Kampçılık

Kış kampında nasıl giyinmek gerekir?

30 Aralık 2021

Soğuk hava koşullarına ayak uydurmak için doğru kamp malzemelerine ve kıyafetlere sahipseniz, soğuk havalarda kamp yapmak son derece kolaydır. Kışın kamp yaparken sizi güvende ve sıcak tutan kışlık kamp kıyafetleri söz konusu olduğunda, her şey katmanlarla ilgilidir. Bu yazıda kış kamplarında sıcak kalmanızı kolaylaştırmak için kış kampında nasıl giyinmek gerekir konusunu ele alıyoruz. Eğer hazırsanız başlayalım!

Vücut ısısı hakkında bilmeniz gerekenler

Vücudunuz belli durumlarda ısı üretir ve belli durumlarda ısı kaybeder. Bu döngü gün boyu devam eder. Örneğin, yürüyüş yaparken veya odun keserken daha aktifsinizdir ve vücudunuz ısı ve nem yaratır ancak otururken veya uyurken ısı kaybedersiniz. Kışın doğru kamp kıyafetlerini giymek sizi birçok farklı koşulda rahat ettirecektir.

Kış kampında nasıl giyinmek gerekir

Kış kamplarında nasıl giyinmek gerekir?

Soğukta kamp yaparken sıcak kalmak istiyorsanız, doğru kıyafetlere sahip olmanız ve daha da önemlisi bazı kıyafetlerden de uzak durmanız gerekir.

1.Katmanlı giyim kurallarına uyun

Kışın kampta sıcak kalmak için giyinirken temel bir kurala dikkat etmelisiniz: Katmanlı giyinme! Soğuk havada vücudunuzun ürettiği ısıyı korumak ve sıcak kalmak için giysileriniz üç katmanlı olmalıdır. Birinci katman vücudunuza en yakın katman olan iç katmandır. İç katman nemi uzaklaştırarak sıcak kalmanızı destekler. Burada sentetik ya da yün içlikler tercih etmeniz önemlidir. Orta katman ise ısıyı muhafaza eden bir katmandır ve daha çok polarlı kıyafetleri içerir.

En dış katman ise sizi rüzgar ve su gibi etkenlerden korur. Bu katman için rüzgar kesen kumaşlar ve Gore-tex gibi su geçirmez kumaşlar tercih edebilirsiniz. Hafif soğuk koşullarda kamp yapıyorsanız, yalnızca rüzgarlık tipi bir dış katmana ihtiyacınız olabilir, ancak aşırı soğuk havalarda kamp koşulları için daha kalın bir kapüşonlu mont ve kar pantolonu gibi bir katmana ihtiyacınız olacaktır.

Kış kampında nasıl giyinmek gerekir

2.Eldiven, şapka ve boyunluk kullanın

Eller, parmaklar, baş, yüz ve kulaklar, boyun ve çene vücudun en çok ısı kaybettiği yerlerdir. Soğuk havalarda yapacağınız kamplarda sıcak kalmak istiyorsanız, giyeceğiniz kıyafetler bu bölgeleri korumalıdır.

Pek çok insan yüzünü ve boynunu kapatmayı düşünmez, ancak soğuk havalarda, cildi kaplamak çok önemlidir. Gündüz aktiviteleri sırasında ve gece uyurken yüzünüzü ve boynunuzu kapatmak için bir buff ya da yüz maskesi kullanın.

Ellerinizi ve parmaklarınızı dış etkenlerden korumak için seçeceğiniz eldivenlerin su geçirmez olduğundan emin olun.

Kış kampında nasıl giyinmek gerekir

3.Pamuklu kıyafetlerden uzak durun

Kış kamplarında nasıl giyinmek gerekir sorusu kadar kış kamplarında nasıl giyinmemek gerekir sorusu da son derece önemlidir. Soğuk havada yapılan kamplarda suyu tutan ve kolayca ıslanan pamuk kıyafetler giymemelisiniz. Bbu, soğuk havalarda kamp yaparken yapılan en yaygın hatalarından biridir ve sağlığınızı ciddi derecede tehlikeye atabilir.

4.Termal çorapları unutmayın

Kış kampında nasıl giyinmek gerekir diye sorduğumuzda termal çoraplar son derece önemlidir. Kış kamplarında normal günlük çoraplar yerine termal çoraplar giymeniz gerekir. Böylece nefes alarak ayağınızdaki nemin (yani terin) ayaklarınızı ıslatacak derecede artmasını önleyerek sıcak kalmanıza yardımcı olur.

5.Su geçirmez ayakkabılar alın

Ayakkabılar her türlü açık hava aktivitesinin en önemli ekipmanlarındır biridir. Hava sıcaklıklarının düşebildiği ve ısının son derece önemli olduğu kış kamplarında su geçirmez ve nefes alabilir bir ayakkabı seçmeniz son derece önemlidir.

Kış kampında nasıl giyinmek gerekir

Bonus: Sizi sıcak tutacak yardımcılar kullanın

Giysilere ek olarak, sıcak kalmanıza yardımcı olması için kış kampları için özel olarak üretilmiş bazı ısıtıcı ürünleri kullanabilirsiniz. Yapışkanlı vücut bantları, cep sobaları ve sıcak su torbaları gibi ürünler özellikle eldiven, bot, uyku tulumu vb. içinde tuttuğunuzda ellerinizi, ayak parmaklarınızı ve vücudunuzu çabucak ısıtırlar.


Eğer kış kampında nasıl giyinmek gerekir bilirseniz soğuk havaya rağmen kamp faaliyetinizden son derece keyif alabilirsiniz. Kış kamplarında kullanabileceğiniz konforunuzu artıracak tüm ürünlerimizi görmek için buraya tıklayın.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla