Koşu

Koşarken Daha Fazla Kalori Yakmanız İçin Yapmanız Gerekenler

9 Mayıs 2018

Koşu bandında koşarken çoğumuzun hedefi genelde kilo vermek ve sıkılaşmaktır. Bu da temelde kalori yakmaya dayanmaktadır. Koşu bandı ile daha çok kalori yakmak için bazı küçük detaylar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi koşu bandında sürekli aynı tempoda koşmamak! Sürekli aynı hızla koşuyorsanız, zamanla daha az kalori yakmaya başlayacaksınız. Koşu bandını daha verimli hale getirmek için antrenman yoğunluğunuzu ve süresini sık sık değiştirebilirsiniz. Bazı günler 30 dakika koşarken bazı günler 60 dakikaya kadar çıkabilirsiniz. Koşma hızınızı da aynı şekilde değiştirebilirsiniz. 3-5 dakika yürüyüş sonrasında 3-5 dakika tempolu koşabilirsiniz. Bu süreyi kondisyonunuza göre ayarlayabilirsiniz.
Yayınlanana birçok çalışmada bir tempolu bir sabit koşan kadınların, sabit koşan kadınlara göre daha fazla kalori yaktıkları test edilmiştir ve bu kadınlar toplamda vücut yağlarının %4’ünden kurtulmuşlar. Sabit koşan kadınlardaysa hiçbir fark görüşmemiş.
Koşu bandında koşarken temponuzu değiştirerek koşmaya özen gösterin ve eğilimli koşuları da tercih edin. Böylelikle daha çok kalori yakar ve vücudunuzu çabuk şekillendirebilirsiniz. Eğilimli koşular, bacak ve kalça kaslarınızı güçlendirecektir.
Antrenmanlarınızı uzun yapabilirsiniz. Bu size %50 daha fazla kalori yakma konusunda yardımcı olabilir.
Spor salonlarını sevmeyip, doğada koşmak istiyorsanız ise işiniz daha kolay. Koşu bandı ile uğraşmayıp rotanıza göre eğilimli ya da düz alanlarda koşup, hızınızı kendiniz ayarlayabilirsiniz. Doğada spor yapmak, spor salonundan spor yapmaya göre çok daha faydalıdır. Sporunuzu nerede yaparsanız yapın, ihtiyacınız olan kadar su tüketmeyi unutmayın.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla