Dağcılık, Kampçılık, Seyahat, Teknoloji, Yürüyüş

Sırt Çantası Nasıl Yıkanır?

13 Şubat 2022

İster seyahat ediyor olun, ister bir kamp etkinliği için ya da bir yürüyüş için yola çıkıyor olun, sırt çantası en önemli ekipmanlarınızdan biridir. Uzun yıllar yapacağınız tüm faaliyetlerde kullanmayı umduğunuz kaliteli bir sırt çantasına ciddi bir para harcadıysanız, ona iyi bakmanız da son derece önemlidir. Bazı durumlarda sırt çantanızı temizlerken ona yarardan çok zarar veriyor olabilirsiniz. Sırt çantası nasıl temizlenir? Sırt çantası nasıl yıkanır? İşte bu yazımızda bunlara değineceğiz.

Bu yazıda, bir sırt çantasını çamaşır makinesinde ya da elde nasıl düzgün ve güvenli bir şekilde temizleyeceğinizi anlatacağız. Ayrıca yapmamanız gereken bazı şeylerden de özellikle bahsedeceğiz. Eğer sırt çantanızı uzun yıllar boyu güvenle kullanmaya devam etmek istiyorsanız, yazıyı dikkatlice okuyun!

sırt çantası nasıl yıkanır

Sırt Çantası Çamaşır Makinesinde Yıkanır Mı?

Uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra sırt çantanızın temizlenmesine ihtiyaç duyuyorsanız elbette en kestirme yol onu makineye atmaktır. Ama asıl mesele şu: Sırt çantası çamaşır makinesinde yıkanır mı? Çünkü eğer makinede yıkamaya uygun bir çantanız yoksa hem çamaşır makinenize hem de çantanıza zarar verebilirsiniz. Makinede yıkama günlük çantalar ve küçük sırt çantaları için uygun olsa da büyük çantalar için uygun değildir.

SIRT ÇANTASINI MAKİNEDE YIKAMA

Etiketi kontrol edin

Tüm outdoor ekipmanları yıkarken olduğu gibi, sırt çantasını yıkarken de öncelikle etiketini kontrol etmelisiniz. Etikette çantanın yıkanıp yıkanamayacağına; yıkanabilirse hangi koşullarda yıkanması gerektiğine ilişkin bilgileri bulabilirsiniz.

Çantanızın tüm ceplerini kontrol edin ve ayrıştırın

Çantanızı yıkama işlemine girişmeden önce tüm ceplerini (ve özellikle gizli cepleri) boşalttığınızdan emin olun. Aynı şekilde eğer çantanızın üzerinde çıkarılabilir metal aksamlar, yağmurluk gibi bölümler ve benzeri diğer parçalar varsa bunları da çantadan ayırın.

Silkeleyin ve büyük kirlerden arındırın

Sırt çantanızı makinede yıkamadan önce, görülen kirleri çıkardığınızdan emin olun. Varsa üzerindeki büyük çamur kitlelerini fırçayla temizleyebilir ve tozları arındırmak için çantanızı silkeleyebilirsiniz.

Talimatlara uyarak yıkayın

Eğer sırt çantanız makinede yıkamaya uygunsa harika! Sırt çantanızın tüm ceplerini ve fermuarlarını açtıktan sonra eğer mümkünse çantanızı ters çevirin. Ardından bir çamaşır torbasına ya da bir yastık kılıfına koyun. (Bu adım fermuarların, iplerin ve ağ gibi bölümlerin makinenin içinde sıkışmasını önlemek içindir.) Çantanızı yıkama talimatlarına sadık kalarak düşük sıkma devirinde soğuk yıkama yaparak yıkayın. (Yüksek ısı ve yüksek sıkma devri çantanızın özelliklerine zarar verebilir.)

Çantanızı kurutun

Makineniz sıkma işlemini tamamladıktan sonra sırt çantanızı çıkarın ve eşit şekilde yıkanıp yıkanmadığını kontrol edin. Şimdi tek yapmanız gereken onu oda sıcaklığında bir yere asmak ve ideal olarak güneşte kurumaya bırakmak.


Faaliyetlerinizde kullanabileceğiniz uygun sırt çantalarını görmek için buraya tıklayın: Sırt Çantası Modelleri


sırt çantası nasıl yıkanır

SIRT ÇANTASI ELDE NASIL YIKANIR?

Büyük sırt çantaları makinede yıkamak için ne yazık ki uygun değildir. (Zaten boyutları itibariyle de makineye sığmaları mümkün değil!) Ancak endişelenmeyin, sırt çantanızı elde de kolaylıkla yıkayabilirsiniz. Peki sırt çantası nasıl yıkanır? Hemen anlatıyoruz.

Etiketi kontrol edin

Her zamanki gibi ilk aşama etiketi kontrol etmek. Sırt çantanızı temizlerken kullanmanız ya da kullanmamanız gereken temizlik ürünleri hakkında bilgi olup olmadığını kontrol edin. Bu ürünler değişebileceği gibi genel olarak ağartıcı içeren ürünlerden kaçınmanız gerektiğini hemen belirtelim.

Belirgin kirleri çıkarın

Eğer çantanızın üzerinde büyük çamur kalıntıları gibi belirgin kirler varsa yıkama işlemine geçmeden önce bunları fırçalayın ve ayrıca çantanızı silkeleyerek tozları uzaklaştırın.

Yıkamak için büyük bir alan bulun

Sırt çantasını yıkamak için geniş lavabo, küvet, çamaşır leğeni gibi yeterince büyük bir alanı ılık suyla doldurun. Suya ağartıcı ve boya içermeyen, kokusuz, doğa dostu bir deterjan ekleyin. (Çantanızın etiketindeki bilgileri mutlaka dikkate alın) Ardından çantanızı suya daldırın. Çantanız ıslandıktan sonra, inatçı kirleri ovmak için bir diş fırçası veya sünger kullanarak içini ve dışını temizleyin.

İyice durulayın ve kurulayın

Sırt çantanızı yıkadıktan sonra iyice durulayın ve deterjandan arındırın. Ardından nazikçe sıkarak fazla suyu mümkün olduğunca uzaklaştırın. Sıkmak yerine sırt çantasını büyük ve kalın bir havlunun üzerine koyup rulo şeklinde sararak suyu emmesini sağlayabilirsiniz. Ardından, kuruması için oda sıcaklığında bir yere ya da güneşin altına baş aşağı asın.

SIRT ÇANTASI KURUTMA MAKİNESİNE KONUR MU?

Hayır. Sırt çantanızı hiçbir koşulda kurutma makinesine koymanızı önermiyoruz. Çünkü kurutma makineleri yüksek ısı kullanır. Yüksek ısı da çantanızın plastik parçalarını eriterek hem çantanızda hem de makinenizde hasara neden olabilir.

Bunun yerine sırt çantanızı oda sıcaklığın havadar bir yere koyarak kurutmanızı öneriyoruz. Eğer güneş varsa, çantanızı güneşte kurumak üzere dışarıya asabilirsiniz.

sırt çantası nasıl yıkanır

SIRT ÇANTANIZA İYİ BAKMANIZ İÇİN İPUÇLARI

Sırt çantası nasıl yıkanır sorusuna cevap verdikten sonra bir başka konuya daha değinmek istiyoruz. Bu konu çok önemli çünkü sırt çantanıza ne kadar iyi bakarsanız, o kadar az yıkamanız gerekir. Bu sırt çantası bakım ipuçlarıyla çantanızı çok sık yıkamanıza gerek kalmayacak.

  • Kirli ve kokan kıyafetleri, havluları sırt çantanıza doğrudan koymak yerine onları bir çamaşır torbasında ya da poşette saklayın. Bu sayede ter ve kir çantanızın kumaşına işlemeyecektir.
  • Yiyecekleri kapalı kaplarda ve kilitli torbalarda saklayın. Böylece kapların içindeki yiyecekler dökülse bile doğrudan çantanızın malzemesine bulaşmaz.
  • Sırt çantanızı düzenli olarak silkeleyin. Kırıntılar ve benzeri şeyler, yeterince uzun süre kalırlarsa, kokuya neden olabilirler.
  • Uzun faaliyetlerden sonra özellikle gizli ceplerdeki çöpleri unutmak çok kolaydır. O nedenle ceplerinizi düzenli olarak kontrol edin. Aksi halde bunlar bir süre sonra kokuya neden olabilir.
  • Her kullanım sonrası çantanızı havalandırın. Bu, bakterilerin tutunmasını ve kötü kokuyu engeller.
  • Çoğu durumda, kirleri tazeyken temizlemek çok daha kolaydır. O yüzden küçük lekeleri sık sık temizleyin. Aksi halde bu kirler zamanla kumaşa sızabilir. Bunun için yanınızda doğaya zarar vermeyen ıslak mendiller taşıyabilirsiniz.

Faaliyetlerinizde kullanabileceğiniz uygun sırt çantalarını görmek için buraya tıklayın: Sırt Çantası Modelleri

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla