Doğayı Koru!

Orman Yangınlarını Önlemek İçin Bilmeniz Gerekenler

20 Ağustos 2021

Doğayla iç içe olmayı hepimiz seviyoruz. Lakin son günlerdeki orman yangınları bizlere tekrar hatırlattı ki ormanlarımıza daha iyi davranmalıyız. Ormanda ateş yakarken tek bir yanlış hareket ya da unutulmuş bir tek şişe bile büyük orman yangınlarına sebebiyet verebiliyor. Beşerî davranışlar nedeniyle ortaya çıkan yangınları önleyebilmek çok önemli. Orman yangınlarını önlemek küçük detaylardan geçiyor. Ormanlardaki bitki örtüsünün yok olmaması, orman hayvanlarının zarar görmemesi için dikkat etmeniz gerekenleri maddeler halinde derledik.

Orman Yangınlarını Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Sigara İzmaritlerini Yerlere Atmayın

Doğayı kirletmemek adına zaten sigara izmaritlerimizi olur olmadık yerlere atmamamız gerekiyor. Ancak bu izmaritlerin siz hiç fark etmeden sebep olduğu başka bir şey daha var; orman yangınları. Özellikle söndürmeden yere atılan sigar izmaritleri uygun koşullarda anında alev alıp büyük yangınlara dönüşebiliyor.

Geride Çöp Bırakmayın

Yerlere atılan çöpler hem doğayı kirletiyor hem de orman yangınlarının oluşmasına sebep oluyor. Özellikle cam ve pet şişeler güneş ışınlarıyla birleştiğinde yangına davetiye çıkarabiliyor. Bir ormana piknik veya kamp yapmaya gitmiş olabilirsiniz ancak oradan ayrılırken ormanı temiz bırakmak çok önemli. Varsa atılmış çöpleri toplamak sizden hiçbir şey eksiltmez ama bir ormanı kurtarmanızı sağlar.

Ateş için Güvenli Ortam Oluşturmak

Kamp ateşini yakıp günün yorgunluğunu atmayı hepimiz çok seviyoruz ancak ormanın içinde ateş yakarken çok dikkatli olmalısınız. Ateşin çevreye sıçramaması için bir çukur hazırlamalı, çevresine taşlar dizmeli ve ateşi açık bir alanda yakmalısınız. Ayrıca doğru yeri seçerken rüzgarı da hesaplamalı çevresinde ağaç ve çadır gibi kolay alev alabilecek maddeler bulunmayan yerleri tercih etmelisiniz. 

Kamp Ateşini Tamamen Söndürdüğünüzden Emin Olun

Piknik bölgelerinde yangına daha sık rastlanmasında da anlaşıldığı üzere, yakılan ateşler tamamen söndürülmüyor. Üzerine biraz su dökülmüş ateşler, “nasıl olsa kendiliğinden söner” diye olduğu yerde bırakılıyor. Ancak henüz sönmemiş olan korlar rüzgarında da yardımıyla büyük yangınlara dönüşebiliyor. Siz siz olun yaktığınız ateşi tamamen söndürdüğünüzden ve ateş bölgesinin tam olarak soğuduğundan emin olun. 

Peki Ya Yangın ile Karşılaşırsak Ne Yapmalıyız?

Son yıllarda küresel ısınmanın da etkisiyle hızla yayılan yangınlar dünyanın her yerinde ormanlar için büyük bir tehdit. Zamanında tespit edilemeyen kıvılcımlar büyük orman yangınlarına dönüşüyor. Peki bir orman yangınıyla karşılaşırsak ne yapmalıyız? Unutmayın ki şeyin yanması için bir kıvılcıma gerek yoktur. Yüksek ısı bunun için yeterlidir. Bu sebeple ormanın en uç köşesinde, insanların uğramadığı bir yerde bile olsa ormandan yükselen dumanlar görüldüğünde harekete geçilmelidir. 

Bir yangının oluşmasını önlemek kadar bir yangınla karşılaşıldığında doğru adımları izlemek de çok önemlidir. Eğer ormanda bir yangın ile karşı karşıya kalırsanız yapmanız gereken ilk şey Alo 177’yi arayıp bilgilendirmektir. Orman yangın ihbar hattını zamanında aramak yangının daha da büyümesine engel olur.


Tüm dünyanın yangın tehlikesinden uzak yemyeşil ormanlarla dolu olması dileğiyle…

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla