Dağcılık, Kampçılık, Yürüyüş

Kışın sıcak kalmak için 5 ipucu

15 Aralık 2022

Hava sıcaklıkları düşüyor olsa da kışın dışarıda yapacak çok fazla eğlenceli aktivite var. İster doğa yürüyüşüne çıkıyor olun isterseniz bir kış kampına gidiyor olun kışın sıcak kalmak için bu tüyolar çok işinize yarayacak ve doğanın tadını çıkarmanıza yardımcı olacak.

Kışın sıcak kalmak için neler yapmalısınız? Ufak ayrıntılarla kışın doğada konforunuzu iki katına çıkarabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım!

1. Katmanlar halinde giyinin

Soğuk havalarda sıcak kalmak için üzerinize fazla fazla kıyafet giymek mantıklı bir fikirmiş gibi gelebilir ancak bu eğer bu kıyafetleri doğru bir sıralamayla giymezseniz faydadan çok zararı olabilir.

Kış faaliyetlerinde pamuklu kıyafetlerden kaçınarak sentetik ürünler giymek en temel kuraldır. Sentetik bir içlik üzerine polar bir üst, onun üzerine de su geçirmez bir dış katman giyerek soğuktan korunabilirsiniz.

Bacak bölümü içinse içlik üzerine su kaydırma özelliği olan outdoor bir pantolon giymeyi tercih edebilirsiniz. Hava sıcaklığının durumuna göre içi polar özellikli olan pantolonlardan alabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: Kış Kampında Nasıl Giyinmek Gerekir?

Kışın sıcak kalmak

2. Başınızı, Boyununuzu, Ellerinizi ve Ayaklarınızı Koruyun

Baş, boyun, eller ve ayaklar en çok ısı kaybedilen yerlerdir. Bu yüzden bu bölgeleri sıcak tutmak kışın sıcak kalmak için hayati önem taşır. Bere, boyunluk, şapka, eldiven ve kalın çoraplar giyerek vücudun en çok ısı kaybettiği bu bölgeleri korumaya almayı unutmayın.

Kışın sıcak kalmak

3. Kuru Kalın

Hiçbir şey bir insanı ıslak kalmaktan daha fazla üşütemez. Islak kalmanın sadece dışarıdan gelen bir etkenle ıslanarak olmadığını hemen hatırlatalım. Terleyen vücut da ıslaklık oluşturabilir. İşte sentetik kıyafetler giymenin önemi burada ortaya çıkar. Çünkü bu kıyafetler ıslaklığı ve nemi tutmaz; vücuttan uzaklaştırır.

Sentetik kıyafetler giymek kadar terletecek aktivitelerden kaçınmak, terleme hissedildiği hallerde katman azaltmak da dikkat edilmesi gereken diğer önlemlerdir.

4. Yedek Kıyafetler

Kışın bir yürüyüşe çıkmak ya da bir kampa gitmek gibi doğa aktiviteleri yapacağınız zaman yanınıza yedek kıyafetler aldığınızdan emin olun. Olası bir durumda ıslak kalmak, hava sıcaklığının düştüğü zamanlarda hipotermiye kadar ciddi sonuçlara neden olabilir.

Kışın sıcak kalmak

5. Önce Ayaklar

Özellikle karlı veya buzlu havalarda su geçirmeyen ayakkabılar kullanmak hayati önem taşır. Ayakkabıların su geçirmez olması kadar nefes alabilmesi de önemlidir. Aksi halde faaliyet sırasında yorulan ve terleyen ayaklar ıslanmaya ve dolayısıyla üşümeye hatta bazı durumlarda parmak kayıplarına neden olabilir.

Kışın sıcak kalmak

Bonus: Termos alın

Soğuk havada yapacağınız doğa faaliyetlerinde yanınıza önceden hazırladığınız sıcak suyu bir termosa doldurarak alabilirsiniz. Bu sayede ihtiyaç duyduğunuzda sıcak bir içecek yudumlayabilir ya da sıcak su torbanızı doldurarak ısınabilirsiniz. İçeceklerinizi uzun süre sıcak tutabilen bir termos yardımıyla faaliyetiniz boyunca sıcak suya kolayca erişebilirsiniz. Sitemizde bulunan tüm Stanley termos modellerini görmek için buraya tıklayın.

Stanley Sık Sorulanlar

Soğuk havada yapacağınız yürüyüş, kamp gibi doğa faaliyetleri ortalama sıcaklarda yapacağınız faaliyetlerden daha yorucu olabilir. Ancak olası risklerin farkında olursanız, doğru ekipmanlar seçer, doğru giyinir ve sağduyulu davranırsanız keyifli bir faaliyet yapmanıza hiçbir engel yoktur.

Şimdiden karın keyfini çıkardığınız keyifli bir etkinlik geçirmenizi dileriz!

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla