Kampçılık

Opinel Çakılar Nasıl Doğdu?

21 Şubat 2020
opinel çakılar

Opinel çakılar ve Opinel markasının doğuş hikayesini merak edenleri kısa bir tarihçe turuna çıkarmak ve bazı önemli detayları anlatmak istiyoruz. 1890’da Joseph Opinel 18 yaşına bastı ve aile atölyesinde çalışmaya başladı. Yeni makineler ve yenilikçi teknolojilere olan tutkusu ile kendi kamerasını üretti ve kısa süre sonra düğün ve özel etkinlik fotoğrafçısı oldu. Makine ve üretim sürecine olan tutkusunun önderliğinde, modern teknolojiyi kullanarak üretebileceği bir eşya icat etmeye karar verdi. Babası hoşlanmasa da, boş zamanlarının çoğunu küçük bir çakı üretmek için harcadı: Ve Opinel No8 böylece doğmuş oldu.

1909 – Opinel’in amblemi doğuyor

1565 yılında, Fransa Kralı Charles IX, her usta kesicinin, kökeni ve kalitesini kanıtlamak için imal ettikleri ürünlere bir amblem yapıştırmasını emretti. Bu geleneği sürdürmek için, Joseph Opinel 1909’da, “El Üstü Taç”’ı kendi amblemi olarak seçti. Kutsal El, Albiez-le Vieux’deki en yakın kasaba ve Opinel ailesinin doğum yeri olan Saint-Jean-de-Maurienne’nin armalı kalkanından alınan Vaftizci Aziz John’dur. le-Vieux, Opinel ailesinin doğum yeridir. Joseph Opinel bu ambleme, Savoie’nin dük olduğunu hatırlatmak için bir taç ekledi. Opinel bıçakları ve takımlarındaki tüm bıçaklar o zamandan beri The Crowned Hand (El Üstü Taç) ile damgalanmıştır.

1955 – Virabloc Sistemi’nin icadı

Normalde, Opinel bıçağının dört bölümü vardı: Bıçak, sabit halka, perçin ve sap. Bıçağı, sapa sıkıca perçinlemek için sabit yüksük gerekliydi. 1955 yılında bıçağın güvenliğini artırmak için çalışan Marcel Opinel, Virobloc® sistemini icat etti. Sabit halka üzerine kayan, oluğu kapatan ve böylece bıçağı açık konumda kilitleyen, dönen bir yüksük ekledi. Fikir yeterince basitti ama uygulaması zordu. 90’larda, Virobloc® sistemi bıçağı kapalı konumda kilitleyecek şekilde değiştirildi. Bu özellik 2000’lerin başında tüm modellere eklendi.

1985 – Dünyanın en iyi tasarlanmış ürünü oldu

Opinel bıçağı, estetiği ve işlevselliği nesiller boyu kullanıcı kazanmış popüler bir gündelik eşyadır. Tüm zamanların en başarılı tasarımlarından biri ile bir asırdan fazladır değişmeden kalmıştır. Bu nedenle Opinel, Victoria ve Albert Müzesi tarafından 1985 yılında Porsche 911 ve Rolex saatin yanı sıra dünyanın en iyi tasarlanmış ürünleri arasına girdi.

Opinel, Fransız kültürel mirasının bir parçasıdır ve birçok yayında ismiyle anılmaktadır. 1989’da Larousse sözlüğüne, şu anki tanımla Bic, Frigidaire ve Solex markalarının yanı sıra kayıtlı bir ticari isimle giriş yaptı; Kapatıldığına oluğuna oturan, tahta saplı bıçak.

2003 – Şirket büyüyor

Üretim akışını ve şirketin büyümesini kolaylaştırmak için, tüm iş faaliyetlerini kademeli olarak tek bir alanda birleştirmeye karar verildi. 2003 yılında merkez ofis Cognin’den Revériaz’a taşındı. Mevcut atölyelerin yanında yeni bir bina inşa edildi. Chambéry 508 Bulvarı,  Henry Bordeaux’daki Opinel binaları,  5.000 m²’lik bir alanı kapladı.

2013 – Opinel Müzesi

1989 yılında, Opinel Şirketi’nin izniyle Jacques Opinel, aynı zamanda bir demirci / keski üreticisi olan büyükbabası Jean’in (Joseph’in kardeşi) atölyesini müzeye dönüştürdü. Opinel Müzesi Saint-Jean-de-Maurienne’de bulunmaktadır ve hızla Savoie’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri haline gelmiştir. Opinel’in tarihini sunan bu ücretsiz, özel müze 2013 yılında ve daha sonra 2018’de Opinel şirketi Jacques Opinel ve oğlu Maxime tarafından başarıyla yenilendi ve genişletildi. Burada, Opinel ailesinin soyunu ve Savoie köklerini, ayrıca üretim süreçlerindeki değişiklikleri ve markanın teknik ve ticari gelişimini keşfedebilirsiniz.

Ziyaret, atölyelerin içinde çekilen ve mevcut üretim süreçlerini gösteren bir filmle sona ermektedir.  https://www.opinel.com/en/the-brand/the-museum

2017 – İlk Opinel mağazası

Temmuz 2017’de ilk Opinel mağazası Fransa’nın Annecy kentinde açıldı. Milyonlarca yerli ve uluslararası gezgin, ünlü kayak merkezlerine giderken bu güzel Apline kasabasının yanında durmaktadır!

Web sitemizde satışta olan tüm Opinel çakılar a aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz!

https://www.kutupayisi.com/arama/opinel

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla