Teknoloji

İster İç Katman İster Tek Katman Termal İçlik

4 Aralık 2017

Açık havada yapılacak aktiviteler için doğru giyinmek sanıldığından çok daha önemlidir. Termal içlik bu tarz aktivitelerde dışarıdan gelen soğuğu engellemekten çok içerideki ısıyı muhafaza etmek için kullanılır. Dolayısıyla ne kadar kalın giyinilirse o kadar sıcak kalınacağı sanrısı bir yanılgıdır. Doğru katmanları doğru sıra ile giydiğinizde soğuk havada ısı konforunuzu optimum seviyede tutabilirsiniz. Tabi ki soğuk havalarda yapacağınız aktivitelerin burada önemi büyüktür.

Katmanlı giyinme nedir?

Doğru giyinme kabaca üç katmandan oluşur: Dış katman, orta katman ve iç katman. Eğer doğada hareket halinde olup, vücut ısısını artıracağınız aktivetlerde bulunacaksanız (buna kamp alanında yakmak için odun toplamak da dahil) en alt katman olan iç katman için sentetik termal içlikler tercih edilmelidir. Bu tarz termal içlik takımları vücut ısınızın dışarıya yayılmasını önler ve çok büyük bir kısmını içeride tutarak sıcak kalmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda terin su buharı olarak dışarı atılmasını sağlayarak giysilerinizin ve vücudunuzun kuru kalmasını sağlar. Böylece ıslak kalmanın yol açabileceği üşümeye bağlı ciddi sağlık sorunları yaşamanızı engeller. Sentetik termal içlikler bu özellikleri sayesinde aynı zamanda ıslandıklarında çabuk kururlar. Pamuklu, yün içlikler terlemenize, terinizin üzerinizde soğumasına ve dolayısıyla ıslak kalmanıza neden olabilir.

Termal içlik seçerken kısaca vücudu ikinci bir deri gibi sararak ısının muhafaza edilmesini sağlayan ürünler seçilmelidir. İçliğiniz ne kadar esnek ve yumuşak bir dokuya sahip olursa hareket kabiliyetiniz de o kadar fazla olur. Sentetik termal içlikler hafif olmaları sayesinde çantanızda az yer kaplarlar.

Termal İçlik Tercihleriniz İçin

İçlik tercih ederken, üretimde kullanılan teknolojileri ve ürünün içeriğinde bulunan maddeleri bilmekte de son fayda var. Örneğin vücudunuza doğrudan temas edecek olmasından dolayı terleme gibi durumlarda, içliğin koku yapmaması için kullanılacak teknoloji oldukça önemli. Aksi taktirde aktivitelerinizin, siz ve yakınınızdakiler için çekilmez bir hale gelmesi kaçınılmaz. Bu gibi sorunlar yaşamamak için ter kokusunu önleyen gümüş iyon teknolojisi ile üretilmiş bir içlik tercih edilmeli.

Hijyen açısından da içliğinizin anti-bakteriyel malzemeden üretilmiş olması aktivitelerinizde size tahmin ettiğinizden çok daha fazla fayda sağlayacaktır. İçliği üzerinizden çıkarttığınızda kamp alanında ya da sessizliğin ortasında bir yerlerde duş alma imkanınız olmayabilir. Çorap, termal tayt, termal atlet ürünlerini tek tek satın alabileceğiniz gibi termal içlik takım olarak da alabilirsiniz. Bu tamamen sizin nasıl rahat edebileceğiniz ile ilgilidir.

İçliğinizi havanının ısısına göre bazı zamanlarda iç katman olarak değil, tek katman olarak kullanmak isteyebilir ya da yalnızca üzerine bir t-shirt giyerek yolunuza devam etmek isteyebilirsiniz. Dolayısıyla içliğiniz bu noktada dışarıdan görünür hale gelecektir. Bu halde giydiğimiz dış katman ceketin ya da takacağımız berenin rengini seçerken kendi tarzımıza göre seçiyorsak neden içliğimizin de tasarımının estetik olmasına dikkat etmeyelim ki? Bu konuda size önerebileceğimiz sade, şık ve oldukça rahat olan termal içlik markası Puhu‘dur. Kutupayisi.com‘dan kaliteli termal içliklere sahip olabilirsiniz.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla