Yürüyüş

Neden Yürüyüş Batonu Kullanmalısınız? Batonun Önemi

12 Aralık 2021

Birçok insan yürüyüşlerde batonun o kadar da önemli olmadığını düşünür. Oysa yürüyüş yaparken baton kullanmak bazı durumlarda hayat kurtarıcı olabilir. Peki yürüyüş batonu kullanmak neden önemlidir hiç düşündünüz mü?

Batonlar yaralanma riskinizi azaltabilir ve gerektiğinde bir güvenlik aracı olabilir. Yürüyüş ekipmanlarınız arasındaki en faydalı araçlardan biri olan batonlar hakkında bilmeniz gereken bazı önemli ayrıntıları bu yazıda derledik.

yürüyüş batonu

Yürüyüş Batonu Ne Zaman Gereklidir?

Düz ve engebeli olmayan bir zeminde yapacağınız yürüyüşlerde, batona ihtiyacınız yoktur. Ancak yokuş yukarı, yokuş aşağı veya engebeli arazide hareket ettiğinizde bir yürüyüş batonu size fazlasıyla yardımcı olabilir. (Faydasını hemen fark etmeyebilirsiniz, ancak eklemleriniz fark edecektir.) Yürüyüş batonlarını kullandığınızda ağırlığınızın %20’si bacaklarınızdan kollarınıza dağılır. Bu, bacaklarınızın her adımda daha az etkiye maruz kaldığı anlamına gelir.

Yürüyüş Batonu alırken nelere dikkat etmelisiniz?

İki tip yürüyüş batonu vardır: Sabit batonlar ve ayarlanabilir batonlar. Sabit yürüyüş batonları biraz daha hafif ve daha basit ve genellikle daha ucuzdur. Sabit uzunluktaki batonlar, yokuş yukarı veya yokuş aşağı rotalar dışında kullanmaya uygundur. Sabit uzunlukta bir trekking batonu seçerken boyunuza en uygun olanı seçmeniz gerekir. Batonu tutarken dirseğiniz 90 derecelik bir açı oluşturmalıdır.

Ayarlanabilir bir batonunuz varsa, her şey biraz daha kolaydır çünkü batonu ihtiyacınız olan boyuta göre uzatıp kısaltabilirsiniz.

yürüyüş batonu

Baton kullanırken bilmeniz gereken bazı tüyolar

Yürüyüş batonunun bilek kayışını yanlış kullanmak, gereğinden fazla efor sarfetmenize neden olabilir. Elinizi bilek kayışının altından geçirin ve kayışı avucunuzun altından kavrayın. Bu sayede ağırlığınızı fazla tutmadan direğe aktarabilirsiniz.

Trekking direğinizin uçlarının üzerinde, direğin yumuşak arazide çok derine batmasını önleyen çıkarılabilir plastik diskler bulunur. Genel olarak, bu diskler söz konusu olduğunda boyutu daha büyük olan daha iyidir. Disklerin genişliği arazi durumuna göre (tozlu, çamurlu, karlı vb.) değişiklik gösterebilir.

Yürüyüş batonları normal yürüme düzeninde, her adımda bir baton yere değecek şekilde kullanılır ancak engebeli arazilerde aynı anda iki batonu birden kullanmanız gerekebilir.

Batonlar ayrıca, aşırı büyümüş çalıların olduğu yürüyüş yollarında yolu temizlemek veya su veya kar derinliğini test etmek için de kullanılabilir.


Doğa yürüyüşlerinizde bir baton kullanmak enerji sarfiyatınızı azaltırken birçok başka fonksiyon da kazanmanızı sağlar. Yürüyüş batonları oldukça hafiftir ve kolay taşınır. Yani doğa yürüyüşlerinizde yanınızda baton bulundurmanın kimseye bir zararı olmaz.

Sitemizdeki tüm batonları görmek için tıklayın: Yüryüş Batonları

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla