini kullanabilirsiniz.
Kışın kullanılabilen 4 mevsim çadırlarda fiberden daha dayanıklı olan alüminyum poller bulunuyor. 4 mevsim çadırları rüzgar, yağmur ve kara karşı koruma sağlayan materyalden oluşuyor. Kar etekli 4 mevsim çadır modelleri zorlu hava koşullarında konfor ve güvenlik sunuyor. Çünkü kar etekleri, çadırın dış katmanının toprak veya karın altına gömülmesini sağlayarak bir taraftan çadırın fırtınaya karşı dayanıklılığını artırıyor bir taraftan da karın çadır üzerinde birikmesini engelliyor.
Yoğun kış şartlarına uygun ancak 4 mevsim çadırlara göre daha ağır olan 5 mevsim çadırlarda alüminyum veya karbon poller bulunuyor. Oldukça dayanıklı tabana sahip 5 mevsim çadırlar en sert rüzgarlara, sağanak yağışlara ve kara karşı etkili koruma sunuyor. Kar etekleri fırtınanın çadırın altına girerek çadırı uçurmasını ve karın çadır üzerine yığılmasını önlüyor. Mevsime ve ihtiyacınıza göre bir çadır seçimi yaptığınızda güvenli bir çadır kampı yapabilirsiniz.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla