Doğayı Koru!

Pet Şişelerin Doğaya Zararları

11 Nisan 2018

Plastik, insan sağlığı ve doğa için çok büyük tehdittir. Yapısında bulunan maddeler canlıları doğrudan etkilemektedir. Plastiğin zararlarının sebebi içinde bulunan BPA maddesidir. BPA‘nın ne olduğuna, daha önceki yazımızda yer vermiştik. Günlük kullandığımız birçok maddede BPA vardır ve bunun sağlık açısında çok zararlı bir madde olduğu kanıtlandı. Bu tür zararlı maddelerin başında pet şişeler geliyor. Bazı ülkeler pet şişe kullanımının üretimi durdurdu ve yasakladı. Pet şişeler; kalp rahatsızlığı, kanser, migren, düşük sperm sayısı, obezite, diyabet ve astım gibi birçok sağlık problemine sebep olmaktadır. Pet şişelerin ham maddesi petroldür. Bu hastalıkların sebebi esasında petroldür. BPA’sız da plastik ürünler bulunmaktadır.

Plastik şişeler, doğaya oldukça zarar vermektedir. Dünya nüfusunun artması ile birlikte, plastik üretimi de artmakta. Tek kullanımlık pet şişeler doğada çözünmüyor ve yaklaşık 500 sene sonra parçalara ayrılıp toprağı kirletiyor. Bu da gelecek nesillere kötü bir dünya bırakmamıza neden oluyor. Hem sağlığını hem de doğayı tehdit eden bu maddeyi kullanmamalısınız.

BPA’lı plastik ürünler, gelişme çağındaki çocukların büyüme hormonlarını etkiliyor ve onların erken ergenliğe girmesine sebep oluyor. Bu durumda onların gelişmesini durduruyor.
Özellikle sıcak havalardan pet şişelerden su tüketimi yapmaktan kaçınmalısınız, sıcak havalarda plastiğin içinde maddeler daha hızlı içeceğe karışır ve sağlığınız için daha büyük bir tehdit oluşturur.

İlginizi çekebilir: Deniz kirliliğin canlılara verdiği zararlar

Plastiğin zararlarından kurtulmak için paslanmaz çelik ürünleri tercih edebilirsiniz. Daha önce bu konu ile ilgili bir yazı yazmıştık. Linke tıklayarak, paslanmaz çelik hakkında yazdığımız yazımızı okuyabilirsiniz. Paslanmaz çelikten oluşan ürünler sağlığınızı tehdit etmez. Kutupayısı‘nda bulunan Stanley ürünleri paslanmaz çelikten üretilmiştir. Yine de plastik ürünler kullanmak isterseniz, BPA içermeyen ve sağlığınız açısında bir tehdit oluşturmayan, doğa dostu olan Aladdin ürünlerini tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Aladdin’de e-geri dönüşüm

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla