Seyahat

Seyahat Giyimi Nasıl Seçilir?

6 Şubat 2018

Ara sıra yolculuk edenler bazen şunları sorarlar; ne giymeliyim?” ve “Ne kadar kıyafet getirmeliyim?”

Büyük bir seyahat için kıyafet seçmek çok zor olabilir, ancak çantanızı akıllıca doldurmak, gereksiz stresleri hafifletebilir. Özellikle başka bir ülkeye seyahat ederken, şehir gezisinden keşiflere kadar her türlü macerada işinize yarayacak hafif giysileri almanız, en iyisidir.

Bu makaleyi size alışveriş ve çanta hazırlama konusunda yardımcı olsun diye hazırladık.

Seyahat Giysileri

Akıllıca çanta hazırlamanın anahtarı neredeyse her yerde ve günün herhangi bir saatinde giyebileceğiniz birkaç anahtar parçayı bulmaktır. Neler aranmalı?

Performanslı kumaşlar: Nefes alabilen, nem çeken ve bakımı kolay kumaşlar seyahat etmek için akıllıca bir seçenek olur.

Nötr renkler: Bagaj alanı değerlidir. Parlak renkleri boş verin ve pantolon, şort ve eteklerde (nötr) kahverengi, siyah ve haki gibi renkler seçin.  Bu renkler her şey ile iyi uyum sağlar, bu nedenle yanınıza daha az eşya alırsınız.

Kırışıklık Direnci: Kırılmalara dayanıklı giysiler bulun. Bu asla kırışmayacakları anlamına gelmez, fakat en azından diğer giysilerden daha düzenli duracakları kesin.

Şık tasarım: Yerel kültürden farklı olmak genelde kaçınılmazdır, ancak giydiğiniz kıyafetler sizi daha az dikkat çekici hale getirebilir. Sıkı kıyafetlerden veya çok kısa şortlardan ve eteklerden kaçının. Bu tür giyim, bazı kültürlerde veya mekanlarda kabul edilmeyebilir.

Güneşten korunma: Bütün kumaşlar UV ışınlarını belli derecede engeller, ancak güneş korumalı giysiler, hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı farklı ultraviyole koruma faktörü (UPF) derecelerine sahiptir. 50 UPF korumalı bir giysi, UV ışınlarının % 98’ini bloke eder.  Güneş korumalı giysiler, 15 (iyi) ila 50+ (mükemmel) arasında derecelendirilmiştir ve bu koruma asla yıkanmayla veya terle   kaybolmaz.

Böcek korunması: Böcekler, gerçek bir sıkıntı olabilir. Daha da önemlisi, bazı bölgelerdeki Batı Nil virüsü, Lyme hastalığı, dang humması, sıtma veya ensefalit gerçek bir endişe kaynağı olabilir. ExOfficio® Insect Shield koleksiyonu gibi birkaç giyim koleksiyonu, permethrin ile işlenerek, kumaşlar için tasarlanmış bir böcek ilacı işlemi görür ve cildinizi böceklerden korur. Permethrin, keneler, sivrisinekler ve onlarca böcek karşısında etkilidir, güvenlidir ve CDC (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri) tarafından önerilir. Permethrin sprey formunu da diğer giysilerinizde kullanabilirsiniz.

Cepler: Seyahatiniz için yanınıza sadece birkaç gömlek ve pantolon alacaksanız, cepler çok kullanışlı hale gelir. Birkaç ipucu:

Gömlek Cepleri: Bilet, gözlük veya diğer küçük eşyalar için uygundur.

Pantolon ve etek cepleri: Bazı ürünlerde gizli pasaport veya para cebi olabilir, bu da kıyafetinizin altına fazladan bir para kemeri takmaktan çok daha rahattır.

Fermuarlı cepler: Bunlar hırsızlığa veya kayıplara karşı, düğmeli ceplerden çok daha güvenlidir.

Kumaş Karşılaştırılması

Kumaşlar nefes almalı, nemi cildinizden uzak tutmalı ve çabucak kurmalıdır. Pamuk, günlük kıyafetler için uygun olsa da, aşağıda listelenen kumaşlara kıyasla, seyahatler için daha az tercih edilmelidir. En yaygın seçenekleriniz:

Naylon ve polyester: En performanslı kumaşlar, bu iki sentetikten birine sahiptir. Bazı markalarda CoolMax® polyester veya Cordura® naylon bulunur.

 • Artıları: Nefes alabilir, hafiftir, nemi uzaklaştırır ve çabucak kurur, tüylenmeye ve aşınmaya direnir.
 • Eksileri: Pamuktan daha sert bir hissiyata sahiptir.

Tencel® ve polinozik suni ipekler: Tencel, rayon ailesinin bir parçası olan kağıt hamuru bazlı iplik, bir lyocell markasıdır. Tencel ve polinozik rayonlar benzer döküm ve konfor sunar, artı makinede yıkama / kurutma rahatlığı sunar. (Not: Benzer bir kumaş, viskoz rayon, genellikle sadece kuru temizlemeye verilir, bu yüzden emin olmak için bakım talimatlarına dikkat edin.)

 • Artıları: İpek hissi verir, hızlı kurur ve kırışmayı önler. Tencel, çevre dostu bir üretimdir.
 • Eksileri: Naylon ya da polyester gibi nemi emmez.

İpek:  Yumuşaklık sunar, çoğunlukla iç çamaşırı üretilirken kullanılır.

 • Artıları: Hafif, nefes alabilen, dayanıklı – sıcak havalar için ideal.
 • Eksileri: Diğer malzemelerden daha az dayanıklı.

Pamuk: Her mevsim giyilebilecek günlük kıyafetlerde kullanılır.

 • Artıları: Yumuşak, dayanıklı, nefes alabilen, çok yönlü tasarım ve kolay bakım.
 • Eksileri: Naylon ya da polyester gibi nemi emmez ve hızlı kurumaz.

Pamuk / Polyester karışımı: Günlük kullanım için ideal olan bu karışım rahatlık ve performans sağlar.

 • Artıları: Cildinizi yumuşacık hissettir, nefes alır.
 • Eksileri: %100 Naylon ya da polyester gibi nemi emmez ve hızlı kurumaz.

Kaplama kumaşlar: “Kaplama” dış yüzdeki bir kumaşın (örn. pamuk), iç taraftaki bir kumaşla (örn. polyester) desteklenmesine denir.   Bu yaklaşım, her iki kumaşın en iyi özelliklerini sunmak üzere tasarlanmıştır.

Seyahat Kıyafetleri İncelemesi

Listenizde hangi macera olursa olsun, aşağıdakileri bavulunuza koymanızı tavsiye ederiz.

 • Seyahat Dostu Ceketler
 • Pantolon/ Şort/ Etek/ Elbise
 • Gömlekler
 • Polar Üstler ve Yün Kazaklar
 • Şapkalar
 • İç Çamaşırı ve Çoraplar

Seyahat Dostu Ceketler

Yağmurlu bir havada, su geçirmeyen ve nefes alan (en iyi seçenek) veya suya karşı dayanıklı, nefes alan bir ceket (iyi seçenek) ile kuru ve konforlu kalırsınız.

 • Su geçirmez/ Nefes alan dış kabuklar Gore-Tex®, eVent® veya REI Elements® laminatlar, farklı hava koşulları ve aktiviteler için en iyi seçimdir. Bununla birlikte, bu ceketler diğer yağmurluklardan daha pahalıdır. Kumaş kaplamalı su geçirmez / nefes alabilen kabuklar (ör. Marmot‘un popüler PreCip hattı) daha uygun fiyatlı bir alternatif sunar.
 • Suya dayanıklı / Nefes alan dış kabuklar aktifken mükemmel nefes alabilme özelliği sunarken rüzgar ve hafif yağmurları püskürtür. Bunlar diğer kabuklara göre daha az hacimli ve daha ucuzdur, ancak yoğun miktardaki yağışlar için tasarlanmamıştır.

Pantolon/ Şort/ Etek/ Elbise

Şort, etek ve elbiseler, sıcak veya tropikal bir bölgeye seyahat ederken herkesin otomatik seçimidir. Ancak, uzun pantolonların sizi güneşten, böceklerden ve yağmurda daha iyi koruyacağını unutmayın ve yukarıda belirtildiği gibi, kültürel nedenlerden dolayı da pantolon giymeniz gerekebilir.

Konvertibıl pantolonun bacaklarındaki fermuarları kolayca açıp, şort haline getirebilirsiniz.  Bu alan tasarrufu sağlayan mükemmel bir seçenektir.

Gömlekler

Sıcak bir iklime gidiyor olsanız bile, çantanızda daima uzun kollu bir gömlek bulunsun. Uzun pantolonlarda olduğu gibi, uzun kollu bir gömlek sizi güneşten, böceklerden ve yağmurdan koruyacaktır. Göz önünde bulundurulması gerekenler:

 • Örme gömlekler, esnek ve konforludur, birçok stilde mevcuttur; Dokuma gömlekler genelde ön taraftan düğmelidir, ve serinlik için havalandırma deliklerine sahiptir.
 • Sentetik veya merino yün gömlekleri tercih edin. Pamuk sadece rahat aktiviteler veya sıcak, kuru iklimler için önerilir.
 • Sporcu üstleri seyahatlerde iyi işlev görür, özellikle sıcak iklimlerde sizi serin tutmak için nemi emerler.

Polar Üstler ve Yün Kazaklar

 • Polar üst ve yeleklerin yalıtımı iyidir ve nemi emerler. Eksi yanı; hacimleri geniştir ve bavula sığarken sorun çıkarabilir.
 • Yün kazaklar, yağmurlu günlerde de sizi sıcak tutar ve diğer sentetik malzemeler gibi koku yapmaz. Polar gibi yünün de çanta içindeki hacmi geniş olabilir.

Şapkalar

Her zaman yanınıza şapka alın.

Seçenekler:

 • Yağmur şapkaları geniş bir sipere, su geçirmez / nefes alabilen bir yapıya ve bir çene kayışına sahiptir. Güneş koruması olarak da işlev görürler.
 • Güneş şapkaları genelde hava geçirgenliği için pamuk veya naylondur; havalandırma için grometli veya filelidir. Bazı modeller, güneşi boynunuzdan ve kulaklarından uzak tutmak için bir pelerine sahiptir.
 • Günlük şapkalar arasında kasketler ve yürüyüş şapkaları bulunur. Daha geniş bir siper, güneşe ve yağmura karşı daha iyi koruma sağlayacaktır.

İç Çamaşırı ve Çoraplar

İç çamaşırı ve çoraplar için aynı kumaş kuralları geçerlidir: Merino yünlü ürünler doğal nefes alabilirlik ve rahatlık sağlarken, sentetik bir kumaşın bakımı, pamuktan daha kolaydır. Çorap seçerken, sentetik ve yünün, ayaklarınızı pamuklu çoraplardan daha kuru tutarak su toplamalarını önlemeye yardımcı olabileceğini unutmayın.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla