Teknoloji

Lowe Alpine 50 yaşında!

15 Eylül 2017
Lowe Alpine

Lowe Alpine, 1967’de Jeff, Greg ve Mike Lowe tarafından kuruldu. Deneyimli dağcılar ve tasarım gözüne sahip olan bu kardeşler, işe yarayan dış mekan ekipmanları yapan bir şirkete ihtiyaç duyduklarını gördüler. Ve tam da o sürede Lowe Alpin doğdu. Atölyedeki yenilikler ve dağlardaki insanüstü yeteneklerle dolu zengin bir tarihe sahip olan Lowe Alpine, tasarlanan ürünlerle dikkat çekiyor.

Anılarımızı Tazeleyelim:

1960’lar

Expedition Pack – 1967

İlk teknik sırt çantası. 1967’de Utah – Ogden’daki ailesinin bodrumunda ‘Expedition’ çantası üstünde çalışmaya başlayan Greg Lowe, modern sırt çantasını geliştirdi.

Bu çanta modeli tırmanıcılar için tasarlanmış olup; esnek bir çerçeveye, göğüs kemedi vandına ve yan sıkıştırma özelliğine sahiptir. Yeni tasarım, çantayı destekleyerek dengeli ve hafif kılmaktadır. İç çerçeveli tüm modern çantalar Lowe Alpine ‘Expedition’ çantasının torunudur. The Expedition Pack, Outside Magazin’in prestijli “Tüm Zamanların En Etkileyici Ürünleri” listesinde yer almaktadır.

L.U.R.P – 1969

L.U.R.P, tek bir noktadan havada asılı kalması için tasarlanan bir çadırdır. Tırmanıcılar, bir çıkıntı bulmaya ihtiyaç duymadan dikey bir alanda kamp yapabilecekleri katı bir zemine sahip olabilir. Bu, şimdiye kadar dağlarda kullanılan ilk liman tipi bir çıkıntı tarzı çadırdır.

Lowe Alpine

1970’ler

Lowe Alp Sistemleri – 1972

Mike Lowe, 3000 dolar ödünç alır ve hep beraber, dış mekan ekipmanı imalatı yapan Lowe Alp şirketini, resmi bir şekilde kayıt ettirirler.

HummingBird – 1972

HummingBird, çıkıntıların etrafına da yetişebilecek kıvrıma ve değiştirilebilir kazma ucuna sahip ilk tırmanış baltasıdır. Greg Lowe, 1972’nin kış aylarında, Utah Ogden’daki aile evinde, tasarımları prototip haline getirdi ve donmuş bir yüzme havuzunda test etti.

The Hummingbird, Outside Magazin’in prestijli “Tüm Zamanların En Etkileyici Ürünleri” listesinde yer almaktadır.

Kam- 1973

Yaylı kam, şu ana kadar üretilmiş ilk yaylı güvenlik aletiydi. Modern kamın öncülerinden biri olan Split Cam, özgür tırmanışın öncülerinden biri oldu. Tırmanışlardaki koruma, hızlı, sessiz ve güvenilir bir şekilde kayayı kırmadan gerçekleşmeye başladı.

Bridelvail Falls – 1974

71-72 kış boyunca geliştirilen yeniliklerden bazılarını kullanan Jeff Lowe, Bridelvail Falls (W15 + / 16) adı verilen, en sert buz tırmanışına başladı. Jeff, yıllar sonra rotasına devam ediyor ve sporda mümkün olabileni yeniden tanımlıyor.

Seyahat Sırt Çantaları – 1975

Kinnikinnic serisi, istiflenebilir koşum takımları ve iç düzenleme sistemleri ile yumuşak sırt çantalarıdır. Bu özellikler tırmanıcılardan ziyade, gezginlerin yiyecek ve içecek ihtiyacını sağlamaya yönelikti. Bu ürünlerimiz, bugün her yerde gördüğümüz seyahat için geliştirilmiş sırt çantalarına öncülük etmiştir.

Lowe Alpine

Askeri Paketler – 1978

Vector, Birleşik Devletler ordusu tarafından kullanılmak üzere tasarlanan ilk Lowe Alpin çantasıydı. Lowe Alpine, dünyada askeri kullanım için birkaç farklı çanta hazırladı. Sert kullanıma karşı dayanıklılığı, yük taşıma konforu ve dengenin birleşimi bu çantaların ünlü olmasını sağladı, askeri personelin olmazsa olmaz eşyaları arasına girdi.

Ama Dablam – 1979

Jeff, Greg ve babaları Ralph, 1979’da Ama Dablam’a bir sefer düzenledi. Büyük bir TV şebekesi tarafından organize edilen bu organizasyonda amaç; birçok insanın, dünyanın en güzel dağı olarak gördüğü dağa tırmanış gerçekleştiren 2. ekip haline gelmekti.

Tırmanış başarılıydı, ancak Jeff memnun kalmamıştı. Ertesi gün dağın güney yüzüne doğru tek başına devam etti. Zamanın çok ilerisindeydi – bu başarı bir daha hiç tekrarlanmadı.

ND (Kadınlara Özgü) Aralık – 1979

Lowe Alpine’in ilk kadın özel çanta serisi, 1979’da piyasaya sürüldü. Hint Tanrısı Nanda Devi’den sonra ‘ND’ olarak adlandırıldı. Bayanlara özel bu tasarım, çantaların kadınlara daha iyi uyum sağlaması için ergonomik ayarlamalarla üretilmiştir. Bayan kalıplı bu çantalar, o günden beri serinin önemli bir parçası olmuştur.

Lowe Alpine

1980’ler

Plastik Kemerler -1980

Lowe Alpine, sırt çantalarında hızla serbest bırakılabilen plastik kemerlerin kullanımına öncülük etti. Bundan önce tüm çantalarda, ağır metal tokalar vardı ve kullanımı zordu. Yeni plastik kemerler, hızla endüstri standardı haline geldi ve şu an neredeyse tüm sırt çantalarında bulunuyor.

Sonbahar Serisi Filmi – 1981

Sonbahar serisi, Greg Lowe & Bob Carmichael tarafından yönetilen kısa bir filmdir. Steve Shea’nın, Grand Teton’a tırmanmasını ve oradan kaymasını konu almıştır. 1981 Hollywood ödül töreninde Oscar’a aday gösterildi.

Yumuşak Kabuk – 1984

Latok Elmas Kazak, Jeff Lowe tarafından tırmanma kıyafetlerinde, sıcaklık ve esnekliğe duyulan ihtiyaç üzerine tasarlandı. Elmas kazak, yumuşak kabuklu ilk giysi idi, popüler olmadan tam 20 yıl önce.

Elmas Süveter, Outside Magazin’in prestijli “Tüm Zamanların En Etkileyici Ürünleri” listesinde yer almaktadır.

RATS Buz Vidası – 1984

Buzlu alan tırmanışları, RATS’dan (buzlu vidalı mandal) önce çok zordu. Tırmanış lideri ve ekibi, güzergahları boyunca güvenli bir geçiş yapmak için bir çekiç ve buz pitonu taşımak zorundaydı. Lowe, RATS’i geliştirince, bu zorluklar değişti. Artık tırmanıcılar daha kolay hareket edebiliyor ve tırmanışlarını bu kolay kullanımlı, vidalı buz pitonu ile koruyabiliyorlar.

Lowe Alpine

The Tuber- 1984

Tuber, bağlama direğinin ve iple kaymanın, ipi sıkıştıracak veya ipi bükmeyecek şekilde rahat kullanımı için tasarlanan ilk bağlama parçasıdır. Tuber tasarımı patentli değildi ve hızlı bir şekilde diğer markalar tarafından da kullanılmaya başlanmıştı. Endüstri çapında bir tasarım haline gelmiştir ve bugün hala, dağcıların çoğunluğu tarafından kullanılmaktadır.

Tuber, Outside Magazin’in prestijli “Tüm Zamanların En Etkileyici Ürünleri” listesinde yer almaktadır.

1990’lar

Metanoia, Eiger – 1991

İş hayatı ve kişisel hayatında sarsılmalar yaşayan Jeff Lowe, bugüne kadarki en zorlu tırmanışlarından birine başlamaya karar vermişti.

Metanoia, kuzey yüzdeki, tırmanılması en zorlu yollarından biri haline gelmişti. Bu tırmanış, hayatını değiştirdi. Hayatına devam etmesi ve kontrolü tekrar eline alması gerektiğini fark etti. Metanoia tırmanışı, 25 yıl sonra, 30 Aralık 2016’da Thomas Huber liderliğindeki güçlü bir takım tarafından tekrar edildi.

A.P.S Sırt Sistemi – 1993

A.P.S (ileri paralux sistemi), Lowe Alpine yürüyüş çantalarındaki basit ve rahat ayarlanabilir bir sırt sistemidir. Bu, kullanıcının vücut şekli ve sırt uzunluğuna göre mükemmel konforu bulmasını sağlamıştır.

Kuru İplik – 1999

Lowe Alpine, her zaman kendi yollarını tutuşturmayı seçmiştir. Diğer markalar büyük kumaş imalatçıları ile rahat rahat çalışırken, Lowe, nefes alabilen ve su geçirmeyen giysiler yaratmanın yollarını, kendi çözümleriyle buluyordu.
Kuru İplik teknolojisi neredeyse kalıcı su geçirmezlik sağlamıştır. Yenilikçi Dış Mekan Sektörü ödülü kazanmıştır.

LoadLocker – 2004

LoadLocker tokası, tırmanıcıların ve dağcıların sırt çantalarında kullanılmak üzere tasarlanmış bir metal tokadır.
Plastik tokalar ayaktayken veya bir kayaya sıkıştığında kırılabilir. Hafif LoadLocker tasarımı, elleriniz soğukken veya büyük eldivenleyken rahatça kullanılabilir ve bozulmaz.

Lowe Alpine

TFX – 2006

Torso Fit Sistemi (TFX), on yılı aşkın bir süredir kullanılan, ayarlanabilir dahili sırt çerçeve sisteminin ilk revizyonudur. Kesin ve kolay bir ölçme sistemiyle, sırt çantası sırta tam oturur. Perakendeciler, sırt çantalarının kullanıcıların vücuduna tam oturduğuna emin olmak için bu sistemi kullanır.

Airzone – 2007

AirZone sırt sistemi, sıcak havanın çıkması ve soğuk havanın, kullanıcının sırtını serinletmesi için, tramplen benzeri bir örgüyle üretilmiştir. Sıcak havalarda uzun yürüyüşler için mükemmeldir. AirZone bugün hala yürüyüşçüler tarafından kullanılan en popüler sırt sistemi teknolojilerinden biridir.

2010’lar

Axiom

Axiom, sırt çantaları için ayarlanabilen bir sırt sistemi teknolojisidir. Sırt uzunluğuna sabit bir uyum sağlamak için, basit bir iç kilit sistemi kullanır. Axiom, 2014 yılında, Yenilikçi Dış Mekan Sektörü ödülü kazanmıştır.

Yükselen SüperHafif – 2017

Lowe Alpine, ilk modern sırt çantasını geliştirdikten 50 yıl sonra dünyadaki en iyi dağcılar için, bu endüstriyi tanımlayan bir ürün yarattı. Dağcı çantası, çıkarıldığı zaman sadece 0.84 kg’dır ama sert, taşıması rahat ve amaca uygun kalmaya devam etmektedir.

Daha da ileriye
Sonraki 50 Yıl

Lowe Alpine, dünyadaki en iyi teknik sırt çantalarını yapma konusuna % 100 odaklanmıştır.

Amacımız; yenilikçi sırt çantaları üreterek, insanları her zamankinden daha da ileriyi keşfetmeye teşvik etmektir.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla