Kampçılık

Mükemmel Kış Kampı Deneyimi için Bizden Size 13 İpucu

9 Kasım 2017

Kış kampı kulağa her zaman eğlenceli gelir. Kim etraftaki bembeyaz örtüyle oynamak, çatırdayan kamp ateşinin yanında ısınmak, karla kaplı ormanın sakin yalnızlığında dinlenmek istemez ki? Maalesef, gerçekler biraz daha karmaşıktır. Dikkatli olmazsanız zorlu yollara, çöken çadırlara, hipotermiye veya soğuk ısırmasına maruz kalabilirsiniz.
Bununla birlikte, küçük hazırlıklar size çok yol kat ettirebilir. İster siz ve arkadaşlarınız bir sonraki maceranızı planlııyor olun, ister mükemmel kamp alanı arayın, ister çadırlarınızın içinde sıcak ve rahat olmayı isteyin, bu 13 ipuçu ile mükemmel kış kampı deneyimine bir adım daha atın.
Başarılı bir kış kampı gezisi, hazırlık, malzeme ve düşünceli olmayı gerektirir. Yola çıkmadan önce bu ipuçlarını aklınızda tutun.

1.Dört mevsimlik bir çadır kullanın. Genellikle kış kampçıları için özel üretilmiş olan dört mevsimlik çadırlar, iç kısımları sıcak tutacak, zorlu rüzgarlara karşı dayanıklı olacak daha uzun ömürlü malzemelerle üretilirler ve üzerine kar yığılmasını önleyecek özel şekillere sahiptirler.
“Genellikle kış kampçıları için özel üretilmiş olan dört mevsimlik çadırlar, rüzgar geçirmediği için soğuk havanın çadırın içine sızmasına izin vermeyecek, zorlu rüzgarlara karşı dayanıklı olacak daha uzun ömürlü malzemelerle üretilirler ve üzerine kar yığılmasını önleyecek özel şekillere sahiptirler”
2. Yanınıza ihtiyacınız olandan daha fazlasnı alın. Gerçekten, fazladan bir kazak veya bir çift çorabı yanınızda götürmenin hiç bir dezavantajı yoktur. – özellikle de arabalıysanız ve bol miktarda alana sahipseniz. Sıcaklıklar beklenenin altına düştüğünde veya günlük giysileriniz ıslandığında, ek kıyafetlere sahip olmanız sizi mutlu etmeye yetebilir.
3. Gaza basmadan önce ödevinizi yapın. İlgili tüm yol şartlarını ve yol blokajlarını, hava durumu tahminlerini ve gerekirse çığ durumunu öğrenin ve buna göre plan yapın. Kampçı arkadaşlarınız, hazırlıklı olduğunuz sürece sizi suçlamayacaklardır.
4. Sizin için doğru uyku tulumunu bulun. Bir kamp gezisinin başarılı olup olmayacağını belirleyen en önemli faktörlerden biri de kaliteli bir uyku tulumudur. Kamp yapmayı düşündüğünüz en soğuk hava sıcaklığına göre puanlandığına emin olun, beklenenden daha düşük sıcaklıklar için üretilmiş bir uyku tulumu bulmak hiçbir zaman dezavantaj olmaz. Uyku tulumu seçerken, 10 derece daha fazla sıcaklık sağlayabilen bir ürün seçin. Ağzınız ve burnunuz uyku tulumunun içindeyken uyumayın. (Yoğuşma, içeride nem oluşturabilir)
Çadır Dışında
Kamp alanına vardığınzıda nasl güvende kuru ve sıcak kalacaksınız? Bu tavsiyeler ile Kış Harikalar Diyarı’nda zamanınızı en iyi şekilde kullanın.
5. Doğru kamp alanını bulun. Eğer çadırınızı belirli kamp alanlarınn dışına kuracaksanız kendinize şunu sorun; Rüzgardan korunabilir miyim? Çığ düşmesi, bir dal veya bir ağaç düşmesi gibi risklere açık mıyım? Ben yokken kar yağarsa kamp alanımı bulabilir miyim? Eğer kar çok yumuşak olursa çadırımı sağlam tutar mı?
6. Çadırınızın altına muşamba veya bez bir örtü serin. Bu işlem çadırın içine veya çadırdan dışarı bir sızıntı olmasını engeller.
7. Alkali pilleri boşverin. Taşınabilir bir müzik sistemi veya kafa lambasının parlaklığı söz konusu olunca, piller kampçının en yakın arkadaşı sayılır. Bununla birlikte, alkali pillerdeki su bazlı çözenti, dondurucu havalarda pillerin işlevselliklerini yitirmelerine neden olur. Bu yüzden lityum pillere geçmenizi öneririz. Lityum soğuk havaya dayanıklıdır ve hemen her koşulda güçlü kalır, elektronik cihazlarınıza en çok ihtiyaç duyduğunuz anlarda onları çalıştırır.
8.Hidrate kalın. Özellikle soğuk havalarda metabolizmanız, vücudunuzu sıcak tutabilmek için fazla mesai yapar ve daha sıcak havalarda aynı aktivitelerde kaybettiğinizden daha fazla su kaybedersiniz. Dolayısıyla karda gezmek ve kayak yapmak vücudunuzdaki suyu çeker bu yüzden bolca su içtiğinizden emin olun. Burada dikkat etmeniz gereken şey, sıcaklığın düşük oluşu, susuzluk hissini kamufle ettiğinden, su içmek için susamayı beklememektir. Kampın çevresinde olduğunuzda, çatlayabilecek veya işlevini kaybedebilecek su filtrelerine güvenmektense, kar eritmeyi tercih edin. Fakat erittiğiniz karın saf su (H2O) olduğunu da unutmayın. Kar suyu, gündelik hayatta içtiğiniz suyun içindeki mineralleri barındırmaz. Üstelik bu mineralleri kar suyuyla alamadığını gibi, idrarla birlikte deamlı olarak kaybedersiniz. Kar suyu içtikçe daha fazla susuzluk hissetmenizin sebebi de budur ve ilk 24 saat içinde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bu nedenle elde ettiğiniz kar suyunu çay, çorba, suda eriyen tablet ya da toz şeklindeki hazır meyve suları gibi içecek takviyeleriyle kullanmanızı tavsiye ederiz.
9. Üst üste giyinmeyi sevin. İster kamp ateşi etrafında ısının, ister dağ tepesinde ter atın, havaya uygun olarak giyinmeyi tercih edin. İlk kat iç çamaşır ve su itici kumaşa sahip bir Tshirt olmalı. Böylece nem veya kar cildinizde veya kıyafetinizin içinde birikmez. İkinci kat, (pantolon, uzun kollu tshirt vb) size yalıtım ve sıcaklık sağlamalı, üçüncü kat ise (ceket vb.) nefes alabilen ve su geçirmeyen, en azından suya dayanıklı bir giysi olmalı. Sonuçta içeriden dışarıya doğru bir nem transferi gerçeleşirken, dışarıdan içeriye sıvı girişi engellenmiş olur ve kamp faaliyetiniz boyunca kuru kalırsınız. Unutmayın, sıcak kalmak için yapabileceğiniz en önemli şey kuru kalacağınızdan emin olmaktır!
Konu giysi olduğunda, size özellikle Marmot’un Featherless serisindeki ceket, sweatshirt ve yeleklerini öneririz. Yenilikçi çizgisi, sentetik malzemelerle, su geçirmez ve nefes alabilen kumaşı birleştirerek, sizi neredeyse her koşulda sıcak kuru ve rahat tutar.

Donma, hipotermi ve diğer felaketlerin başınıza gelmesi çok da uzak bir ihtimal değildir. Bu ipuçlarıyla, uyku tulumunuzun içine kıvrılırken sıcak ve güvende kalın.
10. Uyandıktan sonra havalandırma pencerelerini açın. Vücudunuzun ve solunumuzun yarattığı nemin çadırdan bir şekilde çıkması gerekiyor. Düzgün bir havalandırma olmazsa, çadırın içi donabilir.
11. Konforlu uyuyun. Uyku tulumuzun altına koymak için hava yatağı, uyku yastığı, köpük yastık veya bir yoga matı getirin. Sabah kendinizi hem daha iyi hissedersiniz, hem de soğuk yerden yüksekte kaldığınız için çok daha sıcak kalırsınız.
12. Bu ısıtıcı ipucu ile sıcak kalın. . Uyku tulumuzun ayak kısmına sıcak su torbası koyarak sıcacık kalın. Sıcak havayı hapseden bir uyku tulumunun içinde ayaklarınıza yakın olduğu sürece, saatler boyu sımsıcak kalabilirsiniz. Ama konu ayaklardan ibaret değil. Damarların yüzeye yakın olduğu boyun ve kafa çevresini sıcak tutmak da bir o kadar önemlidir. Çünkü ısı kaybının yaklaşık %40’lık kısmı bu bölgede gerçekleşir. Dolayısıyla ince bir boyunluk ve ince bir berenin faydasının büyük olduğu unutulmamalıdır.
Bir kamp gezisini donmuş botlardan daha hızlı mahvedebilecek bir şey yok. Gece boyunca sıcak kalması için ayaklarınızın yanına çıkarılabilen astarlar koyabilirsiniz. Eğer botlarınız yine de çıkmazsa, sıcaklık düştükçe buzlanmasını önlemek için botları arabaya veya su geçirmeyen bir çantaya koyabilirsiniz.
Kış kampına hazırlanmak biraz daha fazla zaman alabilir ama bu uzman ipuçlarını takip ederseniz, göreceksiniz ki #KötüHavaYoktur ( #NoBadWeather.)

 

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla