Dağcılık

Outdoor Bot Seçiminin Önemi

7 Aralık 2017

Outdoor sporlarını sevenler için bir ekipman listesi oluştuğunda, genelde ilk sırada outdoor ayakkabı yer almaktadır. Outdoor ayakkabınız, mevsime göre farklılıklar gösterecektir. Yazın, sıcak havada bir outdoor sandalet tercih ederken; kışın, çetin soğuklarda sağlam bir outdoor botuna ihtiyaç duyacaksınız. Kışın outdoor etkinliğinizi gerçekleştirirken, ayakkabınızın konforu ve su geçirmez özelliği sizin için ön planda olmalı.

Outdoor botu alırken, önceliklik düşünceniz, ayakkabınızı nasıl bir zeminde kullanacağınız olmalı. Çok engebeli bir arazide kullanacaksanız, derin dişli modelleri tercih edebilirsiniz. Bu tür botlar dağcılık için tasarlandığı için sizi tehlikelerden korur, kasma riskini en aza indirir.
Sağlam bir outdoor bot sayesinde kışın yapacağınız tüm açık hava aktivitelerinden oldukça memnun kalacaksanız. Açık alanda spor yapmanın keyfi hiç şüphesiz botlarınızın dayanıklı olmasına bağlı.
Kaliteli tasarlanmış outdoor botlar, hareket kalibiyetinizi arttırır ve ayak sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Bot seçiminizi yaparken astar yapısını da dikkate alabilirsiniz.

Trekking yaparken ayakkabı seçimi çok önemlidir.Botunuzun içine giydiğiniz çorabın inceliği ve kalınlığı ayaklarınızın ayakkabı içindeki rahatlığını etkileyecektir. Özellikle dağ yürüyüşlerinde seçeceğiniz outdoor botunuz günlük ayakkabınızdan yarım ya da 1 numara büyük olabilir. Outdoor ayakkabılarınızı faaliyet öncesinden en az 1 hafta önce giymelisiniz ki ayakkabı ayağınız şeklini alsın.
Çok sert havalarda, güvenle kullanabileceğiniz, Asolo AFS8000 günler süren tırmanışlar için tasarlanmıştır. Tam gün hiç çıkarmadan kullanıldığında dahi ayağınız üşütmez ve sıcaktan kaynaklanan cilt problemlerini yaşamazsınız. İç botu olabildiğince sıcak kalabilmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Vibram® tabanı krampon uyumludur.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla