Dağcılık, Kampçılık, Seyahat, Teknoloji, Tırmanış, Yürüyüş

Outdoor Giyim Ürünlerinin Bakımı

21 Ağustos 2017
Outdoor Giyim Bakımı

Outdoor giyim ürünleri, doğa sporlarında ya da şehirde konforunuzu maksimum seviyede tutmak için özel olarak tasarlanmaktadır. Satın aldığınız outdoor giyimin bakımını doğru yapıyorsanız, uzun süre üründen aynı performansı alarak kullanabilirsiniz.

Her outdoor giyim ürünün farklı bakım talimatları olabilir. Etiketinde ya da ambalajında belirtilen kullanım talimatlarına uyarak ürününüzün ömrünü uzatabilirsiniz.

Outdoor giyim ürünlerini yıkarken dikkat edilmesi gerekenler:

Outdoor giysilerinizin tüm aksesuarlarını çıkarmalı ve bunları çamaşır makinesine atmamalısınız. Cepleri dahil var olsan tüm fermuarları kapatmalısınız. Çamaşır makinesinde yıkanacaksa, yıkama esnasında toz deterjan yerine sıvı deterjan tercih etmeli ve ağartıcı kullanmamalısınız. Yün şampuanlar da outdoor giyim bakımı için özel üretilen şampuanlar da kullanım için uygundur. Yumuşatıcı kullanmak ürünlere zarar verebileceği için tercih etmemeniz tavsiye edilir.

Outdoor giyim ürünleri genellikle sentetik bazlı malzemeden üretildiği için erime sıcaklıkları düşüktür. Bu sebeple suyun sıcaklık seviyesi mümkün olduğu kadar düşük tutulmalı. Sonrasında da ütü yapılmamalı.

Outdoor Giyim Bakımı

Outdoor giyim ürünü kaz tüyü ise, çamaşır makinesinde tek yıkamanızı ve yıkarken de kaz tüylerinin birbirine yapışmaması ve ürünün hacmini yitirmemesi için tamburun içine birkaç tane tenis topu atmanızı tavsiye ederiz.
Çamaşır makinesi programları arasında elde yıkama ya da hassas yıkama programları varsa, mümkün olduğu kadar soğuk su ve bu programları tercih etmelisiniz. Aynı şekilde sıkma devri de mümkün olduğu kadar düşük olmalı. Kuru temizleme yapılması tavsiye edilmez. Kurutma makinesinde kurutmayı tercih edenler yine kurutma devrini düşük tutmalı ve kaz tüyü ürünlerinde kurutma yaparken yine tenis topu kullanılmalı. Sererek kurutmayı tercih edenler, mandal ve tel izi oluşmaması için yayarak kurutmayı deneyebilir.

Outdoor iç giyim ürünlerinin bakımı

Outdoor iç giyim ürünleri farklı malzemelerden üretilse de ağırlıklı olarak sentetik bazlı malzemelerden üretilmektedir. Bu ürünler de çamaşır makinesinde yıkanacaksa mümkün olan en düşük sıcaklık ve elde yıkama ya da yünlü yıkama programları tercih edilmeli. Yün şampuanı ile yıkanabilir ve yumuşatıcı kullanılabilir. Oda sıcaklığında sererek kurutulabilir. Ütü yapılmamalıdır.

Polar outdoor giyim ürünlerinin bakımı

Şehirde ve doğada güvenle kullandığınız polar giysinizi çamaşır makinesinde en düşük ısıda ve hassas yıkama ayarında yıkayabilirsiniz. Polar kumaş kolayca yanabildiği için sigara külü, ütü gibi maddelerden uzak tutmalısınız. Polar giyim ürünlerini sererek kurutabilirsiniz.

Outdoor Giyim Bakımı

Nefes alabilen & Gore-Tex ürünlerinin bakımı

Nefes alabilen ya da Gore-Tex membranlı ürünler, düşük ısıda çamaşır makinesinde yıkanabilir. Kirlenen nefes alabilen ya da Gore-Tex giysinizi yıkamaya karar verdiğinizde bu ürünler için özel üretilen, ürünün dış kumaşının sıvı kayganlığını anlatan şampuanları tercih edebilirsiniz. Bu özel şampuanlar ile outdoor giysinizi diğer çamaşırlardan ayrı olarak yıkayabilirsiniz. Yıkama işleminde yumuşak temizleyicileri de hassas yıkama prorgramını da tercih edebilirsiniz.

Gore-Tex membranlı ürünleri yıkadıktan sonra su kaydırma özelliğini geri kazandırmak için düşük ısıda buharlı ütü yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Aktivitelerinize uygun olan su geçirmez pantolon hangisi?

Önemli: Outdoor giysilerinizi yıkamadan önce kullanım talimatlarını okumayı ve dikkate almayı unutmayın!

Siz giysilerinizi nasıl yıkıyorsunuz? Yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın!

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla