Kampçılık

Kışın Kamp Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler : Kış kampı için 5 önemli tüyo

30 Kasım 2021

Birçoğumuz kamp yapmayı çok sevsek de zorlu hava koşulları söz konusu olduğunda biraz çekimser olabiliyoruz. Eğer siz de kışın kamp yapmak istiyor ama soğuk havalar yüzünden bunu hep erteliyorsanız, şu an doğru yerdesiniz. Bu yazıda vereceğimiz ipuçları sayesinde artık kış kamplarını ertelemenize gerek kalmayacak. Bazı ufak ayrıntılara dikkat ederek kışın da son derece keyifli kamplar yapabileceksiniz.

Kışın kamp yapmak için bilmeniz gerekenlere geçmeden önce tüm kış aktivitelerinde geçerli olan ufak bir bilgiyi de hatırlatalım. Kış aylarında dışarıda rahatça vakit geçirmenin püf noktası kuru kalmak ve vücudun ısı kaybetmesini önlemektir. Bu iki önemli kural bu yazıda bahsettiğimiz tüm maddelerin temelini oluşturur.

Kışın kamp yapmak için bilmeniz gereken 5 önemli tüyo

Katman katman giyinin

Kış aktivitelerinde sıcak kalmanın en iyi yolunun bol bol giyinmek olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ama kışın üst üste giyinmek doğru kıyafetler seçilmediğinde büyük bir hataya dönüşebilir. Kış kampında sıcak kalmak için elbette vücut sıcaklığınız, mümkün olduğunca yüksek olmalıdır. Ancak bu ısının sizi terletecek boyuta ulaşmaması gerekir. Eğer terlerseniz kıyafetleriniz ıslanır ve soğuk havada terlemek ciddi derecede üşümenize neden olur.

Sıcaklığınızı düzenlemenin en etkili yolu, hızlı bir şekilde giysi ekleyip çıkarabilmeniz için katmanlar halinde giyinmektir. Temel olarak, taşımanız gereken üç katman vardır: İçlik, ara katman ve dış katman.

İçlik, cildinize sarılır ve sizi kuru tutmak için nemi vücudunuzdan uzaklaştırır. Doğru bir içlik sentetik malzemelerden veya yünden yapılmış olmalıdır. Suyu tutan ve ısı kaybetmenize sebep olan pamuklu kıyafetler, asla tercih etmemeniz gereken kumaşların başında gelir.

Ara katman, vücut ısınızı koruyacak, aynı zamanda aşırı ısınmayı önlemek için bir miktar havanın dolaşmasına izin verecek olan yalıtım katmanınızdır. Bu, sentetik ve/veya yün malzemelerden yapılmış bir polar, kazak veya ceket olabilir.

Ara katmanın üzerine giyeceğiniz dış katmanlar rüzgar ve yağışa karşı koruma sağlayan ürünlerdir. En dıştaki katmanınız sizi rüzgardan, kardan ve yağmurdan korumalıdır. Bu nedenle GoreTex gibi hava koşullarına dayanıklı astarlı bir dış katman seçmeyi düşünebilirsiniz. Sitemizdeki tüm kışlık outdoor kıyafetlere ve ayakkabılara buradan ulaşabilirsiniz.

Kışın Kamp Yapmak

Yalıtımı yüksek bir kamp matı alın

Soğuk zeminde uyurken ciddi derecede ısı kaybı meydana gelebilir. İyi bir kışlık uyku tulumu bile, altında kaliteli, iyi yalıtımlı bir mat olmadan pek işe yaramaz. O yüzden kışlık matınızı doğru seçmelisiniz. Mümkünse, uyku tulumunuzun altına biri şişme biri köpük mat olmak üzere iki mat koyun. Ayrıca, alt zeminde nem oluşmasını önlemek için çadırınızın altına bir zemin örtüsü veya branda da yayabilirsiniz.

Satın almadan önce kamp matının ağırlığı, sıkıştırılabilirliği ve rahatlığı gibi kritik özellikleri göz önünde bulundurmayı unutmayın. Sitemizdeki kamp matlarına ve çadır alt örtülerine buradan ulaşabilirsiniz.

Doğru kamp çadırı seçin

Kış kampı için çadır seçerken seçtiğiniz çadırın hava durumunun sertliğine göre üç veya dört mevsimlik bir çadır olmasına özen gösterin. Üç mevsimlik bir çadır, çoğu ılıman kış koşullarında işe yarar ve çadırın içinde oluşabilecek yoğuşma miktarını azaltmak için daha fazla havalandırmaya izin verir.

Dört mevsimlik çadırlar, şiddetli rüzgarlara ve şiddetli yağmura veya kar yağışına dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Genellikle havalandırma için çok az açıklığa sahiptirler. Ayrıca, polleri daha sağlamdır ve bu yüzden rüzgara dayanabilirler.

Kışlık bir çadır seçerken, fazladan bir kişi için yer olduğundan emin olun. Çadırda iki kişi kalacaksa, üç kişi için tasarlanmış bir çadır alın. Bu şekilde, eşyalarınızı çadırın içine yerleştirebilirsiniz ve bazılarını girişte tutmak için yeterli alanınız olur. Sitemizdeki tüm kamp çadırlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kışın Kamp Yapmak

Doğru uyku tulumu önemlidir

Kışlık uyku tulumu seçerken dikkat etmeniz gereken birçok faktör vardı. Ama en önemli olan ayrıntı, uyku tulumunun konfor derecesinin kamp yapacağınız bölgenin en düşük hava sıcaklarına uygun olmasıdır. Uyku tulumu sıcaklık derecelendirmeleri standart bir insana göre yapılır ancak buna rağmen yüzde yüz tutarlı olmayabilir. Çünkü gece vücut sıcaklığınızı etkileyen birçok kişisel faktör vardır. Ruh haliniz, uyumadan önce tükettiğiniz kalori sayısı, tuvalete gidip gitmemeniz gibi ufak detaylar sıcaklığınızı etkiler. Bu nedenle, beklediğiniz en düşük sıcaklıktan en az 5 derece daha düşük sıcaklık derecesine sahip bir uyku tulumu seçmek iyi bir fikirdir.

Kaz tüyü ihtiva eden ürünlerin çoğunun sizi sıcak tutmak için daha hafif ve verimli olacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu dolguya sahip ürünler ıslandıklarında termal etkinliklerini kaybederler. Sentetik yalıtımlı bir uyku tulumu daha ağır olabilir, ancak ıslanırsa sizi sıcak tutmaya devam eder.

Uyku tulumu alırken, kış kampı yapmak istediğiniz bölgenin hava sıcaklıklarını mutlaka önceden kontrol edin ve seçiminizi buna göre yapın. Sitemizde yer alan tüm uyku tulumu modellerini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kafanızı uyku tulumunun içine sokmayın

Birçok insan kışın kamp yaparken gece üşüdüğünde kafasını uyku tulumunun içine sokma eğilimi gösterir. Ancak bu doğru değildir. Uyku tulumunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için yüzünüzü açıkta tutun. Kafanızı uyku tulumunuzun içine soktuğunuzda nefesinizdeki nem uyku tulumunuzun içinde yoğunlaşmaya başlar, ortamı nemli hale getirir ve yalıtımı olumsuz etkiler. Nemi dışarıda tutmak için ağzınızı ve burnunuzu açık tutun.

Kışın Kamp Yapmak

Bonus: Kendinizi Hipotermi ve Donma Riskinden Uzak Tutun

Dışarı çıkıp bir kış kampı yapmak için can atıyor olabilirsiniz, ancak bir kar kampı yapmadan önce unutmamanız gereken bir şey daha var: Güvenlik! Hiç kimse soğuğa karşı bağışıklığa sahip değildir. Bir kış kampı yapmak söz konusu olduğunda kendinizi doğru kamp ekipmanlarıyla donatmak yeterli olmaz. Aynı zamanda güvenliğiniz ve hayatta kalabilmeniz için gerekli bilgilere sahip olmak da önemlidir.

Bu nedenle kışın kamp yapmak istediğinizde kış kampı hakkında bilgili olan arkadaşlarınızın ya da uzmanların tecrübelerinden faydalanmayı unutmayın ve mümkünse ilk kış kampınız için bir grup aktivitesine katılın. Şimdiden iyi kamplar!

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla