Seyahat

Macera Sevenler İçin 5 Doğa Sporu

29 Mayıs 2018

Tatil anlayışınız dinlenmek değil de adrenalin peşinde koşmaksa sizin için iyi bir haberimiz var 🙂 Türkiye’nin eşsiz doğasında gerçekleştireceğiniz 5 tane macera dolu doğa sporunu sizler için derledik.

1. Kaya Tırmanışı
En çok tercih edilen doğa sporlarından biridir. Ülkemizin pek çok noktasında gerçekleştirebilirsiniz. Kaya tırmanışı yapabilmeniz için öncelikle gerekli eğitimleri almış olmanız gerekektedir. Eğitimden sonra da gerekli ekipmanlarınızın tam olması gerekir. Ekipmanlarınızın tam olması, güvenli bir kaya tırmanışı yapacağınızın önemini belirler. Daha önce hiç tırmanmamışsanız ya da tırmanış deneyiminiz yetersizse bunu o sırada kulübe söylemeyi ihmal etmemelisiniz. Kaya tırmanışı sırasında can güvenliğiniz çok önemlidir.

2.Yamaç Paraşütü
Sizi, yüksek bir tepeden boşluğa bıraktıktan sonra 3-4 bin metrelik yüksekliğe çıkaran ve gökyüzünde uçmanızı sağlayan güzel ve adranelin dolu bir spordur. Gerekli eğitime sahipseniz yalnız, değilseniz mutlaka bir eğitmen ile birlikte yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Bu sporu yaparken dikkat etmeniz gereken; yüksek tansiyon, kalp ve şeker gibi rahatsızlıklarınızın olmamasıdır.

3.Dalış
Yerin üstü kadar altını da merak edenler için kesinlikle dalış yapmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Dünyaca ünlü dalış noktalarına ev sahipliği yapan Ege ve Akdeniz’in mavi suları sizi kendine hayran bırakacak. Eğitmeniniz ile birlikte yapacağınız dalışta harika canlılar göreceksiniz.

4.Hiking
Günübirlik gezileri kapsamaktadır ve bir doğa yürüyüşü çeşididir. Zorluk derecesi düşüktür. Her yaştan birey yapabilir. Spor ayakkabınız ve sırt çantanızdaki temel ihtiyaçlarınız varsa keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

5.Rafting
Macera dolu sporlardan biri de rafting. Eğitmenler eşliğinde yapıldığında güvenli ve eğlenceli bir aktivite olan ve farklı zorluk derecelerine sahip olan rafting, ülkemizdeki pek çok akarsuda yapılabiliyor. Rafting yapmak istiyorsanız hayati önem taşıyan kurallara mutlaka uymanız gerekiyor. Bunlardan en önemlileri can yeleği ve kask takmak, en az iki ya da üç kişilik gruplarla parkura çıkmak, botunuz hakkında bilgi sahibi olmak ve botunuzun kapasitesini aşacak parkurlara girmemek. Suya inmeden önce eğitmenler tarafından yapılan kısa bilgilendirmeyi dikkatle dinleyin.

Macera dolu outdoor sporları için ekipman eksiğinizi Kutupayısı‘ndan tamamlayabilirsiniz.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla