Kampçılık

Mükemmel Kış Kampı Deneyimi için 10 Öneri

9 Kasım 2017

Kış kampı fikri kulağa eğlenceli gelse de çoğu insan bu deneyimi yaşamaktan çeşitli sebeplerle çekinir. Yine de doğanın bembeyaz örtüsünün üzerinde kamp yapmak, çıtırdayarak yanan kamp ateşinin yanında ısınmak, karla kaplı ormanın sakin yalnızlığında dinlenmek kulağa çok iyi gelmiyor mu? Ancak gerçekler biraz daha karmaşıktır. Dikkatli olmazsanız zorlu yollara, çöken çadırlara, hipotermiye veya soğuk ısırmasına maruz kalabilirsiniz.

Bununla birlikte, küçük hazırlıklar kış kampı deneyimini yaşamadan önce sizi bu deneyim için hazırlayacaktır. Sizin için özel olarak hazırladığımız 10 ipucu sayesinde mükemmel kış kampı deneyimine bir adım daha yaklaşın!

Kış Kampı İçin 10 İpucu

1. Kış kampında dört mevsimlik bir çadır kullanmanız deneyiminizin performansını artıracaktır. Genellikle kış kampçıları için özel üretilmiş olan dört mevsimlik çadırlar, iç kısımları sıcak tutacak, zorlu rüzgarlara karşı dayanıklı olacak daha uzun ömürlü malzemelerle üretilirler ve üzerine kar yığılmasını önleyecek özel şekillere sahiptirler.

2. Yanınıza ihtiyacınız olandan daha fazlasını alın. Gerçekten, fazladan bir kazak veya bir çift çorabı yanınızda götürmenin hiç bir dezavantajı yoktur. Özellikle de arabalıysanız ve bol miktarda alana sahipseniz. Sıcaklıklar beklenenin altına düştüğünde veya günlük giysileriniz ıslandığında, ek kıyafetlere sahip olmanız sizi mutlu etmeye yetebilir.

Kış Kampına Hazırlıklı Olun

3. Yola çıkmadan önce ödevinizi yapın. Tüm yol şartlarını, yol durumunu, hava durumu tahminlerini ve gerekirse çığ durumunu öğrenin ve buna göre plan yapın.

4. Sizin için doğru uyku tulumunu bulun. Bir kamp gezisinin başarılı olup olmayacağını belirleyen en önemli faktörlerden biri de kaliteli bir uyku tulumudur. Uyku tulumunuzun kamp yapmayı düşündüğünüz en soğuk hava sıcaklığına göre derecelendirildiğinden emin olun.

5. Doğru kamp alanını bulun. Eğer çadırınızı belirli kamp alanlarının dışına kuracaksanız kendinize şunu sorun; Rüzgardan korunabilir miyim? Çığ düşmesi, bir dal veya bir ağaç düşmesi gibi risklere açık mıyım? Ben yokken kar yağarsa kamp alanımı bulabilir miyim? Kamp alanınızı bu sorulara göre belirleyebilirsiniz.

Kamp Ekipmanlarınıza Dikkat Edin

6. Çadırınızın altına muşamba veya bez bir örtü serin. Bu işlem çadırın içine veya çadırdan dışarı bir sızıntı olmasını engeller.

7. Alkali pillerdeki su bazlı çözelti, dondurucu havalarda pillerin işlevselliklerini yitirmelerine neden olur. Bu yüzden soğuk havalarda yapacağınız kamplarda lityum pillere geçmek en iyisidir. Lityum soğuk havaya dayanıklıdır ve hemen her koşulda güçlü kalır.

8. Kar suyu kullanma konusunda dikkatli olun. Erittiğiniz karın saf su (H2O) olduğunu unutmayın. Kar suyu, gündelik hayatta içtiğiniz suyun içindeki mineralleri barındırmaz. Bu nedenle kar suyu içtikçe daha fazla susuzluk hissedersiniz. Bu durum ilk 24 saat içinde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Sıkı Giyinin

9. Doğru ve sıkı giyinin. İster kamp ateşi etrafında ısının, ister dağ tepesinde ter atın, havaya uygun olarak giyinmeyi tercih edin. Katmanlı giyinme dediğimiz giyinme şeklini tercih edin. İlk katman termal bir içlik, ikinci katman sizi sıcak tutacak polar ve benzeri bir kıyafet, üçüncü katman ise sizi yağmurdan koruyacak, nefes alabilecek ancak su geçirmeyecek bir dış kabuk olmalıdır. Konu giysi olduğunda, size özellikle Marmot’un Featherless serisindeki ceket, sweatshirt ve yeleklerini öneririz.

10. Uyandıktan sonra havalandırma pencerelerini açın. Vücudunuzun ve solunumuzun yarattığı nemin çadırdan bir şekilde çıkması gerekiyor. Düzgün bir havalandırma olmazsa, çadırın içi nemlenerek damlacıklanabilir.

Bunlara ek olarak yanınızda cep sobası, sıcak su torbası gibi ısıtıcılar bulundurarak üşüme ihtimalinize karşı önlem almayı da ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir kamp deneyiminiz olmasını dileriz!

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla