Teknoloji

Lowe Alpine Neden Kadınlara Özel Çanta Üretiyor?

18 Aralık 2017

1970’lerde Greg Lowe, ilk kez kadınlara özel çanta üretti ve bu sistemin adını da ND koydu. Bu sırt çantalarını oluştururken, sırt çantalı dünyada kadınların yürüyüşçü, dağcı ve tırmanıcı da olabildiklerini kabul ettirmek için girişti ve bu kadınların, kendilerine uyan araç gereçleri hak ettiklerine inandı.

O zamandan beri, kadınlara özel çanta üretiminde fizyolojik ve anatomik gereksinimlerini mükemmel bir şekilde karşılamak için kadın çantalarını sürekli geliştiriyorlar. 40 yılı aşkın bir süredir endüstri lideri bir araştırma ve kapsamlı bir saha testi programları var. Bu test programları, kalite, tasarım ve konfor bakımından benzersiz olan bir dizi kadın özel sırt çantasıyla sonuçlandırılmıştır.

ND Tarihi ve Temsilci Testleri

ND sırt çantalarının klasik kalıptan nasıl farklı olduğunu anlamak için dört ana alana bakabilirsiniz: sırt uzunluğu, kalça kemeri, omuz kayışları ve ağırlık dağılımı. Kadınların farklı kullanım ihtiyaçlarını nasıl karşıladığı, çantanın boyutuna ve taşınmak istenen yüke bağlıdır. Tüm farklılıkları ND Backpacking sırt çantalarında ve uygun olan yerlerde kullanılacak geniş ND sırt çantaları serisinde görebilirsiniz.

Sırt Uzunluğu

Kadınlar genellikle anatomik olarak erkeklerden daha kısa bir sırt boyuna (gövdeye) sahiptir ve bu özellik sırt sistemine yansır. Bu aynı zamanda ND kalıplı sırt çantalarının gençler için de uygun olduğu anlamına geliyor.

Kalça Kemeri

Omuz ve kalça kemeri oranı, ortalama uzunluktaki bir kadının oranına uyacak şekilde tasarlanmıştır.

Omuz Kayışları

ND çantalarındaki omuz kayışları, sırtın uzunluğuna oranla daha kısadır. Ayrıca kadın göğsüne uyum sağlamak için biraz daha farklı bir şekle sahiptirler.

Ağırlık Dağılımı

Erkekler ve kadınlar genellikle ağırlıkları farklı şekillerde taşımayı tercih ederler. Kadınlar sırtlarında daha az ağırlık taşımak istedikleri için çantalar bu duruma göre tasarlanmıştır

ND Çantaların Tarihi

Greg Lowe, Himalaya zirvesini fethetmeye çalışırken hayatını kaybeden ve inanılmaz bir kadın olan Nanda Devi Unsoeld’in adını, ürettiği ilk kadın sırt çantasına verdi. Kadınların sırt sistemlerinin rafine geometrisine atıfta bulunulan bu referans, tabii ki bu kısaltmayla alakalıdır ancak kökenleri daima, talihsiz bir kadere sahip olan 1976 seferine ve onu tanımlayan kadına ayrılmaz bir biçimde bağlı olacaktır.

Temsilci Test Ediyor

40 yılı aşkın süredir ND sırt çantaları tasarlarken ve geliştirirken, yaptığı titiz saha testlerini küçümsememek gerekir. Bir tasarım ancak kendi sınırlarında test edildiğinde, tasarımcılar, her detayı mükemmelleştirmek ve sırt çantalarının en çok ihtiyaç duyulduğunda sizi hayal kırıklığına uğratmamalarını sağlamak için ihtiyaç duydukları geri bildirime göre hareket edebilirler.

İlginizi çekebilir: Outdoor çanta seçiminin önemi 

Bugün kadın test ekiplerine başkanlık eden, tanınmış bir keşif lideri, dağcı ve Lowe Alphin temsilcisi Rebecca Coles’dir. Kadın sırt çantalarını, dünyanın en zorlu ve uzak bölgelerine götürür. Sadece, Becky gibi son kullanıcılarla yakın çalışarak en iyi kadın çantalarını üretebileceklerine inanınırlar.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla