Dağcılık

Outdoor Çanta Seçimi ve Önemi

6 Aralık 2017

Outdoor aktivitelerinde kullanılmak üzere outdoor çanta seçimi uzun süreli bir seyahate ya da aktiviteye çıkarken vereceğiniz en önemli kararlardan biridir. Sırt çantası, siz seyahat ederken sizin evinizdir. Bu nedenle bedeninize uygun, sağlam ve kullanışlı bir sırt çantasına sahip olmak için iyi bir yatırım yapmanız gerekir.

Bir çantayı 5 dakika taşımak ile 5 saat taşımak arasında epey fark vardır. Çantanız rahat değilse, vücudunuza uygun değilse, seyahatiniz kabusa dönebilir. Yer çekimine karşı vereceğiniz mücadele, outdoor çanta seçimi için verdiğiniz kararlar kaslarınızı yorabilir. Yanlış kullanım veya lüzumsuz çantalar, vücudun ağırlık merkezinin arkaya kaymasına, kasların da aşırı zorlanmasına, zedelenmelere yol açabilir.

İlginizi çekebilir: Airzone Trail Trekking Çanta İncelemesi

Outdoor Çanta Seçimi İpuçları

Bazı sırt çantaları, kadınlar ve erkekler için farklı olarak üretilmektedirler. Kadınların sırt çantalarında; omuz kolonları erkeklerin çantasına göre daha dardır, bel kolonları ve gözde uzunluğu da kısadır. Taşıma kapasiteleri daha azdır. Bu seçenekleri sunan çantaların seçilmesi vücut tipine uygun çanta seçimi konusunda büyük bir avantaj sağlar.

Spor aktiviteleri sırasında çantaların kullanışlı olması çok önemlidir. Outdoor çantalar kullanışlı, konforlu tasarımları ve çok bölmeli olmaları ile daha çok tercih edilir. Outdoor çantalar, saklama alanı yüksek ve sırtı yormayan ürünler olmalıdır. Birçoğu özel sırt desteğine sahip ortopedik ürünlerdir. Bu çantalar üretilirken su geçirmez özelliğine ayrıca dikkat edilir. Birçok çantanın alt kısmında yağmurluk bölmesi bulunur. Outdoor çantaların aktivite sırasında her türlü hava koşuluna ayak uydurması beklenir. Kumaş yapıları fazlaca yük taşıyabilmeleri için oldukça dayanıklıdır.

Outdoor çantaların en çok tercih edildiği spor dalları; tırmanış, trekking, hiking, dağcılık, kampçılık olarak özetlenebilir. Bu aktiviteler için özel olarak dizayn edilmiş çanta modelleri arasında, kamp çantası, dağcılık çantası, spor çantası gibi ürünler bulunmaktadır. Lowe Alpine, outdoor çanta sektöründe güvenebileceğiniz en iyi markalardan biridir. Özelliklerine ve şekillerine göre çok geniş ürün çeşitliliğine sahiptir. Hem doğa yürüyüşlerinizde hem de seyahatlerinizde kolaylıkla kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Aktivitenize uygun su geçirmez pantolon hangisi?

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla