Sağlık

Smoothie Nedir?

5 Haziran 2018

Smoothie, meyvelerden, sebzelerden, yoğurttan ya da sütten yapılan soğuk bir içecektir. Oldukça sağlıklıdır. Günlük meyve ve sebze ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir. Oldukça pratiktir, kolay hazırlandığı için çok zamanınızı almaz. Doğru ölçülerde hazırladığınız takdirde kilo vermenize yardımcı olabilir. İçinde bulunan vitamin ve mineraller ile birlikte bağışıklık sisteminizi destekler. Vücudunuza, smoothieler sayesinde detoks uygulamış olursunuz. Kişisel sağlık hedeflerinizi karşılayabilir. Gün içinde gerekli olan kalsiyumu, smoothienin içindeki süt ya da yoğurttan elde edebilirsiniz. Kolay sindirimi sayesinde midenizi dinlendirir. Meyve ve sebzelerin yüksek antioksidan kapasitesiyle daha güzel bir cilde sahip olmanızı sağlar. Smoothieler sayesinde tatlı istediğinizi de bastırmış olabilirsiniz.

Smoothieler sağlık açısında çok faydalıdır fakat kesinlik günlük besin ihtiyacının tamamını karşılamaz. Ek olarak kullanılabilirler. Tüm gün, sadece sıvı besinler tüketerek sağlıklı değildir. Ölçünüzü iyi bilmelisiniz ki smoothie tüketirken bir yandan da fazla kalori almayın. Fazladan aldığınız her şey, vücudunuzda yağ olarak depolanacaktır. Smoothieleri günün dilediğiniz saatinde tüketebilirsiniz.

Spordan önce ya da sonra, vaktinizin olmadığı zamanlarda kolayca smoothienizi hazırlayıp tüketebilirsiniz. Sindirimi oldukça kolaydır. Sporda enerjinizi yüksek tutar.
Sizin için bir adet smoothie tarifi hazırladık 🙂

Avakadolu Smoothie Tarifi
1 kişilik olan bu tarifin malzemeleri;
az yağlı süt
1/2 adet
büyük boy olgun avokado
2 yemek kaşığı
yarım yağlı yoğurt
1/4 adet
büyük bol yeşil elma
10 yaprak
taze nane
1 silme yemek kaşığı
bal

Nasıl Yapılır?
Bir adet olgun avokadoyu ortadan ikiye kesip, orta kısmında yer alan çekirdeğini bir bıçak yardımıyla alın. Yarısını alıp kabuğunu soyduktan sonra küçük küpler halinde bölebilirsiniz. Bol suda yıkadığınız yeşil elmayı dört eşit parçaya bölüp çekirdekli kısmını alın. Taze nane yapraklarını dikkatli bir şekilde ayıklayın. Az yağlı süt, avokado küpleri, nane yaprakları, yoğurt, bal ve yeşil elma parçalarını blender kabına alın. Tüm malzemeyi kısa bir süre, hafif pütürlü bir halde kalana kadar blenderda çektirin. Bekletmeden smoothinizi için. İsteğinize göre nane yaprakları ile tüketebilirsiniz.

Smoothinizi içerken daha keyifli hale getirmek için Kutupayısı‘nda bulunan Aladdin ürünlerini inceleyebilirsiniz. Unutmayın! Aladdin ürünleri BPA içermez. 🙂

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla