Teknoloji

Marmot Solarshield Teknolojisi

23 Mayıs 2017
Marmot Solarshield

Nedir?
Marmot SolarShield zamanla yok olan topikal tedavi kullanılmadan üretilmiş yerleşik güneş korumasıdır. Kumaş, güneş korumasını kalıcı kılmak için özel tasarlanmıştır. SolarSHield, kendi formunda, UPF özelliği ve sizi güneşin zararlı ışınlarından nasıl koruduğu ile direkt alakalıdır.

UPF Nedir?

UPF, bir kıyafetin veya aksesuarın, sizi Ultraviyole Işınlarından Koruma Faktörüdür.Kumaşın koruma seviyesi, SPF ye benzer ölçüm sistemine sahiptir. Fakat, UPF hem UVAyı hem de UVB korumasını ölçer, SPF sadece UVB korumasını.
UVA & UVB, güneşin yaydığı ultraviyole radyasyon dalgauzunlukları veya ışınlarıdır. UVA ışınları, uzun dalgalardır ve cildin derinine işler, ciltte kırışmaya ve erken yaşlanmaya sebep olur.
UVB ışınları, cildin üst tabakasına etki eden, kısa, güçlü ve zararlı dalgauzunlarıdır. UVB ışınları güneş yanıklarına ve cildin DNA’sının bozulmasına yola açar, bu da cild kanseri riskini arttırır. 1996 yılında, UPF terimi,Avustralyada, güneş ışınlarının kumaşa ne kadar yayıldığını anlamak için bir ölçüm sistemi olarak geliştirilmiştir. UV iletim analizi kullanılarak UVA ve UVB Işınlarının görüngesel yayılması ölçülür.

Nasıl Çalışır?
Kumaşın güneş ışınları geçirgenlik seviyesi, önem sırasına göre şöyle sıralanabilir;dokuma, renk, ağırlık, esneklik ve ıslaklığa göre belirlenir. Kumaş ne kadar az yoğunlukta olursa o kadar kötü koruma sağlar. Renk ne kadar koyu olursa, ne kadar boya kullanılırsa o kadar iyi koruma sağlar. Kumaş ıslandığında koruma yüzdesi azalır, fakat bu viskos ve kaşmir için geçerli değildir, bu kumaşlar ıslanınca daha yüksek koruma sağlar. Polyester, içinde UV ışınlarını emen benzen barındırır.
Aşağıda UPF dereceleriyle, bir kumaşın, güneşten ne kadar koruma sağlayabileceğin görebilirsiniz.

UPF DERECELERİ VE KORUMA KATEGORİLERİ

Derece Koruma % UV Blokesi
15 – 20 İyi 93.3 – 95.9
25 – 35 Çok iyi 96.0 – 97.4
40 – 50+ Mükemmel 97.5 veya daha fazla

Faydaları nelerdir?
Marmot SolarShield zamanla yok olan topikal tedavi kullanılmadan üretilmiş, yerleşik güneş koruması sağlar. Lifli içerik, dokuma, kumaş ağırlığı ve renkleri ile, mühendislerimiz , size geniş bir UPF giysi ve aksesuar koleksiyonu sunar. Ultraviyole ışınlara maruz kalışınızı en aza indirger ve açık havanın keyfini daha uzun süre çıkarmanızı sağlar.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla