Yürüyüş

Kerimcan Akduman ve Asolo Jumla Gore-Tex Erkek Trekking Botu

6 Ağustos 2018

Kerimcan Akduman, 360 adını verdiği dünya turunda, Asolo Jumla Gore Tex Erkek Trekking Botu kullandı. Bu bot hakkında yorumlarını şöyle dile getiriyor.

”Benim dünya turuna başlamadan önce niyetim bileksiz bir botla yola çıkmaktı. Hem boyut hem de ağırlık açısından gözüme doğru tercih oymuş gibi görünüyordu. Bununla beraber günlük kıyafetlerle kullanabilmek de bu düşüncemi güçlendiriyordu.

Mağazada malzeme seçimi yaparken ekip bileksiz bir model yerine Asolo’nun Jumla modelini bana ısrarla önerdiler. Açıkçası bu fikre başta çok sıcak bakmasam da bir bildikleri vardır diyerek kabul ettim. Daha seyahatin ilk haftasında Cape Town’daki Lion’s Head’e tırmanırken ne kadar haklı olduklarını gördüm. Özellikle kaya zeminde botun bileklik kısmı olmasaydı ciddi sakatlık yaşayabilirdim.

Bilekli bot kullanmanın avantajını daha sonra Endonezya’daki İjen Volkanı tırmanışı, Kanada’daki Juan de Fuca yürüyüşü ve Peru’daki Misti Volkanı tırmanışlarında tekrar tekrar deneyimledim. Tecrübesizliğimle ve sırt çantasında daha fazla yer elde etmek için iyi ki bileksiz botla yola çıkmamışım diyorum şimdi.

Jumla’nın bir diğer avantajı ise ileri seviye su geçirmezliği. Çok ağır yağmurlar da dahil en ufak bir sıkıntı yaşatmayan bot; deniz suyu, bataklık gibi ortamlarda da beklediğimin çok ötesinde performans sergiledi.

Son olarak bu tür özelliklere sahip birçok botun kaçınılmaz kaderi olan çirkinlik ve kabalık kısmını ise Asolo akılcı bir tasarımla çözmüş. Parmaklardaki koruyucu kısmı göze batmıyor. Bir diğer sorunlu kısım topuk ise ne kadar konforluysa o kadar da minimalist. Bu sayede şehirde, günlük kıyafetle de kullanılan ve göze batmayan şık bir ayakkabı ortaya çıkmış.

Açıkçası Jumla her türlü zorlamama rağmen tüm zorlu şartlardan başarıyla ayrıldı. Yeri geldi amazonlarda bileğe kadar çamura girdi, Pasifik’in buz gibi sularının tadına baktı, 40 dereceye varan çöllerde veya -15’lere varan hava sıcaklıklarında iç ısısını korudu.”

Kerimcan’ın Asolo Jumla Gore Tex Erkek Trekking Botu

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla