Kampçılık

Kamp Matı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

28 Haziran 2022
Mat Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kamp matı kamp yaparken ihtiyacınız olan son derece önemli bir malzemedir. Çünkü uyku tulumunuzun malzemesi ne kadar iyi olursa olsun içine uyumak için girdiğinizde alttan gelecek soğuğu kesmek ve üşümemek için bir yalıtım malzemesine ihtiyaç duyarsınız. Kamplarda bu yalıtım görevini üstlenen malzeme kamp matıdır. Kamp matlarının farklı türleri vardır. Kalınlık, ağırlık, yalıtım değeri, rahatlık gibi pek çok unsur matların türlerine göre değişiklikler gösterebilir. Doğru bir kamp matı seçmek hem hem rahat bir uyku imkanı sunacağı için hem de izolasyon sağlayacağı için son derece önemlidir. Kamp matı seçimi nasıl olmalıdır sorusunun cevabına geçmeden önce farklı mat çeşitlerini kısaca tanıyalım.

Kamp matı çeşitleri nelerdir?

Tasarım olarak birbirinden farklı birçok kamp matı çeşidi vardır ama kamp matlarını genel itibariyle iki ana başlığa ayırarak inceleyebiliriz. En yaygın kullanılan kamp matı çeşitleri sünger matlar ve şişme matlardır.

Sitemizde yer alan tüm mat çeşitlerini görmek için tıklayın: Kamp Matları

1) Sünger mat

Kapalı hücreli matlar olarak da tabir edebileceğimiz sünger matlar, piyasada en kolay bulunan matlardır. Son derece hafif olmalarına rağmen boyutları nedeniyle çantada taşımaya uygun değildirler. Genelde büyük bir rulo şeklinde kamp çantasının yanlarına veya önüne sabitlenerek taşınırlar. Ancak oldukça ucuz ve dayanıklı olmaları sebebiyle çoğunlukla tercih edilirler.

Bu tip matların kalınlıkları yapacağınız aktiviteye göre değişebilmektedir. Havanın durumuna göre daha kalın modelleri tercih ederek soğuktan daha iyi korunabilirsiniz. Sünger matlar, çadır içinde kullanmaya uygun oldukları gibi yürüyüşlerde veya farklı aktivitelerde direkt zemine serip kullanmaya da uygundurlar.

2) Şişme Mat

Şişme matlar içlerinde izolasyon kanalları bulunan, ısı yalıtımı yapabilmek için özel teknolojilerle üretilmiş şişirilebilen matlardır. Isı yalıtımı açısından diğer matlarla karşılaştırıldıklarında performansları daha iyidir. Sünger matlara nazaran daha ağır fakat hacim olarak daha küçüktürler. Bu sayede sırt çantanıza rahatlıkla sığabilirler. Fiyatları sünger matlara göre daha pahalıdır ancak uyku performansları da daha iyidir. Özellikle konfor arayanlar için şişme matlar oldukça mantıklı seçeneklerdir.

Şişme matlar her ne kadar dayanıklı malzemelerle üretiliyor olsalar da tabiatları gereği sivri cisimlerden zarar görmeye müsaittirler. O nedenle kullanırken dikkatli olmakta ve yanınızda yama seti bulundurmakta fayda vardır.

Kamp matı seçimi nasıl olmalıdır?

Kamp faaliyetinizin iyi geçebilmesi için uyku tulumu, çadır gibi temel malzemelerin yanında doğru kamp matı seçimi yapmak da son derece önemlidir. Kamp matı seçimi yaparken göz önünde bulundurulması gereken başlıca bazı faktörler vardır. Bu faktörleri bütçe, konfor ve mevsim olarak sıralanabilir.

Bütçenizi belirleyin

Kamp matı seçimi nasıl olmalıdır sorusunun cevabını belirleyecek faktörlerden biri bütçenizdir. Eğer çok sık kamp yapıyorsanız, yaz mevsimine göre daha profesyonel malzemeler seçmenizi gerektiren kış aylarında faaliyet gerçekleştiriyorsanız o halde bütçenizi biraz daha esnek hale getirmeyi düşünüp şişme bir mat edinmeyi tercih edebilirsiniz. Ancak sadece sıcak yaz aylarında kamp yapıyorsanız ve konfor sizin için önemli değilse sünger mat edinmeyi düşünebilirsiniz.

Konforunuza düşkün müsünüz?

Yaptığınız faaliyette ihtiyaçlarınızın ne olduğuna karar vermek daha kolay seçim yapmanızı sağlar. Eğer konfor arıyorsanız ve rahat bir uykudan ödün vermek istemiyorsanız o halde şişme matlar sizin için doğru tercihtir.

Hangi mevsimde kullanacaksınız?

Kamp matı seçiminizi etkileyecek en önemli faktör bu matı hangi hava koşullarında kullanacağınızdır. Eğer sıcak havalarda kamp yapıyorsanız ortalama bir sünger mat işinizi görebilecekken soğuk havalarda sünger matlardan daha yüksek izolasyona sahip şişme matlar tercih etmeniz gerekebilir.


Sitemizde yer alan tüm mat çeşitlerini görmek için tıklayın: Kamp Matları


PRATİK BİLGİ: Birçok insan şişme mat yerine aynı işleve sahip olduğu zannedilen şişme yatakları kullanma eğilimindedir. Ancak şişme yataklar kamp hayatı için uygun malzemeler değildir. Şişme matların içince özel izolasyon sağlayan kanallar vardır ve teknolojik malzemelerdir. Ancak şişme yatakların içi boştur. Bu nedenle yatağın içinde serbest dolaşan hava soğuk kalır ve yerden gelen soğuğu aynen bedeninize iletir. Şişme mat yerine şişme yatak kullanmak uygun değildir.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla