Dağcılık

Outdoor Bot Seçimi İçin Önemli Noktalar

7 Aralık 2017

Outdoor sporları sevenler için bir ekipman listesi oluştuğunda, listenin ilk sıralarında outdoor bot seçimi yapmak da yer almaktadır. Outdoor ayakkabınız, kullanacağınız mevsime göre farklılıklar gösterecektir. Yazın, sıcak havada bir outdoor sandalet tercih ederken; kışın, çetin soğuklarda sağlam bir outdoor bot seçimi için ihtiyaç duyacağınız nedenler farklı olacaktır. Örneğin kış aylarında gerçekleştireceğiniz outdoor etkinlikler için ayakkabınızın su geçirmez özelliği ön plandayken yazlık ayakkabılarda ayağı terletmeme ve hızlı kuruma özelliği dikkate alınabilir.

Outdoor bot alırken, seçiminizi ayakkabınızı nasıl bir zeminde kullanacağınıza göre yapmalısınız. Ayakkabıyı çok engebeli bir arazide kullanacaksanız, derin dişli modelleri tercih edebilirsiniz. Bu tür botlar dağcılık için tasarlandığı için sizi tehlikelerden korur, burkulma gibi riskleri en aza indirir.

Sağlam bir outdoor bot sayesinde kışın yapacağınız tüm açık hava aktivitelerinden oldukça memnun kalırsınız. Açık alanda spor yapmanın keyfi hiç şüphesiz botlarınızın dayanıklı olmasına bağlıdır. Kaliteli tasarlanmış outdoor botlar, hareket kabiliyetinizi artırır ve ayak sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Bot seçiminizi yaparken astar yapısını da dikkate alabilirsiniz.

Trekking yaparken de ayakkabı seçimi çok önemlidir. Botunuzun içine giydiğiniz çorabın inceliği ve kalınlığı ayaklarınızın ayakkabı içindeki rahatlığını etkileyecektir. Özellikle dağ yürüyüşlerinde seçeceğiniz outdoor botunuz günlük ayakkabınızdan yarım ya da 1 numara büyük olabilir. Outdoor ayakkabılarınızı faaliyet öncesinden en az 1 hafta önce giymelisiniz ki ayakkabı ayağınız şeklini alsın.

Çok sert havalarda, güvenle kullanabileceğiniz, Asolo AFS8000 günler süren tırmanışlar için tasarlanmıştır. Tam gün hiç çıkarmadan kullanıldığında dahi ayağınız üşütmez ve sıcaktan kaynaklanan cilt problemlerini yaşamazsınız. İç botu olabildiğince sıcak kalabilmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Vibram® tabanı krampon uyumludur.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla