Teknoloji

Opinel Çakı Temizliği Nasıl Yapılmalı?

14 Eylül 2021

Gerek kaliteleriyle gerekse işlevli tasarımlarıyla Opinel çakılar ve bıçaklar hem günlük hayatımızda mutfaklarımızda hem de kamp hayatında ve doğa etkinliklerinde büyük bir yere sahipler. Peki Opinellerinizin kalitesini uzun yıllar boyu koruması için nelere dikkat etmelisiniz? İşte Opinel çakı temizliği için bilmeniz gerekenler.

Paslanmaz Çelik Bıçaklar

Paslanmaz çelikten üretilmiş olan Opinel çakılarınızın bıçak kısmını günlük hayatınızda yıkadığınız bulaşıklar gibi temizleyebilirsiniz. Bunun için Opinelinizin bıçak kısmını açın. Bulaşık deterjanı konmuş sünger ile ılık su eşliğinde temizleyin ve durulayın. Bu uygulamayı yaparken tahta kısma su değmemesi önemlidir. Aksi halde tahta kısımda deformasyon görülebilir. Duruladığınız bıçağı açık bir şekilde kurumaya bırakın. (Eğer çakınızın tutma kısmı plastikse kurumasını beklemeden kapatabilirsiniz.)

Önemli: Bıçağı suya daldırmayın, bu ahşap sapı bozabilir.

Karbon Çelik Bıçaklar

Opineliniz açıkken bıçağı nemli bir sünger ve bulaşık deterjanı ile silin. Süngerinizi ılık suda durulayın ve kalıntıları gidermek için bıçağı ikinci kez silin. Bıçağı hemen yumuşak bir havluyla kurulayın. Bıçağı kapatmadan önce bıçağın yemeklik yağ ile yağlanması tavsiye edilir. (Bu oksidasyonu önler).

Önemli: Bıçağı suya daldırmayın, bu ahşap sapı bozabilir.

Bulaşık Makinesinde Yıkamak

Bıçaklara zarar verebileceğinden çakılar bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır!

Öte yandan her ne kadar bıçakların kalitesini korumak için elde yıkama önerilse de mutfak ve masa bıçakları bulaşık makinesinde yıkanabilir. Opinellerinizi makinede yıkadıktan sonra makineden çıkarıp kurulamanız tavsiye edilir.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla