Tırmanış

Kaya Tırmanışına Nasıl Başlanır?

4 Ekim 2021

Eğer macera dolu yeni bir spor dalına başlamak ve sosyalleşmek istiyorsanız sizin için harika bir önerimiz var: Kaya tırmanışı! Kaya tırmanışı yapmak kulağa ilk başta çok marjinal bir fikirmiş gibi gelse de kaya tırmanışına başlamanın sayısız faydası vardır. Her şeyden önce mükemmel bir egzersiz çeşididir, sosyalleşmeye katkı sağlar ve hemen hemen bütün yaş ve yetenek düzeyindeki insanlar için uygundur. Peki kaya tırmanışına nasıl başlanır?

Gelin sizin için derlediğimiz beş maddelik kaya tırmanışına nasıl başlanır yazısını hep birlikte görelim.

1. Ne Bekleyeceğinizi Bilin 

Kaya tırmanışı, yeni başlayanlar için son derece ideal bir spordur ve gerçekten geniş kapsamlıdır. Bedeninizin tamamını çalıştıracak olan tırmanışlara hemen adapte olamayabilirsiniz. Ama devam ettikçe bedeninizi tanıyarak neler yapabileceğinizi anlayacaksınız.

Spora yeni başlayanların tahmin ettiğinin aksine, tırmanmaya başlamak için üst vücut gücünün aşırı yüksek seviyelerde olması gerekli değildir. Öğrenmeniz gereken ilk nokta, tekniğin sizi tek başına güçten daha ileriye götürdüğüdür. Başlarken formunuza, dengenize ve ayak hareketlerinize odaklanın. Ayak, kalça ve genel vücut konumlarının tırmanış esnasında nasıl kullanılması gerektiğini görmek için diğer dağcıları izleyin, bu sayede çok şey öğrenebilirsiniz. Alt bedenimizdeki kasların çok daha büyük kütleli ve güçlü olduğunu, bu kas grubunu tırmanış esnasında doğru kullanmanın işinize ne denli yarayacağını kendiniz görün. 

İlk birkaç tırmanışınızda ellerinizin biraz hassas olması son derece normaldir, ancak devam ettikçe bu durum değişecek ve ellerinizin derisi tırmanıştaki tutuşlara alışmaya başlayacaktır. Bu zorluklarla karşılaştığınızda pes etmeyin! Denemeye devam edin.

2. Bir Tırmanma Türü Seçin 

İlk kez kaya tırmanışı yapıyorsanız, salonlarda nasıl tırmanıldığını öğrenerek başlamak iyi bir tercih olacaktır. Pek çok ülkede, çok sayıda kapalı tırmanış salonu bulunur ve bu salonlar her mevsim açıktır. Salonda tek başınıza kaya tırmanışı yapabilirsiniz, ancak çoğu tırmanış için bir ortağa ihtiyacınız olacak. Hepsini deneyin ve sizin için en uygun olanı bulun. Başlangıç için sportif tırmanışla başlayabilirsiniz.

3. Başlangıç Derslerinden ve Kulüplerden Yararlanın 

Kaya tırmanışı, son derece sosyal bir aktivitedir. Genelde emniyetinizi alacak bir tırmanma partnerine ihtiyacınız olacak ve kaya tırmanışını tek başınıza yapsanız dahi, muhtemelen çevrede bulunan diğer dağcılarla etkileşim içerisine gireceksiniz. Şu ana kadar bir dağcıyla tanışmadıysanız endişelenmeyin, yakında çok fazlasını tanıyacaksınız. 

Çoğu tırmanış salonu ya da dağcılık kulübü diğer yeni başlayanlarla birlikte kaya tırmanışı temellerini öğrenmeniz için başlangıç dersleri verir. Bu derslere mutlaka katılın.

Salonda tırmanma deneyiminizi artırdığınızda ve artık dışarıda tırmanış yapmaya hazır olduğunuzu hissettiğinizde, üniversite kulüplerine üye olmak akıllıca olur. Çünkü tırmanış salonunun dışında işler biraz farklı yürür. Size yardımcı olacak deneyimli dağcılar, ihtiyacınız olan tüm ipuçlarını ve tavsiyeleri verebilir, nereye gideceğinizi gösterebilir ve tüm sorularınızı yanıtlayabilir.

4. Tırmanma Derecelerini Anlayın 

Dereceleri 1 ile 10 arasında sınıflandırmak çok basit olurdu. Bunun yerine, tırmanış parkurları; YDS (Yosemite Ondalık Sistemi) 5.0-5.15 (“beş-sıfır” ve “beş-onbeş”) ölçeğinde derecelendirilir. Bouldering alanı da V0–V17 ölçeğinde (V Ölçeği) derecelendirilir. Tırmanma derecelerinde, derecenin sayısı arttıkça parkurun zorluk seviyesi de artar. Yani, eğer 5.15 dik bir uçurumsa, 5.0 veya V0 onun yanında düzlük kalır. 

Bilinmesi gereken önemli bir şey var: parkurların notları oldukça subjektiftir. 5.8’lik bir yamaca tırmanabilir, ancak hemen ardından 5.6’lık bir parkurda çok daha zorlanabilirsiniz. Bouldering partneriniz V4’leri rahatlıkla geçebilir, fakat bir V2 parkurda sıkıntı yaşayabilir. Arazi, tutuş boyutları ve parkuru oluşturan kişinin zihin durumu gibi pek çok farklı parametre; derecelendirmede devreye girer. Notları seviye olarak düşünmemek ve duvara tırmanırken bildiğiniz teknik ve hareketleri doğru bir şekilde uygulamaya odaklanmak önemlidir. 

Daha zor parkurlara (5.10) geçiş yaparken, zorluk derecelerini daha fazla tanımlamak için bunların “a”, “b”, “c” veya “d” olarak da kendi içlerinde derecelere ayrıldıklarını fark edeceksiniz. 

5. İhtiyacınız Olan Ekipmanları Alın 

Kaya tırmanışı için hangi ekipmanlara ihtiyacınız olduğu, yaptığınız tırmanış türüne ve ekipmandan beklentinize göre değişebilir. Temel bilgileri öğrenirken, tırmanma salonlarında ihtiyacınız olan tüm malzemeleri kolayca kiralayabilirsiniz (Ancak bu durum, bütün ekipmanlar için geçerli olmayabilir). 

Birkaç defadan fazla tırmanış yapacağınızı düşünüyorsanız, ilk alacağınız şey tırmanış ayakkabıları olmalıdır. Parkura harika uyum sağlayan kaya tırmanışı ayakkabıları, duvara tırmanırken parkuru daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Sitemizde yer alan tırmanış ayakkabısı modellerine buradan göz atabilirsiniz.

Kaya tırmanışında kendinizi ilerlettikçe ve işler daha da teknik bir hal aldıkça, kemer, karabina gibi malzemelerle başlayarak daha fazla tırmanış ekipmanını edinebilirsiniz. Bunlara ek olarak eğer tırmanış faaliyetlerine bir dağcılık kulübü bünyesinde başlayacaksanız, bu kulüplerde dağcılık malzemelerinin tamamını bulmak mümkündür.

Kaya Tırmanışı Yaparken Ne Giyilir? 

Kaya tırmanışında ne giyeceğiniz konusunda en önemli nokta, rahat ve konforlu kıyafetleri tercih etmeniz olacak. Dizlerinizin duvarlara çarpması veya sürtünmesi kuvvetle muhtemeldir, bu nedenle uzun şortlar veya pantolonlar giymeniz sizi sıyrıklara ve kesiklere karşı koruyacaktır. Genel geçer bir uygulama olarak, rahat ve esnek bir kıyafet seçin. Size bol gelecek veya tırmanışta sizi rahatsız edebilecek gevşeklikteki herhangi bir kıyafetten kaçının. 

Ayrıca: saçlarınız uzunsa onları toplayın, parkurda takılabilecek yüzük, küpe veya diğer mücevherler gibi aksesuarlarınızı çıkarın. Bunlara ek olarak tırmanışınız esnasında giydiğiniz her şeyin bol miktarda magnezyum tozuyla kirleneceğini bilin. Bu ,aynı zamanda  ne kadar kaliteli bir vakit geçirdiğinizin bir göstergesi olacak. 

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla