Sağlık

Lokal Donma Nedir? Nasıl Korunmalı?

27 Aralık 2017

Dağcılık sırasında gerekli önlemler alınmadığında ve düşüncesiz hareket edildiğinde karşılaşılabilecek el, parmak, burun, kulak ve ayak gibi organların donmasına ve onları kaybetmeye kadar gidecek bu istenmeyen durumlara lokal donma denir. Aşırı soğuktan etkilenen organlar donarak doku ve deri zararı görebilir.

1. derece donmalarda görülen ilk belirti kaşıntı ve sızıdır. Deride sarı, beyaz, kırmızı lekeler görübilirsiniz. Bu tür donmalarda dokular zarar görmez. Kalıcı hasar oluşmaz. Tedavi edildikten sonra belli bir süreye kadar sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet görülebilir.

2. derece donmalarda uzun süre soğuğa maruz kalmaya devam edilirse belli organlarda sertleşmeler oluşur. Derinin altı yumuşak kalır. Bu tür donmalarda 1-2 gün elde su toplamalar görülecektir. Deri soyulur ve yerine yeni deri gelir. Zamanla bu donan bölgelerde sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet başlar.

3. ve 4. derece donma ise 1. ve 2. donmalarda kurtulma durumunuz olmadıysa, kaslar, sinirler ve kan damarları donmaya başlar. Sertleşen deri balmumuna benzer. Lekeler mor rengine dönüşmeye başlamıştır. Bu tür durumlarda enfeksiyon kapabilirsiniz. Enfeksiyon kapmazsanız donan organ kendiliğinden düşebilmektedir. Bu donma ölüme bile sebebiyet vermektedir.

Bu tür donmaların sebebi olarak gösterilebilecek durumlar; yetersiz giysiler, dar giysi ürünleri, çok sıkı bağlanan giyim ürünleri, aşırı soğuk, yorgunluk örnek olarak gösterilebilir.

Donan bölgeyi soğuk ve sıcakla temas ettirmeyin. Kan damarları birden zarar görebilir ve kangren olunabilir. Danan alanı ovmayın. Dokunun içinde bulunan buz kristalleri damarlara zarar vermektedir. Donan bölgeyi ısıtıp, buzları çözmeye çalışın.

 

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla