Sağlık

Her Mevsim Fitness!

12 Ocak 2018

Fitness yapmak sağlık açısından çok önemlidir. Bu spor üç temel amaç için yapılmaktadır. Formu korumak, zayıflamak ve vücut geliştirmek için yapılabilir. İşe ilk önce kaslarınızın işlevselliğini arttırmak ile başlayabilirsiniz. Ardından uygun çalışmalarla vücudun bölgelerine odaklanabilirsiniz. Doğru bir beslenme programı ve doğru aletler ile sporunuza devam etmelisiniz.
Fit ve sağlıklı olmak için yaptığınız egzersizlerin tümüne fitness denir. Eğer vücut geliştirme yapılacaksa, kişinin bilgileri ele alınıp, ona göre program çıkarılmalıdır. Bunu yaparken bir yandan da bu egzersizlere uygun bir beslenme programı yapılmalıdır. Ne kadar spor yaparsanız yapın, sağlıklı beslenmiyorsanız istediğiniz vücuda kavuşamazsınız.

Fitness Programı Nasıl Olmalı?
Amacınız vücut geliştirmek ise, fitness programınızda ilk bir ay veya ikinci ay bölgesel hareketlerden ziyade, tüm vücudunuzu çalıştırmaya yönelik hareketler yapın. Sıra bölgesel çalışma programına geldiğinde, belirli günlerde 2 veya en fazla 3 kas grubunun birlikte çalıştırıldığı bir hareket planı uygulamanız çok önemli. Programda egzersiz kadar egzersiz süresi ve dinlenme de çok önemlidir. Örnek verecek olursak; tek kas grubu çalıştırılıyorsa, egzersiz yaparken süre 45 dakika ile 1 saat arası; 2 kas grubu çalıştırılıyorsa ortalama 1.5 saat olmalı, 3 kas grubu çalıştırılıyorsa da 2 saati aşılmamalıdır. Çünkü kasların aşırı yorulmaması programdan arzulanan sonucun alınmasında doğrudan etkilidir. Vücudunuzun çalışırken değil uyurken kas yaptığı dikkate almalı ve bu nedenle vücut geliştirme programı süresince yeterli uyku almaya da özen göstermelisiniz.

Bu içerikleride beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Yanıtla