Yürüyüş

İlk Yürüyüşünüze Mi Çıkıyorsunuz? İşte Yanınıza Almanız Gerekenler

4 Aralık 2021

Yürüyüş, doğayı deneyimlemenin ve aynı zamanda egzersiz yapmanın harika bir yoludur. Araştırmalar, dışarıda vakit geçirmenin stres seviyeniz, zihinsel durumunuz ve genel sağlığınız için çok büyük faydaları olduğunu gösteriyor.

Eğer ilk defa yürüyüşe çıkacaksanız bu kulağa bir miktar korkutucu gelebilir. Yürümeye başlamadan önce nereye gideceğiniz, nasıl güvende kalacağınız ve yanınıza ne almanız gerektiği ile ilgili sorularınız olması son derece normaldir. Bu yazıda, rahat bir yürüyüş geçirmeniz ve öngörülemeyen koşullara hazırlıklı olabilmeniz için ilk yürüyüşünüzde nasıl bir çanta hazırlamanız gerektiğini ele alacağız.

Yürüyüş için çanta hazırlarken nelere dikkat etmelisiniz?

Bir yürüyüş için sırt çantası hazırlarken, sizi olası durumlara karşı rahat ve güvende tutacak malzemeler seçmeniz önemlidir. Aynı zamanda ağırlık yapacak gereksiz ekipmanlardan da kaçınmanız gerekir. İlk olarak, ne kadar uzun bir yürüyüşe çıkacağınızı düşünün. Kısa yürüyüşler için hafif bir sırt çantası kullabilirsiniz. Yürüyüşünüzün uzunluğu kadar gideceğiniz yer ve mevsim de önemlidir. Örneğin sıcak ve gölgesiz bir arazi yürüyüşünde, yağmurlu bir orman yürüyüşünden farklı bir donanım gerekir.

Sizin için hazırladığımız yürüyüşlerde yanınızda olması gereken ekipmanlar listesini, ihtiyaçlarınıza göre uyarlayabileceğiniz genel bir rehber olarak düşünebilirsiniz.

yürüyüş

İlk yürüyüşünüze çıkarken yanınıza almanız gerekenler nelerdir?

Bu ekipman listesi, yürüyüşte kaybolursanız veya hayatı idame koşulları söz konusu olursa doğada güvende kalmanız için ihtiyacınız olan temel malzemeleri içerir. Peki ilk yürüyüşünüze çıkarken yanınıza ne almanız gerekir?

Yeterli miktarda su ve yiyecek

Hangi mevsimde olursa olsun efor sarfetmenizi gerektiren bir yürüyüşe çıktığınızda yeterli miktarda su ve yiyecek taşımak son derece önemlidir. Genel bir kural olarak, yanınıza yürüyüş yapmayı planladığınız her saat için bir litre su alabilirsiniz. Eğer uzun bir yürüyüş yapacaksanız bu durumda ağırlıktan kaçınmak için yanınızda bir su filtresi taşımayı düşünebilirsiniz.

Suyunuzu uzun saatler boyu soğuk tutabilecek su mataralarına ve termoslarına göz atmak için buraya tıklayın.

Aynı zamanda enerjinizi korumak için kalorili yiyecekler tüketmeniz kaçınılmazdır. Yürüyüş için en iyi yiyecekler bozulmaz, paketlenebilir ve besin açısından zengin olan yiyeceklerdir. Günübirlik yürüyüşler için paketli gıdalardan ziyade fındık, ceviz, kuru meyve, granola bar, fıstık ezmeli sandviç gibi enerji veren yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

yürüyüş

Cep telefonu

Dışarıda kaybolmak özellikle de aşina olmadığınız alanlarda düşündüğünüzden daha kolaydır. O nedenle ilk yürüyüşünüze çıkmadan önce mutlaka rotanızı kontrol edin. Gideceğiniz bölgenin haritalarını önceden indirin ve yola çıkmadan önce telefonunuzun tamamen şarj olduğundan emin olun. Yürüyüş parkurları konusunda az deneyiminiz varsa ya da hiç yoksa, diğer insanlarla karşılaşma olasılığınız olan popüler bir yürüyüş rotası seçin.

Öte yandan bir kağıt harita ve pusula, daha uzun yürüyüşler veya arazi dışı seyahatler için olmazsa olmazdır, ancak bunları nasıl kullanacağınızı bilmeden hiçbir işinize yaramayacaklarını unutmayın.

Doğru kıyafetler

Yürüyüşünüz için rahat olan ve nemi dışarı atan sentetik giysiler giyin. Yaz aylarında kısa şortlar, eşofman altları, taytlar ve sentetik bir tişört yeterlidir. Kışın ise sentetik içlik ve ara katmanlar ile su geçirmez dış katmanlar kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olacağını düşünmeseniz bile, yanınızda her zaman fazladan kıyafet bulundurun. Özellikle yedek çoraplar yağmurlu havalar için olmazsa olmazdır. Hareket etmeyi bıraktığınızda sizi sıcak tutacak bir malzeme ve yağmurluk her zaman çantanızda olmalıdır.

yürüyüş

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Yağmurlu Havada Doğa Yürüyüşü Yaparken İşinize Yarayacak 10 İpucu


Aydınlatma

Bir gündüz yürüyüşü için kafa feneri gereksiz görünebilir, ancak hava karardıktan sonra arazide kalma ihtimalinize karşı çantanızda bir tane bulundurmak asla kötü bir fikir değildir. Yola çıkmadan önce pillerinin yeni olduğundan veya tamamen şarj olduğundan emin olun. Kafa lambası yerine küçük bir el feneri de alabilirsiniz. Sitemizde bulunan tüm aydınlatma ürünlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlk yardım çantası

Yürüyüşlerde yanınızda temel ilk yardım malzemeleri taşımak çok önemlidir. Bir ilk yardım çantanız olmasa bile en azından, bandaj, ayak bileğiniz burkulması ihtimalinde kullanmak için elastik bir sargı ve ağrı kesici ilaçlar taşıyın. Eğer kendinize nasıl bir ilk yardım çantası oluşturacağınızdan emin değilseniz hazır satılan ilk yardım çantalarını buradan satın alabilirsiniz.

Çok amaçlı çakı

Doğada başınıza gelebilecek acil durumlarda kullanmaktan yiyeceklerinizi hazırlamaya kadar birçok şey için kullanabileceğiniz çok amaçlı bir çakı doğa yürüyüşlerinin de olmazsa olmazıdır.

yürüyüş

Ateş yardımcıları

Ateş başlatmanızı sağlayacak malzemeler özellikle kış ayları için son derece önemlidir. Isınmak, yemek hazırlamak, suyu arıtmak, sıcak tutmak ve hatta acil durumlarda yardım için sinyal vermek için yanınızda çakmak, kibrit veya kamp ocağı gibi malzemeler bulundurun.

Çöp poşeti

Doğada olmanın en önemli kuralı onu bulduğunuz gibi bırakmaktır. O yüzden her zaman kendi çöpünüzü toplayın. Patikada diğer yürüyüşçüler tarafından bırakılan çöpleri görürseniz, onları da alın ve en yakın çöp kutusuna kadar taşıyın.

Bonus: İlk Yürüyüşünüzde Hangi Ayakkabıları Giymelisiniz?

İlk birkaç yürüyüşünüz için, sağlam, kapalı burunlu spor ayakkabılar giyebilirsiniz. Spor ayakkabıların çoğu düz arazilerde yapılacak başlangıç ​​yürüyüşleri için uygundur. Ancak uzun yürüyüşler için biraz daha iyi performansa sahip ayakkabılar isteyebilirsiniz.

Sitemizde yer alan tüm yürüyüş ayakkabılarını ve yürüyüş botlarını buradan görebilir; dilerseniz İstanbul, Karaköy’de yer alan mağazamızı ziyaret ederek uzmanlarımızdan ayakkabı seçiminizde size yardımcı olmasını rica edebilirsiniz.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla