Sağlık

Soğuk Havalarda Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

6 Kasım 2021

Havalar soğumaya, serin rüzgarlar hafiften kendini hissettirmeye başladı. Mevsim geçişi gripleri de kapıda. İşte bu nedenle soğuk havalarda bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanız oldukça önemli. Bu sonbaharda hastalanmamak ve mevsim geçişlerindeki outdoor faaliyetlerinizi doyasıya yapmanız için bazı önemli maddeleri sıraladık. 

Bol Bol Sebze ve Meyve Tüketin

soğuk havalarda bağışıklık

Mevsim geçişleri bağışıklığı düşük olan kişiler için bir cehenneme dönüşebiliyor. Soğuk havalarda bağışıklık sistemini güçlü tutabilmenin sırrı ise bol bol sebze ve meyve tüketmekten geçiyor. Özellikle portakal ve mandalina gibi C vitamini yönünden zengin besinler tam anlamıyla grip savar. Sebze ve meyvelerin birçoğu antioksidan özelliğe sahiptir. Yeşil sebzeler ve rengarenk meyveler tüketmek hem vücudunuzun mevsim geçişlerine alışmasına hem de bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur. 

Beslenmenize Dikkat Edin

Soğuk havalarda sağlığınızı korumak için beslenmenize dikkat etmelisiniz. Sürekli olarak fast food yemek, aşırı tuzlu, şekerli veya yağlı yiyecekler tüketmek ve yeteri kadar beslenmemek bağışıklık sisteminizi ve sağlığınızı olumsuz etkiler. Havaların soğumasına alışmaya çalışan vücut dışarıdan gelen mikrop ve hastalıklara normal zamanlara göre daha açıktır. Sağlıksız bir beslenme düzeni hastalıklara davetiye çıkartır. Outdoor aktivitelerinize devam etmek için sağlıklı beslenmeli ve beslenme düzeninize olabildiğince dikkat etmelisiniz.

Bol Su Tüketin

soğuk havalarda bağışıklık

Sıcak hava koşulları dolayısıyla çoğumuz yeteri kadar su tüketiyoruz ancak havalar soğumaya başladığında işler değişiyor. Terlemediğimizden dolayı vücudumuz suya ihtiyacı olmadığı illüzyonuna kapılıyor. Ne yazık ki bu yargı çok yanlış. Havaların soğuması suya ihtiyacımız olmadığı anlamına gelmez. Soğuk havalarda da yeteri kadar su içmeliyiz. 

Vücudu susuz bırakmak bağışıklık sisteminizi düşüren en büyük etken olabilir. Gün içinde tüketilmesi gereken su miktarı kişilerin kilosuyla bağlantılı olarak hesaplanır. Kendi içmeniz gereken su miktarını bilmiyorsanız internet üzerinden araştırabilirsiniz. Bu miktarı gün içinde saatlere bölerek tüketmeniz gerekir. Soğuk havalarda bağışıklık sisteminizigüçlü tutmak için su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Gün içinde su içmeyi unutanlardansanız telefonunuzdaki anımsatıcıları veya sadece bu amaçla yapılmış su içmeyi hatırlatma programlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca kişisel bir su matarası edinerek yanınızda taşımak da size su içmeyi hatırlatacağı gibi tükettiğiniz su miktarını hesaplamanızı da kolaylaştırır. Sağlıklı su mataralarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kontrollerinizi Yaptırın

soğuk havalarda bağışıklık

Kimsenin vücudu bir diğerininkine benzemez. Sağlığınıza ve beslenmenize dikkat ediyor olabilirsiniz ama bu durum her an sağlıklı olacağınız anlamına gelmez. Özellikle soğuk havalarda daha hızlı hastalanabilir veya kendinizi sürekli yorgun hissedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda erkenden önlem almak çok önemlidir. Kendinizi hasta hissettiğinizde sağlık profesyonellerine danışmaktan çekinmeyin. Hava değişimleri ve mevsim geçişleri vücudunuzu hastalıklara açık hale getirir. Bu dönemlerde kontrollerini aksatmamanızı öneririz. 

Hareket Edin

soğuk havalarda bağışıklık

Birçoğumuz havaların soğumasıyla ve günlerin kısalmasıyla birlikte depresif bir ruh haline bürünürüz. Psikolojik olarak içine girdiğimiz bu dönem de bağışıklık açsından olumsuz sonuçlar doğurablir. Böyle bir durumda kendinizi çok fazla yormadan her gün en az yarım saat hareket etmeye özen göstermek soğuk havalarda bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için işinize yarayacaktır.

Her gün yürüyüş yapmaya, spora gitmeye vaktiniz olmasa bile evin içinde hafif ısınma hareketleri ya da yoga pozları yaparak vücudunuzdaki kan akışını artırabilir; kaslarınızı çalıştırabilir ve esnetebilirsiniz.

Özellikle TRX gibi her yere kolayca kurulabilen ve yer kaplamayan spor malzemeleri vücudunuza günlük ihtiyacı olan hareketi kazandırmak için kullanabileceğiniz pratik ürünlerdir. TRX’e göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Bu gibi ürünler sayesinde günlük hareketlerinizi kolayca yapabilirsiniz.


Bağışıklık sistemi her kişide farklı işleyen bir düzene sahip. Sağlığınıza dikkat etmek ve bu dönemlerde bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaya çalışmak spor faaliyetlerinize devam edebilmeniz için de çok önemli. Havalar soğuduğunda grip ya da nezle gibi hastalıklara yakalanmamak için sağlıklı beslenmeli ve bol bol su içmelisiniz. Ayrıca kontrollerinizi aksatmamalı ve kan değerlerinizi de normal seviyelerde tutmalısınız.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla