Bisiklet

Kaykaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

1 Haziran 2018

Sıcak havalarda yapılacak açık hava sporları son zamanlarda oldukça gündemde. Kaykay sürmek, en keyifli açık hava sporlarından biridir. Son yıllarda da kullanıcı sayısı epey artmaktadır. Bunun, gençler arasındaki popüleritesinin artmasının oldukça katkısı var. Kaykaya yeni başlıyorsanız, ekipmanlarını eksiksiz bilmeniz gerekmektedir. Biz yazımızda kaykayın teknik bilgilerini işledik.
Farklı kaykay seçenekleri mevcuttur. Önemli olan sizin, kendiniz için en uygun modeli bulmak. Başlangıç seviyesi için tahta eni; 7.75 – 7.8 – 7.9’u seçebilirsiniz. 8.0 ve üzerindeki kaykay tahtalarının kontrolleri kolay gibi gözükse de flip ve basamak atlama gibi performanslarda yorucu olabileceklerdir. 7.5 – 7.6 – 7.7 gibi dar ölçülerde daha hızı flip yaparsınız. Tabi bu sürüş, daha fazla bilgi ve birikim gerektirmektedir.
Kaykayın tekerleğe bağlanan kısmına truck denir. Truck‘ın genellikle yükseklik olarak Low, Mid, High ve genişlik olarak da 129 mm, 139 mm, 149 mm çeşitleri tercih edilmektedir. Düşük ve orta seviyede bulunan truck’lar sokak stilinde, yüksek seviyedekiler ise rampa stilinde kullanılır.
Tekerlekler genelde kauçuk ve sert plastik karışımından oluşmaktadır. Bu tekerleklerin sertlik derecesi 99A gibi rakam ve harfle belirtilir. Rakam değerinin artması tekerleğin sertleştiğini gösterir. Tekerleğin sertliği arttıkça zeminde kayma potansiyeli daha da artar.
Kaykay sürerken, kasksız kesinlikle sürmemelisiniz. Özellikle başlangıçlarda çok fazla dengenizi kaybedip düşebilirsiniz. Kaykay sürmeyi öğrenmek, diğer sporlara göre daha zordur. Zaman ve emek ister. Kutupayısı‘nda bulunan kaykay modellerini ve kask modellerini detaylı inceleyebilir, sizin için en uygun olan ürünü sepetinize ekleyebilirsiniz.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla